Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zdravotní nezávadnost vajec prokázal rozsáhlý třicetiletý výzkum

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.04.2020 | Zdraví a životní styl

Zatím nejrozsáhlejší třicetiletý výzkum s nejprůkaznějšími a vědecky nejsolidnějšími výsledky o konzumaci vajec publikovali vědci z Harvardovy univerzity. Z něj vyplývá, že vejce jsou pro člověka zdravou potravinou. Měsíčně jich může spořádat třicet – ideálně jedno denně – a nemusí se obávat negativního vlivu na zdraví srdce a cév.

Kolik je „tak akorát“?

Pokud člověk jí v průměru jedno vejce denně, nijak to u něj nezvyšuje riziko mrtvice, infarktu a jiných onemocnění oběhové soustavy. Vajíčka nezvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi, pakliže jich člověk nekonzumuje extrémní množství. A jsou naopak zásobárnou zdravých cholesterolů, tuků a v tucích rozpustných vitaminů, které zdraví oběhové soustavy a mozku podporují.

Třicetiletý výzkum

Vědci z Harvardovy univerzity analyzovali zdraví 216 tisíc mužů a žen v průběhu dvaatřiceti let ve vztahu k jejich konzumaci vajec. Mezi konzumací vajec a rizikem onemocnění oběhové soustavy neexistuje vztah, pakliže jsou do analýzy pečlivě zanesena data o dalších rizicích – tedy konzumaci červeného masa a živočišných tuků, kouření, konzumaci alkoholu, obsahu tuků v těle apod.

„Vztah mezi konzumací vajec a rizikem onemocnění oběhové soustavy je tématem intenzivní debaty posledních desetiletí… Výsledky z naší skupinové studie a zdokonalená metaanalýza dokazuje, že střídmá konzumace vajec nesouvisí s vyšším rizikem onemocnění srdce a cév,“ tvrdí doktor Jean-Philippe Drouin-Chartier z Harvardovy univerzity.

Jemu se přitom podařilo zjistit, že osoby, které konzumovaly více než jedno vejce denně a riziko onemocnění chorobami srdce a cév u nich bylo vyšší, zároveň konzumovaly nadměrné množství červeného masa a byly obézní. A právě konzumace červeného masa a obezita jsou oním viníkem onemocnění, nikoli zvýšený příjem vajec.

Rajčata uchovávaná v lednici mají stejnou chuť jako ta dr...

Krevety s jablky

Krevety s jablky

11 hlasů
25min 478 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Jehněčí kýta se zeleninou

9 hlasů
2h a 35min 415kJ 390 Kč

Pečená kýta s baklažánem a rajčaty.

Dvoubarevný zelný salát

13 hlasů
50min 504kJ 50 Kč

Jednoduchý zelný salát se sojovou omáčkou.

Poradny

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Pracovala jsem na DPČ a HPP, mám nárok na PPM?

Dobrý den,předpokládám, že Vám jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou),... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více