Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nedostatek spánku trápí téměř třetinu Čechů

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

06.07.2020 | Zdraví a životní styl

Dobrý spánek je předpoklad úspěšného, produktivního a radostného dne. Ovšem spíte opravdu tak dlouho a tak kvalitně, jak byste měli?

Spánek je útlumová fáze organismu, při níž dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí i sníženou citlivostí na vnější podněty. Tak nějak by snění definovali odborníci. Ti také poukazují na to, že kdo relax v pyžamu a se zavřenýma očima nepodceňuje, ten má nakročeno k dlouhověkosti, silnější imunitě i kreativnímu myšlení. S tím je však v dnešní době potíž. A pěkně velká.

Nechvalná vizitka jednadvacátého století

Aktuální statistiky totiž sdělují, že celá třetina evropské populace trpí nedostatkem spánku. Jaká je situace konkrétně u nás? Podle mezinárodní společnosti GfK, jejíž specializací je průzkum trhu, představuje nespavost druhý nejběžnější zdravotní problém v Čechách. Pokud vás zajímá, jaký je ten první, je jím nachlazení. Vraťme se ale k nočnímu odpočinku a hlavně rizikům, která jeho absence přináší.

Vysoký tlak nebo zkreslené vzpomínky. Vyberte si

V tiskové zprávě Amerického zdravotnického centra National Institutes of Health se píše, že spánková deprivace úzce souvisí se vznikem arteriální hypertenze, nadváhy, kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody, Alzheimerovy choroby, hormonální nerovnováhy, reprodukčních poruch, depresí a diabetu.

Rovněž se tam uvádí, že  značně negativní vliv má i na produktivitu práce, lidské chování a mezilidské vztahy. Kvůli ní je hodně nebezpečno i na silnicích, neboť ospalost je prý příčinou více jak 100 tisíc dopravních nehod ročně. V její souvislosti se mluví také o falešných vzpomínkách, tedy takových, které si dostatečně neodpočinutá hlava doslova vymýšlí. Teď je na místě jedna zásadní otázka. Jak dlouho v peřinách obvykle pobýváte vy?

Optimální norma, přes kterou nejede vlak

Cirkadiánní rytmy každého z nás jsou seřízeny trochu jinak, a to nejen vlivem genetiky, ale i evoluce. Nicméně obecně platná definice zní, že člověk by měl spát něco mezi sedmi až devíti hodinami. Lze nějak zjistit, zda je odpočinek opravdu takový, jaký by měl být?

„Položte si dvě otázky. Když se ráno probudíte, dokázali byste okolo desáté hodiny dopolední znovu usnout? Pokud ano, pravděpodobně nespíte dost dlouho nebo dost kvalitně. Další otázkou je, jestli jste schopní do oběda normálně fungovat bez dávky kofeinu. V případě, že je to pro vás naprosto nemyslitelné, se blížíte ke spánkové deprivaci,“ varuje britský neurovědec Matthew Walker.

Dietní praktiky hollywoodských hvězd

Srnčí na červeném víně

Srnčí na červeném víně

8 hlasů
1h a 10min 444 kJ 290 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát s kdoulovou omáčkou

13 hlasů
45min 555kJ 145 Kč

Candát má skvělé maso. Jak ho připravit tak, aby bylo ...

Čočková polévka se sýrem

11 hlasů
40min 502kJ 125 Kč

Velmi sytá polévka, kterou podávejte jako hlavní chod.

Poradny

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Nezapočítali mi dobu studia pro nárok na PPM, co dělat?

Dobrý den, Terezo,podle § 32 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se do doby účasti na pojištěn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více