Složky kosmetiky odporující zdraví

​Víte, co všechno si prostřednictvím kosmetických produktů pouštíte do těla? Může jít o látky, které zvyšují riziko rakoviny, přičemž ohrožují činnost jater i ledvin. Chcete jejich seznam? Zde jsou hned tři odpůrci zdraví!

Šampony, kondicionéry, deodoranty, tělová mléka, omlazující séra i tónovací krémy. Že tyto kosmetické produkty obsahují jen prospěšné látky, které pokožce i vlasům náramně svědčí? V ideálním světě možná. Ale my v něm nežijeme. A právě proto věnujte složení kupovaných zkrášlovatel větší pozornost. Před jakými přísadami se mít na pozoru?

Parabeny jako možní strůjci rakoviny

Parabeny jsou chemikálie, které se využívají jako konzervanty, neboť zabraňují růstu a množení nejrůznějších mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně a houby. Člověk by řekl, že více jich v používaných prostředcích je, tím lépe. Ovšem je to přesně naopak. Ačkoli Evropský vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů parabeny v určitém množství schvaluje (1), stále častěji se z úst vědců a lékařských autorit ozývá, že zvyšují riziko rakoviny. Nepřímo to potvrzuje i jistá studie (2), která zkoumala 160 vzorků tkání pocházejících od žen, jež podstoupily mastektomii. 99 procent těchto vzorků v sobě mělo alespoň jeden paraben. A to je hodně výmluvný poznatek…

Propylenglykol proklínají játra i ledviny

Zní vám název propylenglykol nějak povědomě? Dost možná se o něm zmiňuje štítek vašeho parfému, deodorantu, hydratačního mléka či masážního oleje. Podle některých názorů tato látka způsobuje podráždění kůže a v krajních případech i jaterní a ledvinové potíže (3). Dlužno dodat, že se propylenglykol vyskytuje i v některých potravinách a tabákových výrobcích. Co dalšího vám může ublížit?

Laurethsulfát sodný jako karcinogen?

Vezměte si do ruky lahvičku jakékoli kosmetiky, která pění nebo vytváří bublinky. Co zjistíte? Mezi uváděnými informacemi ohledně obsažených přísad bude s velkou pravděpodobností i laurethsulfát sodný, jehož zkratka je SLC. Jeho vyšší koncentrace mohou být karcinogenní, jak naznačuje studie (4) zveřejněná v magazínu Environmental Health Insights. Kromě toho, že dráždí oči a útočí na dýchací cesty prý může podpořit i hormonální nerovnováhu a nadměrné vypadávání vlasů.

Zdroje: (1) www.europa.eu/health/scientific_committees/docs/citizens_parabens_en.pdf, (2) www.reading.ac.uk/news-archive/press-releases/pr427032.html?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc#:~:text=Of these%2C 99%25 of the,the breast from other sources, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29064881/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4651417/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=scSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:39
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:35

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat