Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hypertenze po třicítce souvisí se zmenšováním mozku

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 9. 2019 | Zdraví a životní styl

Vysoký krevní tlak je nebezpečnou zdravotní potíží, která výrazně zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a předčasného úmrtí. Lidé, kteří po třicítce začnou trpět hypertenzí, by se měli mít na pozoru. Tichý zabiják totiž likviduje také jejich mozkovou tkáň. Podle vědců z Londýnské univerzity se lidem s hypertenzí výrazněji zmenšuje mozek a ve stáří můžou mít častěji potíže s myšlením, pamětí či koordinací.

Vysoký krevní tlak nezvyšuje amyloidový plak či plak tau bílkovin, které souvisejí s rozvojem Alzheimerovy choroby. Nicméně zmenšování objemu mozkové hmoty je jinou formou demence, tedy zhoršením kognitivních funkcí ve stáří.

„Náš výzkum dokazuje, že sledování krevního tlaku a včasná intervence ve snaze maximalizovat zdraví mozku později v životě musí začít už ve středním věku,“ míní profesor Jonathan Schott z University College London.

Ideální prevencí vysokého krevního tlaku je zdravý životní styl. Vyvážená strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, vyhýbat se prostředí s výfukovými plyny a znečištěním vzduchu a život v čistém prostředí bez stresu.

Potraviny, které snižují krevní tlak

Živiny, jako je draslík, vápník a hořčík pozitivně ovlivňují oběhový systém. Proto je vhodné konzumovat stravu bohatou na vlákninu, zeleninu, ovoce, drůbež, ryby, ořechy a fazole. Leckdo doporučuje i malé množství mléčných výrobků s nízkým nebo nemastným obsahem tuku a sodíku.

Vědci tvrdí, že zelenina bohatá na draslík, jako jsou sladké brambory, avokádo či špenát, může pomoci snížit krevní tlak. Výzkum ukázal, že lidé, kteří přijímají více draslíku, jsou na tom se svým tlakem o dost lépe. Draslík však není jediný, kdo celou situaci zachraňuje. 

Borůvky, jablka a to ostatní

Díky studiím se prokázalo, že i syrové ovoce působí na krocení vysokého krevního tlaku více než skvěle. Některé druhy poskytují minerály, jako je již zniňovaný draslík a látky nazývané flavonoidy, které jsou spojeny se zdravým krevním tlakem. Mezi nejlepší druhy ovoce přitom patří banány, pomeranče, jablka, hrušky, hrozny, rozinky, borůvky, jahody a ovocné šťávy (ze švestek či pomerančů).

Síla bylinek

Během dne si můžete dát také zelený, černý nebo ibiškový čaj. Taky věřte, že přidání koření do vašeho života se vám může vyplatit.

Většina populace používá k podpoře svého zdraví bylinné doplňky, protože jsou pro lidské tělo šetrnější. V posledních několika desetiletích byl v této souvislosti prováděn rozsáhlý výzkum vlivu rostlin na krevní cukr, který odhalil slibné výsledky. Při snižování krevního tlaku se osvědčuje bazalka, kari, kajenský pepř, skořice, česnek, muškátový oříšek a kardamom.

Potraviny, které podporují zdraví plic

Vepřové plátky na hořčici

Vepřové plátky na hořčici

26 hlasů
4h a 35min 852 kJ 123 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brokolicová polévka s dýňovými semínky

23 hlasů
40min 176kJ 83 Kč

Recept na letní polévku s dýňovými semínky.

Karotková polévka

11 hlasů
60min 397kJ 55 Kč

Hustá polévka z karotky se smetanou.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více