Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sezení více než devět hodin denně zdvojnásobuje riziko předčasného úmrtí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

05.09.2019 | Zdraví a životní styl

Nechcete umřít mladí? Tak přestaňte sedět a začněte se pořádně pohybovat. Sezení více než devět hodin denně totiž zvyšuje riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny dvakrát. Tvrdí to vědci z Osla a Leicesteru. Rychlá chůze či běh naopak výrazně snižují riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny. Stačí půlhodina denně.

Vyplývá to ze sledování šestatřiceti tisíc osob v průběhu šesti let. Jedinci, kteří seděli více než devět hodin denně, umírali dvakrát častěji.

Z výzkumu dále vyplývá, že mírného pohybu potřebuje tělo denně pět hodin, nebo půl hodiny středně zátěžového pohybu – běhu, jízdy na kole či velmi rychlé chůze.

„Výsledky jsou výborné pro širokou veřejnost. Naznačují, že není nezbytné sportovat jako o duši, ale stačí nesedět déle než devět hodin, a denně přitom stačí půl hodiny intenzivního pohybu, aby se riziko předčasného úmrtí výrazně snížilo,“ tvrdí profesor Tom Yates z University of Leicester.

Pokud máte i vy kancelářskou práci, pak to jistě znáte a je na čase něco udělat pro svoje zdraví! Jak zvrátit negativní dopad sedavého stylu života?

Jak vlastně sedět

Když už v práci sedíte více než 5 hodin denně, je nutné, abyste alespoň seděli správně a pokud možno neměli úplně tu nejhorší kancelářskou židli. Židle totiž není zase tak úplně důležitá jako samotný sed. Můžete mít sebelepší ergonomickou židli podle posledních trendů, ale pokud na ní sedíte nesprávně, třeba s nohou přes nohu, koledujete si o nemalé problémy se zády.

Jak by měl sed tedy vypadat? Kolena by měla svírat minimálně úhel 90 stupňů, čehož lze dosáhnout správně nastavenou výškou sedáku vůči výšce stolu. Pánev by měla být o něco výše než kolena, ideálně vodorovně se zemí. Nesmíte však zapomenout ani na narovnaný hrudník a lopatky by měly směřovat dozadu a dolů. Uvidíte, jak se najednou začne lépe dýchat.

Důležité je také mít uvolněná ramena, ruce lehce položené na podložce ke klávesnici a do monitoru se dívat rovnou před sebe s hlavou plně narovnanou.

Malý pohyb, taky pohyb

Dlouhodobé sezení na židli je vhodné střídat např. s balančním míčem, který vám při sedu aktivuje hluboké vnitřní svaly a svaly celého trupu. Člověk nesedí strnule, naopak nenásilně posiluje svalstvo a uvolňuje jej. Minimálně jednou za hodinu vstaňte, protáhněte se, zkuste se místo výtahu proběhnout po schodech, vyměnit eskalátory za obyčejné schody.

Zkrátka pokud se dostatečně nehýbete, ubližujete si. A ne zrovna málo. Zvolte jakoukoli činnost, vězte, že při správně zvoleném zatížení děláte něco pro svoje zdraví a že jste schopni právě s takovým přístupem zkvalitnit svoje zdraví a zvýšit kvalitu života.

Pokud však přistupujete ke svému zdraví zodpovědněji, chcete zvýšit kondici a mít jistotu, že se hýbete správně, můžete navštívit odborníky, kteří vám s ohledem na váš zdravotní stav a fyzičku doporučí ideální pohybový plán či pokud budou vhodné, rehabilitace.

Konzumace jídla rukama zvyšuje jeho chuť

Mrkvová polévka

Mrkvová polévka

11 hlasů
40min 169 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřové výpečky

12 hlasů
3h a 20min 701kJ 99 Kč

Znáte ten pocit, když jdete čerstvě probuzenou jarní k...

Gratinovaná zelenina

8 hlasů
1h a 20min 324kJ 110 Kč

Zapečená směs zeleniny.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více