Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Agresivní tón budíku tělu působí šok

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.02.2020 | Zdraví a životní styl

Zní to možná trochu nelogicky, ale je to fakt. Čím agresivnější vyzvánění budíku člověk používá, čím hlasitější vytrubování či řinčení nás vytrhne ze snění, tím hůř pro ranní bdělost. Naopak jemné melodické a meditační hudbu připomínající tóny vedou k daleko větší bdělosti krátce po probuzení.

Vstávání šokem

Hlasité a energické budíky mozek vyděsí. Ten zažívá šok a spustí řetězec stresové reakce, která však krátce poté, co z postele vylezeme, vede k malátnosti a ospalosti. Naopak pozvolné a melodické tóny probouzejí mozek citlivěji a člověk je po nich daleko bdělejší.

„Když se člověk neprobudí řádně, jeho pracovní výkonnost může být degradována na období dlouhé až čtyři následující hodiny, což může souviset také s vyšší nehodovostí a úrazy,“ tvrdí psycholog Stuart McFarlane z Royal Melbourne Institute of Technology.

Ten se svými kolegy ze spánkové laboratoře zkoumal účinky různých druhů alarmů při raním probouzení a následnou ranní malátnost.

Nalaďte se na příjemnou vlnu

„Člověk by mohl předpokládat, že když začne den hlasitým alarmem, jeho bdělost se zvýší, ale naše data odhalují, že melodické tóny budíku jsou pro bdělost klíčové. Něco takového jsme úplně nečekali,“ tvrdí McFarlane. Co myslíte, není na čase změnit tón vašeho budíku, jak již bylo řečeno vhodná je klidná melodická hudba, nemusí to být zrovna meditační hudba, co takhle zvolit váš oblíbený song, který má pomalý ritmus.

A vůbec, víte, že se dá vstávat i bez budíku? Jde to snadno, jen ve třech krocích.

Zjistěte, jak moc potřebujete spát

Prvním a nejdůležitějším krokem je identifikace toho, kolik spánku vaše tělo skutečně potřebuje. Jakmile ho bude mít dostatek, nehrozí vám odpolední únava ani poruchy soustředění. Také se probudíte sami od sebe, navíc s pocitem svěžesti a odpočatosti. Vypozorujte tedy počet prospaných hodin, bez kterých se neobejdete. Od toho se odvíjí čas, kdy je třeba večer navléct pyžamo a skočit do peřin.

Nevybočujte z rutiny

Ulehnutí do postele vždy ve stejnou dobu, den co den, vám pomůže nastavit vaše „vnitřní hodiny“. Zkuste tedy oželet noční epizodu vašeho oblíbeného seriálu, kterou dávají dvakrát týdně. Když budete ponocovat nepravidelně, rozhodíte si cirkadiánní rytmus. A tudy cesta, jak se zbavit budíku, vážně nevede. Klíčem je přesně stanovený harmonogram, který budete do puntíku dodržovat – víkendy, svátky a dovolenou nevyjímaje.

Buďte aktivní

Nějaká ta posilovna, jóga či odpolední běh? To je přesně ono! Již mnoho výzkumů prokázalo, že fyzicky aktivní jedinci, kteří přes den cvičí, mají rychlejší a bezproblémové usínání. Rovněž prožívají hlubší a kvalitnější spánek – pochopitelně v porovnání s lenivějšími lidmi, co se pohybu vyhýbají. Protáhněte se tedy co nejčastěji, nespavost se vám obloukem vyhne, což vám umožní držet se stanoveného spánkového harmonogramu. Výsledek? Nulová potřeba budíku!

Stravovací přešlap ve formě banánu ke snídani

Mořský vlk s rajčaty

Mořský vlk s rajčaty

7 hlasů
1h a 5min 289 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Chřest s kuřecím masem

4 hlasy
60min 1279kJ 140 Kč

Kuřecí maso s chřestem a anglickou slaninou.

Vepřové kotlety s houbami

1 hlas
1h a 20min 654kJ 200 Kč

Vepřové kotlety s jemnou houbovou omáčkou.

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více