Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Omezení živočišné stravy zpomaluje stárnutí

04.08.2020 | Zdraví a životní styl

Musíte se vzdát masa, abyste byli zdraví, dlouho mladí a šťastní? Rozhodně to není nutné, ale základem vašeho jídelníčku musí být hlavně rostlinná strava. V čem se liší od té veganské a proč si můžete dopřát i sýry?

A je to opět tady. Rostlinná strava je nejlepší pro zdravé stárnutí, což ovšem modré zóny vědí už dávno (za modrou zónu se označují místa, kde lidé dlouhodobě žijí bez zdravotních problémů, což se děje kupříkladu na Kostarice nebo Sardinii). Teď však vědci prostřednictvím časopisu Journal of the American College of Nutritionnově s konečnou platnost potvrdili, jak je to s dopadem rostlinného jídelníčku na lidský organismus. Čekali byste takový nářez?

Vitalita a vnitřní harmonie těla i ducha

Po přezkoumání klinických a epidemiologických studií stárnutí výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří mají svoje stravování postavené především na potravinách rostlinného původu, se o celých 50 procent snižuje pravděpodobnost vzniku chronických chorob, včetně diabetu 2. typu, rakoviny a srdečních potíží. Dotyční mají oproti svým vrstevníkům zdravější srdce, mozek i střeva. U stravování si přitom povšimněte hlavně termínu „především“, postaveném na potravinách rostlinného původu. Nejedná se totiž o veganství!

Steak? Povolen!

Rostlinný způsob stravování znamená to, že na svůj stůl zařadíte více rostlin a rostlinných bílkovin, tedy zeleniny, ovoce, luštěnin, bylin a koření. Živočišných jídel se však nemusíte vzdávat, stačí, když je omezíte. Vždy zbývá prostor pro nějaké ryby, sýry a příležitostně i kousky červeného masa. Pokud se tímto pravidlem budete řídit, sníží se u vás výskyt chronických chorob. Chcete začít co nejdřív? Pak si nejprve začnete krájet talíře!

Vsaďte na pestré barvy

Polovina talíře by měla tvořit rostlinnou část. Díky ní poskytnete svému tělu výživu, jakou si zaslouží, neochudíte ho tak o vitaminy, minerály a antioxidanty. Vybírejte i očima a bavte se. Červená čočka vás rozvášní, žlutý hrách rozveselí každý váš pokrm. Nevzdávejte se ani fazolí, které jsou spojovány s celou řadou příznivých účinků na vaše zdraví. Radost z nich má nejen srdce, ale i střeva.

Experimentujte s novými ingrediencemi

Hodně lidí si myslí, že rostlinná strava je nudná a omezující, jenže to není pravda. Stále si sem tam můžete dopřát maso a mléčné výrobky. V žádném případě se však nevyhýbejte regálům s ovocem a zeleninou, které pro vás představují velkou neznámou. Často se stává, že právě je labužníci míjejí bez povšimnutí, protože nevědí, jak co chutná, nebo je odrazuje exotický vzhled. Ale to je právě vzrušující. Experimenty! Nebojte se skočit gastronomický bungee jumping a stále objevujte nové chutě a ingredience. Zvědavost a postupně získávané zkušenosti i vás přesvědčí o tom, jak skvělá, kreativní a zábavná může rostlinná strava být.

Ty správné esenciální oleje pro ženské zdraví

Houbové karbanátky s celerem

Houbové karbanátky s celerem

0 hlasů
1h a 30min 578 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z bobu a jahod

7 hlasů
35min 1188kJ 120 Kč

Mladé křupavé špenátové listy s vařenými boby.

Telecí maso se šalotkou, mrkví a žampióny

4 hlasy
1h a 55min 536kJ 350 Kč

Jemné telecí maso dušené v červeném víně .

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více