Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jedináčci nejsou větší narcisové než děti s několika sourozenci

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

24.11.2019 | Děti a rodina

Psychologický mýtus replikovaný veřejností, že jsou jedináčci lidé sebestřednější a sobečtější než ti, kteří mají více sourozenců, začali šířit světem před sto lety američtí vědci. Je to však blábol, který nemá statistické podklady. Mezi lidmi majícími jednoho či více sourozenců je zrovna tolik narcistických sobců jako mezi jedináčky. A naopak. Mezi jedináčky je zrovna tolik altruistů jako mezi lidmi, kteří se narodí do rodiny s více sourozenci.

Psychologové z Winchesteru srovnali šest stovek jedináčků s dvanácti sty osob, které mají sourozence. Testovali u nich nacistické spektrum osobnosti, především tendenci k samolibosti a sebeobdivu či náchylnost k soupeření. Mezi oběma skupinami nebyly žádné statistické rozdíly. Narcisové jsou mezi jedináčky zastoupeni tak hojně jako mezi lidmi, kteří mají sourozence.

Studii publikoval odborný časopis Social Psychological and Personality Science.

Jedináčci versus sourozenci

U jedináčků nebyla potvrzena vyšší míra neschopnosti spolupracovat, nedostatek zralosti, přílišná autonomie, neschopnost ovládat se na úkor druhých, přehnaná potřeba ovládat či vést apod.

U lidí bez sourozenců ale byla potvrzena vyšší motivace něčeho dosáhnout a větší schopnost přizpůsobit se novým podmínkám.

Obě skupiny také vykazovaly průměrně stejné IQ, stejnou míru úzkostí, mindráků a problémů s chováním.

„Jsou často vnímáni jako sobečtí, rozmazlení, úzkostní, nespolečenští a osamělí. A má profese za to může být zčásti právem viněna,“ tvrdí psycholožka doktorka Ana Aznarová z Winchester University, která výzkum vedla.

Teorii o zhoubném vlivu jedináčkovství na lidskou psychiku zavedl v minulém století Granville Stanley Hall, první prezident Americké psychologické asociace. Prohlásil, že být jedináčkem je psychickým onemocněním samo o sobě. Prohlásil to bez kvantitativních důkazů na základně několika málo případových studií.

Přechod od kojení k příkrmům

Losos se sirupem z agáve

Losos se sirupem z agáve

28 hlasů
45min 700 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z baby špenátu

22 hlasů
15min 704kJ 55 Kč

Připravte si lehký zdravý salát.

Těstoviny se žampióny

14 hlasů
45min 593kJ 90 Kč

Rychlý recept na přípravu těstovin s omáčkou plnou hub.

Poradny

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více