Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Agresivní tón budíku tělu působí šok

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 2. 2020 | Zdraví a životní styl

Zní to možná trochu nelogicky, ale je to fakt. Čím agresivnější vyzvánění budíku člověk používá, čím hlasitější vytrubování či řinčení nás vytrhne ze snění, tím hůř pro ranní bdělost. Naopak jemné melodické a meditační hudbu připomínající tóny vedou k daleko větší bdělosti krátce po probuzení.

Vstávání šokem

Hlasité a energické budíky mozek vyděsí. Ten zažívá šok a spustí řetězec stresové reakce, která však krátce poté, co z postele vylezeme, vede k malátnosti a ospalosti. Naopak pozvolné a melodické tóny probouzejí mozek citlivěji a člověk je po nich daleko bdělejší.

„Když se člověk neprobudí řádně, jeho pracovní výkonnost může být degradována na období dlouhé až čtyři následující hodiny, což může souviset také s vyšší nehodovostí a úrazy,“ tvrdí psycholog Stuart McFarlane z Royal Melbourne Institute of Technology.

Ten se svými kolegy ze spánkové laboratoře zkoumal účinky různých druhů alarmů při raním probouzení a následnou ranní malátnost.

Nalaďte se na příjemnou vlnu

„Člověk by mohl předpokládat, že když začne den hlasitým alarmem, jeho bdělost se zvýší, ale naše data odhalují, že melodické tóny budíku jsou pro bdělost klíčové. Něco takového jsme úplně nečekali,“ tvrdí McFarlane. Co myslíte, není na čase změnit tón vašeho budíku, jak již bylo řečeno vhodná je klidná melodická hudba, nemusí to být zrovna meditační hudba, co takhle zvolit váš oblíbený song, který má pomalý ritmus.

A vůbec, víte, že se dá vstávat i bez budíku? Jde to snadno, jen ve třech krocích.

Zjistěte, jak moc potřebujete spát

Prvním a nejdůležitějším krokem je identifikace toho, kolik spánku vaše tělo skutečně potřebuje. Jakmile ho bude mít dostatek, nehrozí vám odpolední únava ani poruchy soustředění. Také se probudíte sami od sebe, navíc s pocitem svěžesti a odpočatosti. Vypozorujte tedy počet prospaných hodin, bez kterých se neobejdete. Od toho se odvíjí čas, kdy je třeba večer navléct pyžamo a skočit do peřin.

Nevybočujte z rutiny

Ulehnutí do postele vždy ve stejnou dobu, den co den, vám pomůže nastavit vaše „vnitřní hodiny“. Zkuste tedy oželet noční epizodu vašeho oblíbeného seriálu, kterou dávají dvakrát týdně. Když budete ponocovat nepravidelně, rozhodíte si cirkadiánní rytmus. A tudy cesta, jak se zbavit budíku, vážně nevede. Klíčem je přesně stanovený harmonogram, který budete do puntíku dodržovat – víkendy, svátky a dovolenou nevyjímaje.

Buďte aktivní

Nějaká ta posilovna, jóga či odpolední běh? To je přesně ono! Již mnoho výzkumů prokázalo, že fyzicky aktivní jedinci, kteří přes den cvičí, mají rychlejší a bezproblémové usínání. Rovněž prožívají hlubší a kvalitnější spánek – pochopitelně v porovnání s lenivějšími lidmi, co se pohybu vyhýbají. Protáhněte se tedy co nejčastěji, nespavost se vám obloukem vyhne, což vám umožní držet se stanoveného spánkového harmonogramu. Výsledek? Nulová potřeba budíku!

Mírná konzumace červeného vína prospívá zdraví

Špenát s rýží

Špenát s rýží

10 hlasů
45min 684 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Dietní losos

23 hlasů
30min 1121kJ 230 Kč

Rychle připravené křehké maso z lososa.

Kuřecí stehna s játry

6 hlasů
1h a 10min 708kJ 95 Kč

Kuřecí stehna dušená s drůbežími játry.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více