Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Játrům neškodí jen alkohol. Ztučnění jater hrozí téměř každému

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

2. 10. 2019 | Zdraví a životní styl

Ačkoli lidé využívají pro výrobu alkoholu kvasinky, které mění jednoduché cukry na etanol, tvořit ho dokážou také některé bakterie. A konkrétně určité kmeny druhu Klebsiella pneumoniae, která může způsobovat také zápal plic. Čínští vědci přitom zjistili, že této bakterie tvořící ve střevech etanol, mají ve střevní mikroflóře větší množství osoby, které trpí nealkoholickým ztučněním jater. Je tak možné, že nejde úplně o nealkoholické ztučnění, ale že k ukládání tuku v játrech přispívá etanol, který se tvoří ve střevech činností K. pneumoniae.

Záhadná bakterie

Celý příběh odhalení tohoto vztahu začal u jistého Číňana, který měl ve střevech tolik bakterie K. pneumoniae, že když pozřel jídlo bohaté na sacharidy, byl namol opilý. Bakterie totiž sacharidy přeměnila na etanol, který se vstřebal do krve. Lékaři u něj dokonce jednou naměřili čtyři promile v krvi. Soudili prvně, že je muž buď tajný alkoholik, nebo má ve střevech extrémně bohatou kulturu kvasinek, která tvoří etanol. Obojí bylo vyloučeno. Jako původce etanolu nakonec prokázali právě zmíněnou bakterii.

Dotyčný pacient trpěl také ztučněním jater, takže profesora Ťinga Jüana z Pekingu napadlo vyšetřit střevní mikroflóru osob, které trpí nealkoholickým ztučněním jater neboli steatózou. Mnoho z pacientů mělo vyšší koncentraci K. pneumoniae ve stolici. Zatímco u osob se zdravými játry byly bakterie ve střevech vzácnější.

Alkohol není jediným viníkem

Ztučněním jater trpí častěji lidé konzumující ve vyšší míře alkohol, nebo osoby konzumující ve vyšší míře potraviny bohaté na jednoduché cukry a tuky. U obou skupin je ve střevech K. pneumoniae přítomna ve vyšší koncentraci. Je tedy možné, že bakterie přímo ovlivňuje rozvoj onemocnění. Prokázáno to zatím bylo jen u laboratorních zvířat při řízených pokusech.

„Musíme teď zjistit, proč někteří lidé mají ve střevech více bakterií alkohol tvořícího kmene K. penumoniae,“ tvrdí profesor Jüan, jehož výzkum publikoval odborný časopis Cell Metabolism.

Jasné důkazy, že lékaři jsou od pacientů zvyklí na všechno

Ryba se zelenou paprikou

Ryba se zelenou paprikou

10 hlasů
1h a 5min 283 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Guláš z kuřecího masa s rajčaty

13 hlasů
55min 398kJ 144 Kč

Recept na guláš z kuřecích prsou, který můžete připrav...

Celerový krém

24 hlasů
40min 226kJ 45 Kč

Sytý celerový krém se smetanou a olivovým olejem.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více