Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost na alkoholu začíná při pravidelné konzumaci i malého množství

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

13. 4. 2020 | Zdraví a životní styl

Sklenička vína večer po práci, abyste přišli na jiné myšlenky, malý aperitiv před večeří nebo jedno pivo každý pátek s kolegy. Žádná velká věc, proč se kvůli tomu znepokojovat. Ale je opravdu všechno tak v pohodě, jak si myslíte?

Vzpomeňte si na tu či onu etapu v životě, kdy jste rádi a třeba i hodně slavili, nebo třeba na dobu, kdy jste si dávali skleničku červeného každý večer. Byl to varovný signál? A jaké byly reakce vašeho okolí?

Jsem závislá?

Například to rutinní pivo s kolegy každý pátek nepovažují experti za velký problém. Úplně jinak to ale vypadá, pokud se jedno pivo stane součástí každého dne po delší časové období. Konzumace alkoholu je spojená s vylučováním dopaminu, takže se dostáváme na území mozku. Touha po alkoholu je plíživý proces, na jehož konci dojde k překročení pomyslného bodu, kdy už si člověk sám neumí pomoci. Touha se stává závislostí, nemocí, ze které se 98 % lidí bez cizí pomoci nedostane.

Mohu kdykoli přestat

Je tedy dobrým znamením, když jednoduše na nějaký čas alkohol odmítnete? Když si třeba řeknete, že „suchý únor“ pro vás není žádná výzva? Bohužel ne. Dospělé ženě trvá tři až pět let než se pravidelné pití vymkne kontrole. Pak už je ale pozdě. A může se stát, že třeba jen několik měsíců předtím by neměla žádný problém skončit. U mužů tato situace nastává po šesti až osmi letech. Tak dlouho trvá, než si mozek zvykne na pravidelné uvolňování dopaminu. Pak už člověk nepije, protože chce, ale protože musí.

Mlčení ze slušnosti

Z výpovědí vyléčených alkoholiků vyplývá totéž – jednoho dne prostě najednou nemáte absolutně žádnou kontrolu na tím, jak často a kolik toho vypijete. Abyste to ale veřejně přiznali, k tomu potřebujete ještě dlouhou cestu. Nikdo samozřejmě dobrovolně nechce být alkoholikem. Přesto jich jsou plné léčebny. Zdvořile mlčet, pokud vidíte, že někdo vám blízký má problémy s pravidelným pitím, je obrovská chyba. Pouze osoba zvnějšku dokáže odhadnout závažnost problému a hodně tím ovlivnit. Překvapivě největší vliv může mít zaměstnavatel, ale na řadu přichází otázka JAK. Výhrůžky nepomáhají. Nejúčinnější je přátelský rozhovor a jasně vyřčená zpráva, že dotyčný musí vyhledat pomoc. Pokud tedy víte o někom, kdo vaši pomoc potřebuje, rozhodně se nestyďte a nemlčte!

Příznaky různých druhů alergií

Kuře v sýru

Kuře v sýru

19 hlasů
30min 762 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zelná polévka s citrónovou chutí

14 hlasů
45min 404kJ 65 Kč

Vydatná zelná polévka.

Polévka z čerstvých hub s vínem

0 hlasů
1h a 5min 223kJ 110 Kč

Vyzkoušejte recept na vynikající polévku z čerstvých ...

Poradny

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více