Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zápisy do 1. třídy v plném proudu: Co by mělo vaše dítě umět?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 4. 2019 | Děti a rodina

Každý rok se k zápisu vydá přes sto tisíc dětí. Ačkoli se případný odklad řeší již v mateřské školce, k definitivnímu rozhodnutí dochází až v samotný den zápisu. Mnoho rodičů se snaží své dítě na tento důležitý den co nejlépe připravit a tak trénují čtení, psaní a počítání. Mnohem lépe ale uděláte, pokud dáte přednost nácviku samostatnosti, zručnosti a mluvení.

Kterých dětí se zápis týká?

K nástupu povinné školní docházky mohou rodiče hlásit své ratolesti, pokud v den nástupu školní docházky dovršily 6 let. Pro všechny tyto děti je zápis povinný. Dobrovolný je pouze tehdy, dovrší-li dítě šestý rok života do konce kalendářního roku. V takovém případě je ale třeba doložit i doporučení odborného lékaře, který potvrdí, že dítě školu zvládne. K zápisu se také vypraví rodiče s těmi dětmi, které při prvním termínu v předchozím roce dostaly odklad povinné školní docházky.

Kdo rozhoduje o odkladu?

Pokud máte dojem, že vaše dítě není připravené k nástupu školní docházky, je vhodné navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde doporučí vhodný postup, případně odklad. Podnět k odkladu může dát i mateřská škola, rodič nebo pedagog, který vede školní zápis.

Odklad povinné školní docházky se uděluje na základě písemné žádosti a doložením jeho doporučení. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší 8. rok věku.

Co by mělo dítě zvládnout?

Pokud se vaše dítě chystá do školy, nemělo by mít potíže se základní sebeobsluhou, například s převlékáním, osobní hygienou či obouváním. U dítěte je důležité před nástupem odbourat odpolední spánek, s čímž je spojena schopnost dlouhodobější koncentrace. Dítě by mělo umět souvisle hovořit, znát své jméno, adresu, datum narození a jména rodičů. Mělo by rozeznávat barvy, geometrické tvary, umět stříhat a lepit.  Naopak není nutné, aby dítě umělo číst, psát nebo počítat. To vše se naučí společně s ostatními po nástupu do školy. Trénujte básničky, písničky, vyprávění příběhů, určování barev, mluvte o pravidlech slušného chování a vysvětlujte, proč je důležité si vzájemně pomáhat.

Co vaše dítě u zápisu čeká?

V první řadě dítě ujistěte, že se nejedná o žádnou složitou zkoušku a není se čeho bát. Paní učitelka si s dítětem popovídá, tím zjistí jeho vyjadřovací schopnosti a slovní zásobu. Poté přichází na řadu jednoduché testy, které jsou prováděny spíše formou hry.

Nejčastěji jde o rozpoznávání předmětů a jejich barev, určování stran, schopnosti pochopení zadaného úkolu, např. „postav zelenou kostku nalevo od červené,“ ale i kreslení, při kterém se sleduje úchop tužky, často učitel dítě požádá o přednes jednoduché básničky.

Po absolvování všech testů, rozhovorů a her vám učitel sdělí případné nedostatky, poradí, jak s dítětem cvičit a doporučí další postup.

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Salát z čínského zelí

Salát z čínského zelí

14 hlasů
20min 516 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Bramborový krém s cibulí

13 hlasů
50min 252kJ 80 Kč

bramborová polévka s cibulí a sýrem

Filety z kapra na grilu

15 hlasů
40min 581kJ 110 Kč

Kapr s tymiánem a petrželkou.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více