Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dlouhodobé udržení vysněné váhy nezaručí každá dieta

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

29.07.2020 | Zdraví a životní styl

Všechny diety slibují, že ony jsou ty jediné pravé, se kterými zhubnete. Ze začátku se to tak může zdát, protože u mnoha z nich se kila ztrácejí rychle. Ale ne všechny vám zaručí, že si svoji vysněnou váhu udržíte dlouhodobě.

Diet, se kterými zhubnete rychle pár kilo, existuje hodně. Ale udržet si novou váhu i po dietě, je mnohem těžší než se krátkodobě vzdát nezdravých potravin.

Jak ukazuje studie z „Journal of the American Heart Association“, s jojo efektem nezískáte zpět jenom shozená kila, ale přihoďte si k nim i zvýšenou hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak. Pokud chcete tedy svoji váhu zredukovat zdravým způsobem a změnu stravovacích návyků si udržet dlouhodobě, měli byste zapomenout na všechny podivné a sporné diety.

Drastické diety

Drastické diety jsou založené na striktních změnách výživy. Doporučují například nejíst více než 1200 kalorií denně, a lákají tak na nerealistické sliby jako „zhubnete pět kilo za týden“. Jsou všechno možné – jen ne zdravé, protože jejich následkem budete trpět nedostatkem živin a ztrátou svalové hmoty. Tím se zpomalí vaše látková výměna a denní potřeba kalorií bude klesat a klesat. Pokud po dietě budete jíst zase více než předepsaný počet kalorií, usadí se vám v bocích často více kilogramů než před dietou.

Diety s vyloučením potravin

Pokud se na čas vzdáte tuků nebo sacharidů, sice zhubnete, ve skutečnosti to ale je jen voda, čeho jste se zbavili. Když vyloučíte celé skupiny potravin, seberete tělu i důležité živiny, a to s sebou přináší i vážná onemocnění. A kromě toho, vyloučit nějaké potraviny není z dlouhodobého hlediska správná metoda, kterou byste mohli dodržet roky. Kdo by se taky navždy vzdal těstovin, pečiva nebo másla? Jestliže netrpíte nějakou potravinovou nesnášenlivostí, není žádný důvod jakékoli zdravé potraviny nejíst.

Diety s náhražkami za hlavní jídla

Dietní koktejly mohou možná pomoci s omezením příjmu kalorií, ale z dlouhodobého hlediska je nesmysl jimi nahrazovat hlavní jídla. Tekutá strava totiž nedokáže lidské chutě uspokojit dlouhodobě, a rychle tak vzniká neodbytná touha po „opravdovém“ jídle. A navíc může být docela výzva držet se dietního plánu, když půjdete s kamarádkami na večeři.

Diety, u kterých nemusíte sportovat

Sliby, že už nebudete muset vkročit do fitka nebo uběhnout kolečko, zní lákavě. Pokud ale chcete žít zdravě a udržet si váhu roky, musíte nejdříve pochopit, že pohyb a zdravá strava jdou spolu ruku v ruce. Po třicítce se zpomaluje spalování, takže už nepotřebujete tolik kalorií jako třeba ve dvaceti. Takže pokud si chcete i nadále užívat dobrého jídla a občas zhřešit, musíte tělo udržovat ve formě sportem.

Koupání v horké vaně může být lékem na vysoký tlak

Vepřové maso dušené s jablky

Vepřové maso dušené s jablky

11 hlasů
1h a 5min 518 kJ 290 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brokolicová polévka s těstovinou

19 hlasů
50min 351kJ 75 Kč

Skvělá polévka pro celou rodinu.

Plněné rybí filé

0 hlasů
1h a 15min 139kJ 290 Kč

Rybí filé plněné zeleninovou směsí se sýrem. Zdravý,ch...

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více