Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Připravte se včas na „opuštění hnízda“. Prospěje to všem

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

06.02.2017 | Děti a rodina

SERIÁL (NE)GRAMOTNÝ RODIČ: „To je moje dítě a já si s ním budu dělat, co chci. Na své dítě mám právo a já rozhoduji o jeho životě.” Děti nejsou náš majetek. Máme vůči nim své povinnosti, ale nevlastníme je jako nějakou věc.

Je potřeba si náš vzájemný vztah ujasnit, protože tím předejdete nejen řadě konfliktů s dětmi, ale dobře zvládnete i postupný proces jejich opuštění hnízda. Děti jsou samostatné osobnosti, které mají a žijí svůj vlastní život, a rodič je jen kus jejich cesty doprovází. Jde vedle nich.

Rodiče potřebují držet své děti ve vlivu

„Když jsem tvůj rodič, tak budeš dělat to, co ti řeknu. Já vím nejlépe, co je pro tebe dobré. Dokud tě živím budeš dělat to co chci já.” Rodiče si doslova přivlastňují svobodu dětí a velice „negramotným” přístupem si dělají právo na jejich život a různá rozhodnutí.
Tento postoj má velice fatální následky na budoucnost dítěte. Příčinou tohoto přístupu je strach rodiče, že ho dítě nebude třeba již potřebovat. Obává se, že přestane být pro své dítě důležitý. Tak si svoji „důležitost” zajišťuje „negramotným”, manipulativním způsobem.

Strach nám nedovoluje děti „pustit”

Hlavní problém rodičů, kteří se bojí, až děti budou opouštět rodinné hnízdo, je strach. Bojí se, že zůstanou nepotřební, sami, k ničemu. Je to však problém rodiče a jeho sebehodnoty, který je potřeba začít co nejdříve řešit. Někdy se může objevovat již i u rodičů malých, tříletých dětí. Holčička se těší ke kamarádce a nechce být doma s maminkou, která na to velmi negramotně reaguje: „No tedy, ty jsi nevděčná. Maminku tady necháš samotnou. Ta bude ale smutná…”

Pozor, pokud podobné věty někdy vyslovíte nebo je slyšíte u někoho ve vašem okolí, zastavte to. Psychická manipulace vypadá nevinně, ale je nesmírně nebezpečná. Má zničující dopad na sebehodnotu a sebevědomí dítěte a zdravý růst jeho osobnostního potenciálu. Rodiče manipulátoři jsou ostatně často dětmi manipulativních rodičů.

Jak se připravit na opuštění hnízda?

Věnujte se i jiným rolím, než je role matky. Věnujte dostatečnou pozornost vztahu sama k sobě, partnerství apod. Pěstujte s partnerem „partnerskou zahrádku”. Rozvíjejte sebe a tvořte, co vás baví i jako člověka, ženu, kamarádku, podnikatelku. Mějte také jen své vlastní aktivity, aby vás děti viděly i v jiné roli než jen se zástěrou u plotny. Můžete chodit na jógu, na keramiku, do kurzu tance. Pokud jsou děti malé a nemůžete se od nich ještě příliš vzdalovat, věnujte se čtení, vzdělávání nebo si cvičte doma u videa posilovací cviky. „Teď maminka cvičí a věnuje se sobě.”

Ukažte dětem, že se umíte věnovat i jenom sobě a jste v tom šťastná. To vše bude mít mnohonásobně větší pozitivní dopad na vás všechny, než vůbec tušíte. Děti budou samostatnější a také klidnější, když uvidí maminku šťastnou i v jiné roli, než je „matka”. Lépe začnou zvládat své vlastní aktivity, školku, kroužky, školní povinnosti, školky v přírodě a různé další činnosti, protože uvidí, že i maminka má své kroužky, učí se na kurz, nebo dokonce studuje školu a připravuje se na zkoušky. Jejich vlastní úkoly, povinnosti a aktivity jim budou připadat přirozené.

Kdy je dobré se připravit na „opuštění hnízda”

Již samotným narozením dítěte se odstřihla pupeční šňůra. Dítě musí samo dýchat, trávit a jeho tělo samostatně žít. Rodič nemůže žít za své dítě. Děti jen doprovázíme na práh dospělosti. Připravujeme je na plně samostatný život. Tuto skutečnost je potřeba si co nejdřív uvědomit. Je přirozené, že nás jednou děti opustí a půjdou si svým životem. Taky bydlíte se svými rodiči? Jezdíte každý týden na výlety a chodíte spolu každý den na procházku? Nebo jste rádi, že máte každý svůj život? Stejné to bude jednou u našich dětí. Je to přirozený proces a je to tak v pořádku.

Tudíž již od narození našich dětí je dobré vnímat, že vedle nás roste nový samostatný jedinec, kterému budeme postupně pouštět ruku, až ho láskyplně necháme jít jeho vlastním životem. S důvěrou, respektem a bezpodmínečnou láskou. Pokud se vám to podaří, budete pro své děti tím nejlepším rodičem, jakého mohly pro svůj život mít.

Jak konkrétně neselhat jako rodič a připravit tak z vašich dětí do života zdravě sebevědomé dospělé, se dozvíte v mé knize (Ne)Gramotný rodič, která vám ukáže cestu.

Lucie Königová je koučka, mentorka partnerských vztahů, lektorka, autorka projektu (Ne)Gramotný rodič – Jak neselhat jako rodič. Je ale především mámou 17leté dcery Belindy a 14letého syna Olivera. Ve své knize předává koncentrovaně ty nejdůležitější osobní poznatky ze své role rodiče i poznání a zkušenosti ze své mnohaleté profesní praxe, především z koučinkového křesla.

Z dětí vychováváme bezohledné sobce

Makrely na víně

Makrely na víně

5 hlasů
50min 856 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuře na kari ve smetanové omáčce

19 hlasů
55min 532kJ 180 Kč

Jemné kuřecí maso ve smetanové omáčce.

Okurková polévka

10 hlasů
30min 433kJ 124 Kč

Studená okurková polévka.

Poradny

Mám uvést vratku daně jako příjem při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle § 5 odst. 2 zákona o státní sociální podpoře, který upravuje nárok na přídavky na... Více

Jsem na DPP bez nemocenské, jak to bude s pojištěním?

Dobrý den, dohoda o provedení práce (DPP) zakládá účast na zdravotním, sociálním a nemocenském po... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro zrozence ve znamení Berana začíná tento týden období relativního klidu. Platit to bude především pro prvních několik dní, kdy si budete užívat všeobecné pohody. Tu vám ovšem krátce naruší víkend, jenž přinese n...

Více