Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Otevřený vztah vs. věrnost. Překvapí vás, kdy budete šťastnější

Inspirací pro články jsou jí kamarádky, pro které je chápavou vrbou. Miluje krásné botky a kabelky, ulítá na kosmetice. Už se těší na první mimčo.

Zobrazit další články autorky

10. 7. 2018 | Sex a vztahy

Lidé žijící v otevřených vztazích – tedy takových, v nichž nejsou sexuálně věrni jedinému partnerovi – nejsou emočně a sexuálně nijak méně spokojení než ti, kteří věří monogamnímu stylu soužití. Podle kanadských vědců však stále čelí silné diskriminaci, protože jsou většinovou společností vnímáni jako lidé amorální. Jedinci, kteří se ale snaží sexem předejít hádkám – ať už v mono či polygamních vztazích – jsou obecně méně šťastní a spokojení.

„Jakmile mají partneři sex, aby si byli blízcí nebo naplnili své sexuální touhy, není rozdíl v tom, jak jsou spokojení se svými partnery,“ tvrdí autoři z University of Guelph.

Výsledky naznačují, že pravdu můžou mít oba tábory. Záleží, čím argumentují. Zastánci monogamie můžou tvrdit, že je polygamie zbytečná, protože otevřené vztahy nenabízejí nic víc, co by monogamním chybělo. Zastánci otevřených vztahů ale můžou argumentovat tím, že jejich styl soužití není z hlediska psychologie člověka škodlivější než monogamní, protože partneři v nich jsou stejně spokojení se životem i vztahy jako právě ti monogamně žijící.

Obecně ale platí, a je jedno, jestli v monogamním nebo polygamním vztahu, že provozování sexu jako metody, jak se vyhnout hádce či uzavřít spor, má negativní vliv na spokojenost se vztahem i sexuálním životem.

„Zjistili jsme, že lidé v dobrovolně nemonogamním vztahu zažívají stejnou míru uspokojení se vztahem, psychologickou pohodu a uspokojení se sexem jako ti, kteří žijí v monogamním vztahu. To vyvrací společenský pohled na monogamii jako ideální vztahové nastavení,“ tvrdí doktorka Jessica Wood z University of Guelph.

Vážně to funguje?

Na vztahy, v nichž mají oba partneři sex také s někým jiným a nikterak se tím před sebou netají, se zaměřili také vědci z University of Michigan. Ti srovnali 617 partnerů z nemonogamních vztahů se vztahy monogamními. A všímali si míry důvěry, žárlivosti a vášnivosti. Výsledky mezi oběma skupinami se nijak nelišily.

„Ačkoli je nemonogamní vztah stále tabu v naší společnosti a vědci můžou být ovlivněni kulturní dominancí tradičních monogamních vztahů při studiu intimního života párů, nemonogamní vztahy mohou být stejně funkční jako ty monogamní,“ tvrdí autoři.

Navíc i v odborných studiích se hovoří o nemonogamii schválené oběma stranami jako o nevěře a podvádění, což jsou silně emočně zabarvená slova vrhající negativní světlo na studované jedince i samotné výsledky.

„Fakt, že dovolíme v diskusi o těchto věcech figurovat tak silně emocionální slova, nám nedovoluje být objektivní,“ míní doktorka Terri Conley z University of Michigan.

Místo sexu mobil. Milování stále častěji měníme za videa

Bramborové placky se sýrem

Bramborové placky se sýrem

18 hlasů
45min 725 kJ 35 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kachní prsa s ananasem

4 hlasy
50min 611kJ 280 Kč

Kachní prsíčka doplněná ananasem.

Kohout na víně

3 hlasy
1h a 50min 329kJ 230 Kč

Aby jste si maximálně pochutnali na tomhle lahodném klasi...

Poradny

Jak je to s pojištěním během pracovní neschopnosti?

Dobrý den,pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí z... Více

Může mi úřad práce započítávat výživné jako příjem?

Dobrý den,pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádno... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více