Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ztučnění jater se netýká jen lidí s nadváhou. Jak jim účinně pomoci?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

23.01.2020 | Zdraví a životní styl

Možná patříte ke šťastlivcům, kteří při pohledu na ručičku na váze spokojeně pokyvují hlavou a jsou díky své hmotnosti přesvědčení, že jejich tělo je fit a netrápí jej žádný neduh. Jistě, ve srovnání s lidmi s nadváhou jste méně ohroženi řadou chorob souvisejících s uloženým tukem v těle, nicméně i „hubeňoury“ může tuk pořádně potrápit. To když se jim usadí například v játrech.

Ztučnění jater neboli odborně steatóza je poměrně zákeřné onemocnění. Nemá žádné specifické příznaky a potvrdit (či vyvrátit) ji prakticky mohou jen lékařské testy. A tak s ní řada lidí žije, aniž by tušila, že jejich játra něco trápí. Když se dostaví první vážnější obtíže, mohou už značit, že se ztučnění jater „proměňuje“ v závažnější stav. Tuk je totiž pro játra toxický, poškozuje jaterní buňky, dochází ke zjizvení tkáně a také podporuje zánětlivé procesy. Navíc napomáhá vzniku cirhózy jater, jež je velmi závažným onemocněním často vyžadujícím transplantaci. Začínáte mít o svá játra obavy? Nezoufejte, prevence a první pomoc existuje!

Jsem také v ohrožení?

Ačkoli jsme výše naznačili, že vypozorovat příznaky ztučnělých jater není právě nejsnadnější, rozhodně to není nemožné. Na co se tedy zaměřit? Že je s tímto životně důležitým orgánem něco v nepořádku, se projevuje především:

  • nevysvětlitelnou únavou,
  • náladovostí a nervozitou,
  • obtížemi s trávením,
  • unavenou a problematickou pletí,
  • oslabenými vlasy a nehty,
  • často i slabým tlakem pod pravým žebrem.

Ztučnělá játra hrozí sice především lidem trpícím obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem či vysokou hladinou škodlivého cholesterolu v krvi, nicméně v důsledku nezdravého životního stylu se vyskytují i u štíhlých a jinak zdravých lidí. A co je velmi smutné, nemocná játra jsou stále častěji zaznamenávána i u dětí.

Na vině je především nevhodná strava v kombinaci s nedostatkem pohybu. Pokud tedy například sedíte celý den u počítače a po příchodu z práce se prakticky jen přesunete před televizi, může to mít neblahé následky nejen na vaše srdce, což si ostatně většina z nás uvědomuje, ale také na játra. Ano, nejen alkohol a nevhodná strava se na zdraví tohoto orgánu podepisuje.

Detox začíná na talíři

Nicméně není třeba propadat panice – ztučnění jater lze poměrně snadno předcházet. A také jej, alespoň v počátečních fázích, úspěšně vyléčit s pomocí vlastních sil. Jak na to? Tak především je nutné zaměřit se na svůj životní styl. Základem prevence je konzumace kvalitních potravin, výrazné omezení alkoholu (o kouření ani nemluvě) a dostatek pohybu. Že to zní jako obecné doporučení pro zdraví jakéhokoli orgánu, respektive celého našeho těla? Máte pravdu, až tak jednoduché to je.

Játra si ale zaslouží jednou za čas také detoxikaci. Ostatně jsou to ona, kdo se stará o odbourávání škodlivin v našem těle, tak proč na oplátku nedopřát očistu i jim. Jak na ni? Nebojte, nepotřebujete nějaké extrémní režimy – zkuste si prostě dopřát jednoduchou jaterní dietu. Jejím základem je dostatečný příjem zdravých potravin, jako je zelenina a ovoce (klidně i jako čerstvě připravené a neslazené šťáv), libové maso (především drůbež a ryby), nízkotučné mléčné výrobky nebo kvalitní zdroje rostlinných olejů (ořechy a semena). Naopak vstup zakázán mají na jídelníček dobroty z bílé mouky či obsahující cukr, smažené potraviny, polotovary, uzeniny, tučná jídla apod.

Svěřte se bodláku

K regeneraci jater kromě zlepšení životního stylu či jaterní diety napomůže také skromná, ale vysoce účinná bylinka s názvem ostropestřec mariánský. Patří mezi bodláky, pochází ze Středomoří a už naši předkové znali a využívali jeho blahodárné účinky na játra (a také žlučník). Obsahuje totiž soubor silných antioxidantů s názvem silymarin. Nejvíce ho najdete v semenech této rostliny – a právě ta byste k očistě jater měli využít.

V poslední době se na trhu objevila řada výrobků obsahujících ostropestřec. Koupit si můžete například ostropestrcový olej, čaj, tablety, kapky či tinktury. Nicméně z hlediska efektivity a obsahu prospěšných látek se jako nejvhodnější forma jeví drcené plody ostropestřce. S nimi navíc svému tělu dodáte i tolik potřebnou vlákninu, jež napomůže čištění střevních stěn.

Užívání drceného ostropestřce je snadné – během 12týdenní kúry stačí užívat 4krát denně čajovou lžičku semen, důkladně ji rozkousat a zapít. První výsledky pocítíte již po dvou týdnech. Přestanete být tak unavení, zlepší se vám trávení a také stav pokožky. Další úspěchy pak na sebe nenechají dlouho čekat. Zkrátka a dobře: ostropestřec mariánský může být prvním důležitým krokem na cestě ke zdravějšímu životu a regenerovaným, „odtučněným“ játrům!

Lidstvo vyhodí denně potraviny v celkové hodnotě 2 200 ki...

Kuře pečené s mangem

Kuře pečené s mangem

9 hlasů
1h a 5min 558 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Sváteční kachna s brusinkovým džemem

18 hlasů
2h a 15min 814kJ 230 Kč

Recept na klasickou kachnu s netradiční přílohou. Poch...

Kuřecí stehna se zeleninou

3 hlasy
1h a 25min 758kJ 220 Kč

Kuřecí stehna jsou šťavnatější než kuřecí prsa a můžete j...

Poradny

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pobírám ID 2. stupně, dostanu PPM a RP?

Dobrý den,pokud kromě invalidního důchodu nepobíráte jiný příjem (nevykonáváte výdělečnou činnost... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více