Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vegetariáni a vegani trpí méně záněty močových cest

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.02.2020 | Zdraví a životní styl

Tři čtvrtiny zánětů močových cest jsou způsobeny bakteriemi E. coli ze syrového masa. To vysvětluje, proč vegetariáni a vegani trpí záněty močových cest mnohem méně než osoby konzumující maso. Nejde však jen o přímou infekci z masa. Vegetariáni a vegani konzumují velké množství rostlin, které obsahují řadu antibakteriálních látek. Vláknina navíc zvyšuje aciditu střev a močopohlavního ústrojí. Zvláště u žen.

Záněty močových cest trpí ženy mnohem více než muži. Zřejmě to souvisí se stavbou jejich pohlavního orgánu a faktem, že mají kratší a silnější močovou trubici, takže bakterie snadněji pronikají cestami nahoru.

Ale i když se do analýzy případů této infekce započtou všechny rizikové faktory jako věk, pohlaví, kouření aj., vegetariánky trpí záněty močových cest o šestinu méně než ženy pojídající maso.

U mužů je přitom vztah ještě vyšší. Muži vegetariáni trpí záněty močového měchýře o čtvrtinu méně než muži konzumující maso. Jenže muži onemocní zánětem močového měchýře mnohem vzácněji než ženy. Nejvíce E. coli přitom obsahuje maso vepřové a drůbeží.

A jak se proti zánětům chránit?

„Předchozí výzkumy naznačily, že bobulové ovoce jako borůvky, jahody, ostružiny a maliny jsou lékem na záněty močových cest, a třebaže jsme tohle nezkoumali, naše výsledky naznačují, že můžou být účinné. Jeví se jako velmi možné, že popíjení brusinkové šťávy může být prevencí vracejících se zánětů,“ míní autor výzkumu doktor Čchin-Lon Lin z Univerzity Cch‘-ťi na Tchaj-wanu.

Když zánět propukne

Nejvíce se vyhlášeným brusinkám, blíží medvědice lékařská. Při potížích s ledvinami a močovými cestami je vhodná v podobě čaje. Další bylina s příznivými účinky na močové ústrojí je zlatobýl obecný, jenž usnadňuje látkovou výměnu v organismu. Ovšem také pampeliška se řadí mezi močopudné. (K přípravě pampeliškového čaje můžete použít kořen nebo nať. Chutná sice hořce, ale svými léčivými účinky tuto nevalnou chuť vynahrazuje.)

Podobně to platí i pro řebříček obecný, který také nepatří k nejchutnějším, je ale silně detoxikační. Primárně se osvědčuje při léčbě gynekologických problémů, stejně dobře se však dá použít právě u zánětu močových cest.

Již včera bylo pozdě?

U uvedeného zdravotního problému je nejdůležitější zahájit co nejdříve vhodnou léčbu, jejíž zanedbávání může vést k řadě závažnějších problémů, jako je třeba poškození ledvin nebo problémy s otěhotněním. Pokud urologické problémy během dvou dnů nepoleví, je vhodné vyhledat lékaře. Rizikovou skupinou jsou přitom senioři a diabetici, cukr v moči totiž tvoří prostředí, které bakteriím vyhovuje, mohou se tak snáze množit.

Lidstvo vyhodí denně potraviny v celkové hodnotě 2 200 ki...

Kuřecí stehna na paprice

Kuřecí stehna na paprice

11 hlasů
1h a 40min 634 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátky s cuketou

6 hlasů
55min 577kJ 110 Kč

Plátky kuřecího masa s cuketou a marmeládou.

Podzimní ovocný salát

18 hlasů
20min 719kJ 55 Kč

Salát z nektarinek a švestek.

Poradny

Byla jsem několikrát v DPN a OČR, dostanu PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více