Běžný plevel chodníků dokáže údajně zabíjet nádorové buňky

Huseníček rolní je nenápadný plevel, který dokáže růst mezi dlažebními kostkami, osidluje okraje cest, rumiště či železniční náspy. Je také první rostlinou, u níž genetici v roce 2000 přečetli celou DNA. Nikdo ale donedávna netušil, že má léčivé účinky. Po speciálním ošetření totiž vylučuje hormony, které zabíjejí nádorové buňky prsu, zatímco zdravým buňkám těla nijak neuškodí.

Skrytá léčivka

„Ta rostlina velmi připomíná popelku ve světě léčivých bylin, nikdo si nemyslel, že je nějak výjimečná, ale v našem výzkumu se opravdu vybarvila. Ten objev je důležitý pro vývoj nových metod léčby rakoviny,“ uvedla profesorka Alessandra Devot z Royal Holloway University.

Huseníček nikdy nepatřil mezi léčivky. Ale pokud je na něj aplikován výtažek z jasmínu, začne se proti němu bránit a vylučovat spoustu rostlinných hormonů. Ty zabíjejí buňky lidského nádoru prsu, zatímco zdravým buňkám neublíží. Účinné látky by mohly sloužit jako nový druh chemoterapie, která bude méně zhoubná pro tělo.

Genetický výzkum

Huseníček je modelovým organismem pro genetiky, protože má velmi krátký reprodukční čas. Jako jednoletce jí mezi vyklíčením a dozráním semen stačí jen několik týdnů. To je zvláště vhodná vlastnost pro genetický výzkum.

„Teď už nám zbývá jen přesně popsat, jaké účinné látky produkované huseníčkem zabíjejí nádorové buňky prsu,“ dodává profesorka Devot, která na výzkumu spolupracovala s kolegy doktorkou Amandou Harvey z Brunel University a profesorem Nicholasem Smirnoffem z University of Exeter.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:43
101 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:40
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat