Časté ponocování ohrožuje tepny

Zase jste šli včera pozdě spát, proto nejste tak úplně svěží? Věřte, že únava je asi to poslední, co by vás teď mělo znepokojovat. To, že ponocujete, si odnesou i vaše tepny, které tímto způsobem pomalu ucpáváte.

Když se ucpe potrubí, je to vždycky problém. Ať už je jakékoli! Při zhoršené průchodnosti tepen se podstatně zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, srdečního infarktu i mrtvice, což může skončit tím nejhorším možným scénářem. Faktor, který tomuhle všemu nahrává, vás pořádně překvapí. Vsadíte se?

Není to jen o jídle a cigaretách

Že cévy ohrožuje kouření a nezdravá strava plná tuků, to je všeobecně známé. Řekli byste ale, že s tím má co dělat i ponocování? Je to tak. Před pár měsíci to odhalila odborná studie (1) zveřejněná v magazínu Sleep Medicine. Její autoři zjistili, že osoby, které chodí pozdě spát, jsou k ateroskleróze výrazně náchylnější, což je důsledek rozladěného cirkadiánního rytmu.

Nechoďte hrozbám naproti

„Z našich závěrů je patrné, že extrémní večerní chronotyp může souviset nejen s horším kardiovaskulárním zdravím obecně, ale také konkrétněji s kalcifikací koronárních tepen,“ píše se v tiskové zprávě (2). Pro vážnost situace je třeba dodat, že takzvaných nočních sov s hodně nepříznivým stavem tepen bylo v průzkumu 40 procent. Nejedná se tudíž o žádný vědecký výkřik do tmy, ale skutečné varování, které bychom neměli brát na lehkou váhu. On je ten spánek vůbec důležitější, než si myslíme…

Rozdíl mezi optimismem a depresí

Když jsi z něj ukrojíte i pouhou hodinu nebo dvě, třeba kvůli sledování televize nebo dokončování pracovních restů, následující den vás může dohnat úzkost či chmurná depresivní nálada, jak prokázal zase jiný výzkum (3). Vidíte sami, že i pár probděných minut se na vás nehezky podepíše. Cirkadiánní rytmus je podle všeho extrémně citlivý, proto s sebou i minimální rozladění nese následky.

Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38118325/, (2) www.nypost.com/2023/12/21/lifestyle/night-owls-face-a-greater-risk-of-clogged-arteries-study/, (3) www.apa.org/pubs/journals/releases/bul-bul0000410.pdf


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nový horoskop Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:28
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:36

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat