Běžně ho z uší vyndáváme pomocí vatových tyčinek, i když to není právě doporučované řešení. A teď si představte, že analýza sloučenin v ušním mazu může sloužit jako neinvazivní a nákladově efektivní metoda pro včasnou detekci Parkinsonovy choroby.
Ušní maz obvykle vnímáme jako nehezkou nepříjemnost, kterou je třeba neprodleně odstranit, jakmile se objeví. Koneckonců, jde o lepkavou směs skládající se z výměšků mazových a potních žláz v zevním zvukovodu, odumřelých kožních buněk, chloupků i nečistot, s níž se chlubit nikdo nemůže. Přesto bychom jí měli věnovat větší pozornost, protože je důležitým zdravotním indikátorem.
K čemu vlastně slouží?
Primární funkcí ušního mazu je ochrana. Funguje jako přirozená bariéra zachycující prach, cizorodé látky, drobné částečky a mikroorganismy, čímž zabraňuje jejich pronikání hlouběji do zvukovodu a poškozování bubínku. Má také antibakteriální a antifungální vlastnosti, které předcházejí infekcím (1). Zajímavostí je, že složení a konzistence ušního mazu se mohou lišit mezi etnickými skupinami.
Pozor na specifický zápach
Věřte, nebo ne, podle lékařů (2) může ušní maz poskytnout včasné varování před Parkinsonovou chorobou, což je progresivní neurologické onemocnění postihující pohyb. V současnosti je diagnostikováno až ve chvíli, kdy se objeví zřetelné motorické příznaky, jako je třes, ztuhlost a bradykineze. Vědět o blížícím se nebezpečí mnohem dříve by mohlo pomoci milionům lidí po celém světě. Díky zmíněné ušní směsi je to možné.
Stačí jedno očichání
Upozornit na Parkinsonovu chorobu může zvláštní zápach mazu pravděpodobně způsobený těkavými organickými sloučeninami, systémovým zánětem, neurodegenerací a oxidačním stresem souvisejícím s progresí onemocnění. „Existují důkazy, že pacienti s Parkinsonovou chorobou produkují nadměrné množství zapáchajícího kožního mazu, přičemž jiné výzkumné skupiny prokázaly, že tento maz má specifické chemické profily ve srovnání s jedinci bez Parkinsonovy choroby,“ vysvětluje americká lékařka Joohi Jimenez-Shahed (3). Jestli se vám tedy na mazu něco nezdá, je čas vyrazit čistě pro jistotu k lékaři.
Zdroje: (1) www.my.clevelandclinic.org/health/body/24624-earwax, (2) www.sciencealert.com/your-ear-wax-might-hold-clues-to-early-parkinsons-study-finds, (3) www.nypost.com/2024/05/28/health/ear-doctor-demonstrates-how-to-safely-remove-stubborn-earwax/
Sledujte nás na sociálních sítích: