Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jedináčci nejsou větší narcisové než děti s několika sourozenci

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

24. 11. 2019 | Děti a rodina

Psychologický mýtus replikovaný veřejností, že jsou jedináčci lidé sebestřednější a sobečtější než ti, kteří mají více sourozenců, začali šířit světem před sto lety američtí vědci. Je to však blábol, který nemá statistické podklady. Mezi lidmi majícími jednoho či více sourozenců je zrovna tolik narcistických sobců jako mezi jedináčky. A naopak. Mezi jedináčky je zrovna tolik altruistů jako mezi lidmi, kteří se narodí do rodiny s více sourozenci.

Psychologové z Winchesteru srovnali šest stovek jedináčků s dvanácti sty osob, které mají sourozence. Testovali u nich nacistické spektrum osobnosti, především tendenci k samolibosti a sebeobdivu či náchylnost k soupeření. Mezi oběma skupinami nebyly žádné statistické rozdíly. Narcisové jsou mezi jedináčky zastoupeni tak hojně jako mezi lidmi, kteří mají sourozence.

Studii publikoval odborný časopis Social Psychological and Personality Science.

Jedináčci versus sourozenci

U jedináčků nebyla potvrzena vyšší míra neschopnosti spolupracovat, nedostatek zralosti, přílišná autonomie, neschopnost ovládat se na úkor druhých, přehnaná potřeba ovládat či vést apod.

U lidí bez sourozenců ale byla potvrzena vyšší motivace něčeho dosáhnout a větší schopnost přizpůsobit se novým podmínkám.

Obě skupiny také vykazovaly průměrně stejné IQ, stejnou míru úzkostí, mindráků a problémů s chováním.

„Jsou často vnímáni jako sobečtí, rozmazlení, úzkostní, nespolečenští a osamělí. A má profese za to může být zčásti právem viněna,“ tvrdí psycholožka doktorka Ana Aznarová z Winchester University, která výzkum vedla.

Teorii o zhoubném vlivu jedináčkovství na lidskou psychiku zavedl v minulém století Granville Stanley Hall, první prezident Americké psychologické asociace. Prohlásil, že být jedináčkem je psychickým onemocněním samo o sobě. Prohlásil to bez kvantitativních důkazů na základně několika málo případových studií.

Správné návyky péče o zuby začínají už v dětství

Salát z ředkviček

Salát z ředkviček

10 hlasů
20min 1786 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa se slaninou

7 hlasů
50min 680kJ 150 Kč

Jemné kuřecí maso s kostičkami anglické slaniny.

Polévka soljanka

0 hlasů
4h a 35min 62kJ 180 Kč

Soljanka patří mezi polévky klasické ruské kuchyně . Klas...

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více