Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kombinovat alkohol s léky je hazard, který zabíjí

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

26.05.2019 | Zdraví a životní styl

Co na tom, že berete antibiotika? Jedno pivo v oblíbené hospůdce vás přece nezabije. Možná ne, ale možná i ano. Lidé se kombinace léků a alkoholu bojí jen zřídka. Přitom vám nemalé potíže může způsobit i jedno malé pivo a prášek na bolest hlavy. Na to už lidé myslí méně.

Smrtelná kombinace proti chřipce

Návod v podobě paracetamolu spláchnutého čajem s rumem, jakožto zabijáka všech chorob, které člověka přepadnou, příliš nedoporučujeme. Paracetamol je látka, která je obsažena v běžně dostupných lécích na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. V kombinaci i s malým množstvím alkoholu může dojít k vážnému poškození jater, nadměrnému krvácení, otokům mozku nebo mozkovým příhodám, nízkou hladinou cukru a v extrémním případě až smrtí. Přitom není potřeba spolykat velké množství tohoto léku. Bohatě stačí jedno platíčko během několika dnů, do toho pár grogů a problém může být na světě.

Léky na kocovinu

To samé platí i v případě, že za sebou máte účast na bujarém večírku, kde jste to trochu přehnali. Hlavu máte jako střep a na to jistě pomůže pilulka proti bolesti hlavy. Nebo rovnou dvě. Lidé si neuvědomují, že alkohol v krvi a těle stále je, přesto, že se cítí být střízliví. Pokud se tímto způsobem budou snažit zahnat kocovinu, koledují si o spoustu závažných problémů.

Neznámé reakce

Při kombinaci léků a alkoholu může dojít k různým reakcím, často zdánlivě neodpovídajícím účinku alkoholu ani samotného léku. Lidé poté přicházejí s obtížemi k lékaři, kde je ani nenapadne upozornit na to, že léky s alkoholem kombinovali. Než se přijde na příčinu, může být už pozdě.

O mnohých interakcích mezi alkoholem a léky odborníci vědí a upozorňují na ně v příbalovém letáku. To, že v něm podobné informace nenajdete, ale neznamená, že vám nic nehrozí. Mnohé z nich totiž zůstávají neznámé, protože při zavádění nových léků vzájemné působení alkoholu a konkrétního léku netestuje. Lékaři tedy důrazně apelují na pacienty, aby se vyhnuli požívání alkoholu na jakékoli léky, včetně antikoncepce, antibiotik, ale i slabých, běžně dostupných léků.

Potraviny, které se jako zdravé jenom tváří

Hamburger podle Itala

Hamburger podle Itala

12 hlasů
55min 865 kJ 236 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Velmi dietní treska

16 hlasů
40min 270kJ 99 Kč

Milujete pokrmy z ryb? Patříte mezi labužníky a rádi p...

Těstoviny penne po sorrentinsku

11 hlasů
1h a 5min 783kJ 110 Kč

Co může být tedy lepší, než si připravit chutné dobrot...

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více