Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zbytečné hříchy podporující vznik Alzheimerovy choroby

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

11.07.2020 | Zdraví a životní styl

Kouříte, podceňujete spánek a příliš se nehýbete? To jsou hříchy, které se na vašem duševním zdraví mohou neblaze podepsat. A pěkně tučným písmem!

Alzheimerova choroba je nemoc, při které dochází k zániku mozkových buněk. Začíná velice pozvolna, a to mírným zhoršením krátkodobé paměti. Postupem času se však objevují problémy s vyjadřováním a rozhodováním, přičemž se dostavuje zmatenost, podezíravost i neschopnost vykonávat běžné denní úkony. V celosvětovém měřítku trpí podle lékařských odhadů tímto onemocněním bezmála 48 milionů lidí. Co všechno může přispět k prevenci? Tohle pro nižší riziko můžete udělat i vy!

Nekuřte

Asi každý si je vědom toho, že kouření má na zdraví devastující vliv. Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických látek, které se krevním transportem snadno rozšíří do celého těla. Jeho vdechování negativně ovlivňuje snad úplně všechno, a to včetně produkce hormonů, tvorby kostních buněk, trávení nebo schopnosti reprodukce. Náklonnost k nikotinu dle poznatků jisté studie také výrazně zvyšuje pravděpodobnost demence i Alzheimerovy choroby, protože způsobuje oxidační stres a vyvolává záněty, které poškozují mozek.

Hýbejte se

Trávíte každou volnou chvilku doma u televize? Tak to je špatně. Závěry výzkumu publikované v magazínu American Journal of Geriatric Psychiatry uvádí, že jedinci, kteří cvičí třikrát týdně necelou půlhodinku, vykazují menší riziko jmenovaného onemocnění, a to i když se vyskytuje v jejich rodinné anamnéze. Nemusíte se nutně huntovat v posilovně a zvedat těžká závaží, za preventivní formu cvičení je považována třeba chůze v mírném tempu. Nebo plavání, jízda na kole, jóga či jiná relaxační pohybová aktivita.

Spěte

Tak samozřejmě, že spánek se s dobrou kondicí zmiňuje asi nejčastěji. Ovšem pořád se podceňuje! Rozsáhlý průzkum, o něm informuje časopis Sleep, prokázal, že i jedna noc, při níž si dostatečně neodpočinete, přispívá k úbytku mozkové tkáně. To časem může vést právě k demenci i Alzheimerově chorobě.

Přitažlivé výhody červeného vína

Podzimní salát

Podzimní salát

9 hlasů
25min 364 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

6 hlasů
25min 783kJ 55 Kč

Kuskus je velmi výživný a s mrkví je to dobrá kombinac...

Těstoviny se sýrem gouda

5 hlasů
1h a 20min 822kJ 90 Kč

Klasické zapečené těstoviny se sýrem.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více