Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Přičítat nadváhu genům je výmluva. Cvičení má silnější vliv

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14. 8. 2019 | Zdraví a životní styl

To, že nemáme všichni stejné dispozice k ukládání tuků v podkoží a ovlivňují to také geny, vědí odborníci už několik desetiletí. Jenže majitelé tzv. tlustých genů se nemohou vymlouvat. Obézní nejsou kvůli nim, ale kvůli své lenosti. Když se totiž i majitelé takových genů pravidelně pohybují a nepřejídají se, mají normální postavu a jsou fit.

„Lidé, kteří mají přirozeně nadváhu kvůli DNA, můžou mít normální postavu, pokud pravidelně cvičí,“ tvrdí vědci z Tchaj-wanu.

Podle nich je přitom ideální formou pohybu poklus, který nejlépe pomáhá lidem s „tlustými“ geny udržovat si normální figuru.

Genetikové už identifikovali asi 400 genů, které ovlivňují chuť k jídlu, rychlost metabolismu a tendenci ukládat tuk v podkoží.

„Pravidelné běhání zcela vyruší genetický účinek na ukládání tuku v podkoží,“ tvrdí doktor Wan-Jü Lin z Národní tchajwanské univerzity.

Nechtěný dárek od matky

Z jiné studie se zdá, že o obezitě člověka je však mnohdy rozhodnuto už v děloze. Podle vědců ze Southamptonu totiž matka, která se v těhotenství přejídá a extrémně přibere, působí v DNA buněk embrya nezvratné změny. Tzv. metylací mění původní informaci a činí dítě náchylnější k obezitě po narození a později v životě.

Dříve se odborníci domnívali, že po splynutí vajíčka a spermie zůstávají geny stejné a už nedochází ke změnám kódované informace. Ale to není pravda. Na DNA se v průběhu celého života od početí do smrti projevují tzv. epigenetické změny. Na DNA se připojují metylové skupiny, které mění význam informace v ní uložené. Jednou z příčin metylace je třeba obezita matky. Ale také kouření či nečistoty z životního prostředí

„Výsledky našeho výzkumu se přidávají k rostoucímu množství důkazů o tom, že epigenetické změny zjistitelné při narození výrazně ovlivňují zdraví dítěte, jak se vyvíjí a roste. To by nám mohlo pomoci mnohem přesněji stanovit případná rizika u každého jedince,“ tvrdí doktorka Karen Lillycrop z University of Southampton.

Potraviny, které podporují zdraví plic

Hovězí plátky jako zvěřina

Hovězí plátky jako zvěřina

10 hlasů
1h a 15min 722 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s krevetami

11 hlasů
35min 107kJ 166 Kč

Jemná polévka pro milovníky krevet.

Míchaný vepřový guláš

18 hlasů
1h a 20min 449kJ 160 Kč

Vepřový guláš s ledvinkami a játry.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více