Že je menopauza daleko, takže máte ještě pár let klidu? Jak se to vezme. I její předvoj zvaný perimenopauza dokáže život pěkně znepříjemnit.
Čtyřicítka je nová třicítka, píše se v lifestylových magazínech. Nic proti tomu, vždyť každému je tolik, na kolik se cítí… Jenže biologie mívá trochu jiný názor. A tak se stává, že i když se žena cítí plná energie a života, její tělo začíná vysílat signály, které nelze ignorovat.
Není pauza jako pauza
„Perimenopauza je stav předcházející menopauze. Typickým znakem jsou změny menstruačního cyklu, které trvají od čtyř do deseti let,“ vysvětluje australská lékařka Deb Cohen-Jones. „Hormonální změny někdy bývají nepředvídatelné, proto se ženy cítí velmi zmatené,“ dodává australská endokrinoložka Sonia Davison. „Návaly horka, zimnice a noční pocení souvisí s poklesem estrogenu. Když se jeho hladina opět zvýší, objevuje se zase citlivost a otoky prsou,“ upřesňuje odbornice. Kromě těchto příznaků přicházejí i další nepříjemnosti.
Když má nálada nervy
Perimenopauza neovlivňuje jen menstruační cyklus, může zasáhnout i mysl. Zhoršená paměť, problémy se soustředěním a pocit takzvané mozkové mlhy – to vše je na denním pořádku. Ke všemu se běžně přidávají výkyvy nálad, úzkosti a sklony k depresím. Problémem je, že tyto emoční záležitosti řada příslušnic něžného pohlaví přikládá pracovnímu stresu, proto o perimenopauze vůbec nepřemýšlí.
Nespím, přibírám a bolí mě hlava!
„Převážnou většinu dotyčných v tomto období sužuje i nespavost, suchost pokožky, únava, nevysvětlitelné přibírání na váze či migrény,“ vyjmenovává lékařka Deb Cohen-Jones, která zdůrazňuje, že i když si menstruace přichází, jak chce, stále je možné otěhotnět. Tak pozor na antikoncepci! Důležité jsou i pravidelné lékařské kontroly, protože perimenopauza zvyšuje riziko určitých chronických onemocnění, proto nepodceňujte preventivní prohlídky ani doporučovaná vyšetření.
Zdroj: www.bodyandsoul.com.au/health/womens-health/ask-a-female-gp-how-do-i-know-if-ive-hit-perimenopause/news-story/af48b7611948761fb8692c156ff70741, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4834516/
Sledujte nás na sociálních sítích: