Vyvážená strava, nějaký ten pohyb, společnost přátel a dobrá nálada. Díky tomu se můžete dožít klidně i stovky bez ohledu na nepříznivé geny.
Od pradávných elixírů mládí až po moderní vědecké bádání, touha po dlouhověkosti je protkána celou lidskou historií. Doteď se zdálo, že délka našeho života je z velké části předurčena genetickým kódem, který dědíme po svých předcích. Pokud se naši rodiče a prarodiče dožívali vysokého věku, automaticky jsme s tímto scénářem počítali i my. Naopak rodinná anamnéza zatížená srdečními chorobami či rakovinou budila obavy z podobného osudu. Možná ale zcela zbytečně!
Máme to ve svých rukou
Odborníci stále častěji poukazují na to, že ačkoli tu geny nepochybně sehrávají určitou roli, mnohem významnější dopad na to, zda se dožijeme důchodu, mají naše každodenní rozhodnutí týkající se stravy, pohybu a zvládání stresu. Potvrzuje to přelomová studie (1) publikovaná v renomovaném časopise Nature Medicine, podle jejíž závěrů faktory životního stylu ovlivňují dlouhověkost přibližně ze 17 procent, zatímco genetické faktory přispívají pouze 2 procenty. A to je hodně velký rozdíl.
Klíčem je jídlo, přátelství, pohyb a klid
Myšlenku o dominantním vlivu běžného denního režimu podporuje i letité pozorování takzvaných modrých zón, kde se lidé trvale dožívají výrazně vyššího věku, než je celosvětový průměr. Mezi tyto oblasti patří například Okinawa v Japonsku, Sardinie v Itálii a poloostrov Nicoya v Kostarice. Pro místní obyvatele je typická konzumace převážně rostlinné stravy a pravidelná pohybová aktivita, stejně jako silné sociální vazby, pocit sounáležitosti a nízká úroveň stresu (2).
Zkusme to ještě dnes
Lze proto říci, že dlouhověkost není o hledání zázračného elixíru ani o pasivním spoléhání se na štěstí v genetické loterii. Jde o souhrnný efekt našich každodenních činností a aktivit. Od toho, co jíme, jak se hýbeme a pracujeme s nervozitou až po partnerské a přátelské vztahy, které pěstujeme, všechny tyto aspekty společně utvářejí kvalitu a délku naší existence. I když nemůžeme změnit své geny, máme obrovskou moc ovlivnit, jak a jestli vůbec se nějak projeví.
Zdroje: (1) www.nature.com/articles/s41591-024-03483-9, (2) www.healthline.com/nutrition/blue-zones
Sledujte nás na sociálních sítích: