Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Špatná strava a stres jsou zkratkou k zánětu

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

27.07.2020 | Zdraví a životní styl

Máte „zaděláno“ na chronický zánět? To záleží na tom, jak často se nervujete a jíte průmyslově zpracované potraviny. A jak s tím vším souvisí oběhový systém?

O zánětu se nehovoří zrovna v superlativech. To ale pořád ještě neznamená, že vždycky musí být špatný. Pokud je tělo napadeno nepřátelskými patogeny, právě on „stojí“ v první obranné linii, což se zpravidla projevuje zvýšenou teplotou, bolestí, otokem nebo zarudnutím. Tyto znaky vlastně signalizují, že je organismus ve fázi léčby a hojení. Jakmile je v systému všechno v pořádku, zánět samovolně mizí a vy ani nevíte, že jste ho měli. Ovšem aby se vše nezdálo pouze růžové – někdy se to může vymknout z ruky.

Výhoda se promění v nevýhodu

Přeroste-li tato obranná reakce v chronický problém, stává se destruktivní silou, která podporuje rozvoj rakoviny, duševních poruch, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění, obezity a autoimunitních chorob. Co všechno může přispět k tomu, aby se přesně tohle stalo?

Špatně fungující oběhový systém

Hlavním úkolem krevního oběhu je transport živin, dýchacích plynů i hormonů, tudíž je jasné, že v zachování zdraví hraje klíčovou roli. Co když přestane správně fungovat? Pak se objevuje zapomnětlivost, nadměrné vypadávání vlasů, prudké výkyvy nálad i chlad v končetinách. Ovšem ani rozvoj chronického zánětu není žádnou výjimkou, tedy alespoň podle poznatků několika odborných studií.

Stres nešetří nikoho

K propuknutí jmenované patálie velkou měrou přispívá i stres. Hormony, které se při něm vylučují, mění chutě k jídlu, narušují spánek a odporují psychické pohodě. Když se všechno sečte, je to předzvěst velké zánětlivé katastrofy.

Ledacos lze přičíst nevhodné stravě 

Lékaři se netají tím, že jednou z hlavních příčin chronických zánětů je strava, ve které převládají cukry, tuky, lepek i chemické příměsi, jako jsou barviva, konzervační látky a zbytky pesticidů. Proto nás také tak často nabádají k tomu, abychom průmyslově zpracované potraviny nahradili kvalitními zdroji bílkovin, omega-3 mastných kyselin, probiotik, vitaminů, minerálů a antioxidantů. O důvod víc, proč se zaměřit na ovoce, zeleninu, tučné ryby, obiloviny a mléčné výrobky, nemyslíte?

Pohodlné sezení s nohu přes nohu s sebou nese zdravotní r...

Platýz s fenyklem

Platýz s fenyklem

9 hlasů
50min 456 kJ 159 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Penne salát

13 hlasů
40min 564kJ 98 Kč

Lehký těstovinový salát se žampiony a cherry rajčaty.

Kuřecí guláš

20 hlasů
1h a 5min 289kJ 170 Kč

Ostřejší guláš z kuřecího masa s rajčaty.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více