Nečistý vzduch velkých měst připraví člověka o dva roky života

Doprava, průmysl, elektrárny, spalovny a další provozy zhoršují kvalitu ovzduší. A to nemalou měrou. Jeden a tentýž člověk žijící ve velkoměstě přijde o dva roky života ve srovnání s tím, kdyby žil na venkově s čistším vzduchem. Letos se přitom o kvalitě ovzduší hovoří také v souvislosti s pandemií, která ochromila provoz západní společnosti, což má neblahé důsledky na ekonomiku, ale velmi pozitivní vliv na kvalitu života, čistotu ovzduší a přírodní ekosystémy.

Lidé se zastavili, více času tráví s blízkými, méně se stresují a také dýchají čistší vzduch. Na některých místech světa vedla karanténa k takovému vyčištění atmosféry, že lidé po třiceti letech viděli pohoří, která jim před zraky kryla oblaka škodlivých plynů a prachových částic.

Podle Světové zdravotnické organizace každý rok zemřou předčasně na následky znečištění vzduchu více než čtyři miliony lidí. Podle vědců z Chicaga nečistý vzduch zkracuje lidský život v průměru o dva roky.

Časovaná bomba

A nečistý vzduch ve městech, v průmyslových oblastech a u velkých komunikací je dnes pro zdraví veřejnosti větší hrozbou než HIV a kouření.

Problémem jsou také kvóty a obchodování s nimi. Vyspělé země totiž prodávají své kvóty zemím méně rozvinutým, které se snaží ekonomicky povznést průmyslem. Jenže vlády těchto zemí výrazně zatěžují své obyvatelstvo extrémně nečistým ovzduším. Příkladem mohou být metropole v Indii, Číně a jiných asijských státech.

Jiná perspektiva pro život

Z výzkumů posledních třiceti let také jasně vyplývá, že lidé žijící v zelených částech měst – zahradních čtvrtích, u velkých parků apod. – jsou zdravější fyzicky i psychicky. Odtržení od přírody působí zhoubně i na ty, kteří tvrdí, že jsou naprosto městští a přírodu vůbec nepotřebují.

Dvě hodiny týdně

Podle odborníků, lidé, kteří stráví týdně 120 minut pobytem v přírodě – a nemyslí se zrovna městský park – mají výrazně lepší fyzické i psychické zdraví. Ovšem lidé, kteří nemají ani dvě hodiny týdně na to, aby vyrazili do lesa, k řece či na procházku po staré polní cestě, žádné blahodárné účinky z pobytu v přírodě nečerpají.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:43
101 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:40
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat