Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za jak dlouho alkohol zmizí ze vzorku vašich vlasů

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

18. 7. 2019 | Zdraví a životní styl

Všichni jsou varováni, aby opilí nesedali za volant. Drinky a vozidla zkrátka nejdou dohromady, a to hodně dlouho po konzumaci nějaké té tekuté dobroty. Za jak dlouho se z vašich vlasů dá poznat, že jste to na večírku přehnali? Stopy jsou zachované v řádech měsíců!

Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že užívání alkoholu, v závislosti na množství a pravidelnosti, může poškodit játra. „Když máte alkohol v krvi, projde játry a ta ho odbourají,“ vysvětluje George Koob, ředitel amerického Národního institutu pro zneužívání alkoholu s tím, že hlavním úkolem jater je filtrování krve, která proudí z trávicího traktu do zbytku těla.

Během procesu odbourávání alkoholu se játra setkávají s toxiny. Proto těžký alkoholismus může způsobit ztučnění jater a jejich zjizvení, jenž v důsledku omezuje průtok krve. Suma sumárum, jaterní buňky zemřou a následně zastaví svoje funkce. A jak dlouho alkohol zůstává ve vašem systému? Co člověk, to různá rychlost odbourávání, nicméně většina lidí se každou hodinu může zbavit zhruba půlky nápoje.

Týdny? Ne, měsíce!

Teď, když víte, jak dlouho člověk alkohol metabolizuje, jistě vás bude zajímat i to, v jakém časovém horizontu se tělo drogy zbaví úplně. Podle sítě pro léčbu závislostí American Addiction Centers je alkohol v krvi detekovatelný po dobu až 6 hodin, jeho stopy v dechu, moči a slinách neskryjete ani za 12 až 24 hodin, ale to není nic oproti vlasům. Právě z nich lze bujarý večírek odhalit i po 90 dnech. Pokud vám tedy v uvedené lhůtě někdo vezme vzorek kštice, jsou veškeré výmluvy marné.

Pro představu, malá sklenice červeného vína má asi 1,5 jednotky alkoholu. (Jedna jednotka alkoholu je osm gramů nebo 10 mililitrů čistého alkoholu.) Platí přitom, že na ženy působí alkohol silněji než na muže, odbourávají ho tudíž pomaleji. Souvisí to s tím, že alkohol se v těle váže na vodu, které mají ženy v porovnání s muži méně. A taky obvykle mívají nižší tělesnou váhu.

Postava v ohrožení

Navíc 1 gram čistého alkoholu v sobě skrývá energii asi 30 kJ. To je téměř dvakrát více než gram sacharidů nebo bílkovin a jen o něco méně než gram tuků. Tyto kilojouly však tělu nic dobrého nepřinášejí, neobsahují žádné živiny, pouze energii. Tak si dejte pozor, až vám pan domácí na Makarské riviéře nabídne tolik oblíbenou rakiji!

Kouření dvakrát zvyšuje riziko deprese a schizofrenie

Kuřecí nudličky s houbami

Kuřecí nudličky s houbami

16 hlasů
50min 594 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zelné karbanátky

12 hlasů
1h a 25min 981kJ 140 Kč

Recept na výborné zelné karbanátky s mletým masem.

Plněné bramborové taštičky

9 hlasů
1h a 20min 678kJ 95 Kč

Taštičky s uzeným masem.

Poradny

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více