Jablka obsahují nejvíce mikroplastů

Vědci z USA prokázali, že mikro a nanoplasty pronikají kořeny do rostlin. A putují cévními svazky do všech pletiv, takže jsou přítomny nejen v kořenech, ale také ve stoncích, listech, květech a plodech. Sicilští vědci proto šli na trh v Katánii a nakoupili ovoce a zeleninu. Nano a mikročástice plastů byly ve všech plodinách. Nejvíce v jablkách. Před nano a mikroplasty se přitom nelze chránit. Jsou v půdě i vodě celé planety. I v oblastech vzdálených od civilizace. Takže ani bio pěstitelné nemohou tvrdit, že jejich plodiny je neobsahují. Nejmenší částice plastů se šíří atmosférou, na zem je také strhává srážková voda a sníh.

Autoři z Katánie učinili nákup plodin tak, aby zahrnoval různé části rostliny, různé oblasti pěstování a různé producenty. Zeleninu a ovoce rozmixovali, směs odvodnili a sušinu podrobili analýze elektronovým mikroskopem. Mixováním došlo k homogenizaci, takže bylo možné počet částic ve vzorku přepočíst na hmotnost či kus dané plodiny.

Nejhůře na tom byla jablka. Obsahovala v průměru 195 500 částic plastů v jednom plodu.

„Podle výsledků, které jsme získali, je teď naprosto nezbytné provést toxikologické a epidemiologické studie, které zhodnotí možné účinky mikroplastů na lidské zdraví,“ uvedli autoři z Katánie, kteří spolupracovali s kolegy z Tuniska.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
25:30

Kardio a zadeček

Kardio a zadeček
15:12

Cvičení pro zdravá záda

Cvičení pro zdravá záda
08:51

Cvičení na problémové partie - zadek a břicho

Cvičení na problémové partie - zadek a břicho

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

56 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
143 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
98 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat