Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nárazové pití alkoholu tělu škodí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

31. 1. 2020 | Zdraví a životní styl

Nárazová konzumace velkého množství alkoholu je extrémně nezdravá. Leč stala se součástí moderního životního stylu lidí Západu. Ti během pracovního týdne dřou, aby se v pátek s jazykem na vestě potkali v hospodách a barech a utopili celotýdenní starosti a stres v etanolu. Vypijí tak obrovské objemy alkoholu značně převyšující doporučenou zdraví neškodící dávku. Svému tělu škodí nejen nárazovým extrémem, ale také tím, že za rok takto zkonzumují mnohem více lihu než lidé, kteří si dopřávají alkohol ve střídmém množství denně.

Vyplývá to z analýzy konzumace Američanů. Podle autorů z Massachusetts konzumace alkoholu v posledních letech výrazně vzrostla, navzdory tomu, že rostou ceny alkoholu. Lidé pijí nárazově o víkendu, kdy se opíjejí a lijí do sebe desítky nápojů za večer.

Ačkoli se výsledky opírají o chování americké populace, podle autorů je velmi podobný trend ve všech zemích západní kultury v Severní Americe a Evropě.

Proč je alkohol nebezpečný?

Etanol je toxická látka, která působí jako karcinogen. S malým množstvím etanolu se tělo dokáže vyrovnat, odbourat ho a zlikvidovat bez větších následků také jeho metabolity. I nejmenší množství etanolu představuje riziko vzniku rakoviny, ačkoli v reálném životě je velmi malé. Alkohol však může mít – zvláště u starších osob – pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, ale musí být konzumován v malém množství. Nárazové pití velkých objemů škodí starým i mladým. A výrazně zvyšuje nejen riziko rakoviny, onemocnění jater, deprese a psychických poruch, ale také riziko infarktu, mrtvice a metabolických poruch.

„Náš výzkum zdůrazňuje, jak je důležité omezit celkové množství zkonzumovaného etanolu u osoby za rok především prevencí nárazové konzumace velkého množství alkoholu,“ tvrdí autoři z Massachusetts.

Jak tělo ukládá alkohol?

Alkohol obsahuje také mnoho sacharidů. A celé to funguje následovně. Tělo využívá bílkoviny pro výživu svalů, sacharidy se však mění na cukr, který se zanedlouho začne pyšnit titulem „uložený tuk“. Tuk v tukových buňkách následně zabírá více místa než svalové vlákno.

Příznaky různých druhů alergií

Králík na smetaně a hořčici

Králík na smetaně a hořčici

18 hlasů
2h a 55min 816 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Nudličky ze svíčkové s houbami

12 hlasů
45min 489kJ 140 Kč

Vynikající recept na nudličky z vepřové svíčkové s hou...

Bramborový salát

10 hlasů
60min 305kJ 85 Kč

salát s vejci a taveným sýrem

Poradny

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více