Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dívky z dvojčat jsou kvůli bratrově testosteronu celý život v nevýhodě

06.04.2019 | Děti a rodina

Dívky narozené jako dvojče chlapce, jsou celý život v nevýhodě. Ačkoli v děloze mají se sourozencem každý svou vlastní placentu a zárodečné obaly, bratrův testosteron působí negativně na vývoj jejího mozku. Dívka je pak v dospělosti na tom hůře v kognitivních vlastnostech a později v životě má také kvůli horším schopnostem nižší výdělky. A nejen to, negativně ovlivněna může být také její plodnost.

„Dívky, které dělohu sdílejí s dvojčetem chlapcem, mnohem vzácněji vystudují univerzitu a v dospělosti vydělávají méně než jejich bratři,“ tvrdí autoři z Northwestern University v Chicagu.

Dívky z dvojvaječných dvojčat jsou kvůli společnému vývoji s chlapeckým plodem vystaveny vyšší hladině testosteronu, takže jsou maskulizovány. Bývají agresivnější, mají větší problémy s chováním a horší výsledky ve škole. A v dospělosti také častěji potíže s plodností

„Neříkáme, že ženy vystavené těmto účinkům jsou nutně mužnější. Ale naše důkazy souhlasí s teoriemi, že pasivní vystavení testosteronu během prenatálního vývoje mění schopnost ženy se vzdělávat, její chování na pracovním trhu, a nakonec i plodnost,“ tvrdí doktor David Figlio z Northwestern University.

Unikátní dvojčata

Ačkoli se zdá, že dvojčata nejsou dneska zas takovou vzácností, ani tak nepřestávají fascinovat. A není divu! Vědci o nich totiž zjistili i řadu zajímavostí.

Tak například dvojčata nemusejí mít stejného otce. Může se stát, že pokud má žena během ovulace pohlavní styk s více než jedním mužem, mohou jejich spermie oplodnit jediné vajíčko, a tím přijdou na svět sice dvojčata, ale každá s jiným biologickým otcem. U lidí se sice jedná o naprostou vzácnost, ale i takové případy již byly zdokumentovány (zato u koček nebo psů jsou celkem běžné).

A aby toho nebylo málo, dokoce když se jedné ženě narodí současně dvě děti, ještě to nemusejí být dvojčara... Opět se jedná o velmi výjimečné a vzácné případy, ale stát se to může. Pokud žena otěhotní, ale nepřestane menstruovat (a tedy ovulovat), může otěhotnět ještě jednou. Pak se sice narodí dvě děti, ale jedno v termínu a druhé předčasně.

Máte v okolí dvojčata a nejste si nikdy jistí, které je které? Na tom není nic divného. Dokonce i když se říká, že matka své dítě pozná okamžitě mezi desítkami dalších, čerstvé maminky jednovaječných dvojčátek mohou mít s rozlišením, které je které, zpočátku trochu problémy. A jelikož jsou si díky genetice jednovaječná dvojčata podobná jako vejce vejci, je dobré se jim podívat na pupík – ten totiž stejný mít nebudou.

Samoživitelkou s úsměvem na tváři

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

22 hlasů
1h a 50min 1359 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát Caesar podle Zdeňka Pohlreicha

229 hlasů
25min 620kJ 232 Kč

Salát Caesar se řadí mezi jeden ze 100 nejslavnějších ...

Hovězí kostky s houbami

8 hlasů
1h a 45min 458kJ 150 Kč

Hovězí dušené s houbami na červeném víně.

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více