Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sezení více než devět hodin denně zdvojnásobuje riziko předčasného úmrtí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

05.09.2019 | Zdraví a životní styl

Nechcete umřít mladí? Tak přestaňte sedět a začněte se pořádně pohybovat. Sezení více než devět hodin denně totiž zvyšuje riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny dvakrát. Tvrdí to vědci z Osla a Leicesteru. Rychlá chůze či běh naopak výrazně snižují riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny. Stačí půlhodina denně.

Vyplývá to ze sledování šestatřiceti tisíc osob v průběhu šesti let. Jedinci, kteří seděli více než devět hodin denně, umírali dvakrát častěji.

Z výzkumu dále vyplývá, že mírného pohybu potřebuje tělo denně pět hodin, nebo půl hodiny středně zátěžového pohybu – běhu, jízdy na kole či velmi rychlé chůze.

„Výsledky jsou výborné pro širokou veřejnost. Naznačují, že není nezbytné sportovat jako o duši, ale stačí nesedět déle než devět hodin, a denně přitom stačí půl hodiny intenzivního pohybu, aby se riziko předčasného úmrtí výrazně snížilo,“ tvrdí profesor Tom Yates z University of Leicester.

Pokud máte i vy kancelářskou práci, pak to jistě znáte a je na čase něco udělat pro svoje zdraví! Jak zvrátit negativní dopad sedavého stylu života?

Jak vlastně sedět

Když už v práci sedíte více než 5 hodin denně, je nutné, abyste alespoň seděli správně a pokud možno neměli úplně tu nejhorší kancelářskou židli. Židle totiž není zase tak úplně důležitá jako samotný sed. Můžete mít sebelepší ergonomickou židli podle posledních trendů, ale pokud na ní sedíte nesprávně, třeba s nohou přes nohu, koledujete si o nemalé problémy se zády.

Jak by měl sed tedy vypadat? Kolena by měla svírat minimálně úhel 90 stupňů, čehož lze dosáhnout správně nastavenou výškou sedáku vůči výšce stolu. Pánev by měla být o něco výše než kolena, ideálně vodorovně se zemí. Nesmíte však zapomenout ani na narovnaný hrudník a lopatky by měly směřovat dozadu a dolů. Uvidíte, jak se najednou začne lépe dýchat.

Důležité je také mít uvolněná ramena, ruce lehce položené na podložce ke klávesnici a do monitoru se dívat rovnou před sebe s hlavou plně narovnanou.

Malý pohyb, taky pohyb

Dlouhodobé sezení na židli je vhodné střídat např. s balančním míčem, který vám při sedu aktivuje hluboké vnitřní svaly a svaly celého trupu. Člověk nesedí strnule, naopak nenásilně posiluje svalstvo a uvolňuje jej. Minimálně jednou za hodinu vstaňte, protáhněte se, zkuste se místo výtahu proběhnout po schodech, vyměnit eskalátory za obyčejné schody.

Zkrátka pokud se dostatečně nehýbete, ubližujete si. A ne zrovna málo. Zvolte jakoukoli činnost, vězte, že při správně zvoleném zatížení děláte něco pro svoje zdraví a že jste schopni právě s takovým přístupem zkvalitnit svoje zdraví a zvýšit kvalitu života.

Pokud však přistupujete ke svému zdraví zodpovědněji, chcete zvýšit kondici a mít jistotu, že se hýbete správně, můžete navštívit odborníky, kteří vám s ohledem na váš zdravotní stav a fyzičku doporučí ideální pohybový plán či pokud budou vhodné, rehabilitace.

Lidé konzumují mléčné výrobky už minimálně šest tisíc let...

Salát z cuket

Salát z cuket

6 hlasů
40min 311 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečená vepřová panenka

16 hlasů
55min 729kJ 168 Kč

Vepřová panenka zapečená se sýrem.

Bůčková roláda

17 hlasů
2h a 0min 1052kJ 155 Kč

Roláda plněná mletým masem a žampióny.

Poradny

Bude mi končit RD a RP, na co mám nárok?

Dobrý den,je zapotřebí rozlišovat mezi rodičovskou dovolenou a čerpáním rodičovksého příspěvku - ... Více

Mohu během neplaceného volna mít jiné zaměstnání?

Dobrý den,ano, během čerpání neplaceného volna můžete začít pracovat pro jiného zaměstnavatele na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více