Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kombinovat alkohol s léky je hazard, který zabíjí

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

26.05.2019 | Zdraví a životní styl

Co na tom, že berete antibiotika? Jedno pivo v oblíbené hospůdce vás přece nezabije. Možná ne, ale možná i ano. Lidé se kombinace léků a alkoholu bojí jen zřídka. Přitom vám nemalé potíže může způsobit i jedno malé pivo a prášek na bolest hlavy. Na to už lidé myslí méně.

Smrtelná kombinace proti chřipce

Návod v podobě paracetamolu spláchnutého čajem s rumem, jakožto zabijáka všech chorob, které člověka přepadnou, příliš nedoporučujeme. Paracetamol je látka, která je obsažena v běžně dostupných lécích na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. V kombinaci i s malým množstvím alkoholu může dojít k vážnému poškození jater, nadměrnému krvácení, otokům mozku nebo mozkovým příhodám, nízkou hladinou cukru a v extrémním případě až smrtí. Přitom není potřeba spolykat velké množství tohoto léku. Bohatě stačí jedno platíčko během několika dnů, do toho pár grogů a problém může být na světě.

Léky na kocovinu

To samé platí i v případě, že za sebou máte účast na bujarém večírku, kde jste to trochu přehnali. Hlavu máte jako střep a na to jistě pomůže pilulka proti bolesti hlavy. Nebo rovnou dvě. Lidé si neuvědomují, že alkohol v krvi a těle stále je, přesto, že se cítí být střízliví. Pokud se tímto způsobem budou snažit zahnat kocovinu, koledují si o spoustu závažných problémů.

Neznámé reakce

Při kombinaci léků a alkoholu může dojít k různým reakcím, často zdánlivě neodpovídajícím účinku alkoholu ani samotného léku. Lidé poté přicházejí s obtížemi k lékaři, kde je ani nenapadne upozornit na to, že léky s alkoholem kombinovali. Než se přijde na příčinu, může být už pozdě.

O mnohých interakcích mezi alkoholem a léky odborníci vědí a upozorňují na ně v příbalovém letáku. To, že v něm podobné informace nenajdete, ale neznamená, že vám nic nehrozí. Mnohé z nich totiž zůstávají neznámé, protože při zavádění nových léků vzájemné působení alkoholu a konkrétního léku netestuje. Lékaři tedy důrazně apelují na pacienty, aby se vyhnuli požívání alkoholu na jakékoli léky, včetně antikoncepce, antibiotik, ale i slabých, běžně dostupných léků.

Potraviny pro muže: Tyhle by váš partner měl jíst pravidelně

Treska na slanině

Treska na slanině

8 hlasů
45min 690 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Dýňové knedlíčky

14 hlasů
30min 560kJ 45 Kč

Jednoduché knedlíčky jako příloha nebo samostatný pokr...

Brambory s cibulkou a sýrem feta

15 hlasů
1h a 10min 618kJ 80 Kč

Zapečené brambory se sýrem.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více