Lyžaři pozor! 8 tipů, jak se dobře připravit na start sezony

Provozovatelé lyžařských areálů se již kvapem připravují na zahájení hlavní lyžařské sezony. S přípravou by si však měli pospíšit i milovníci lyžování, aby si včas zajistili bezproblémovou zimní dovolenou. Poradíme vám, na co nezapomenout při výběru lyžařského areálu, ubytování i přípravě potřebného vybavení.

1. Včasný nákup dovolené

Rada zajistit si svou lyžařskou dovolenou včas, stojí přirozeně na prvním místě. Není dobré ponechat nákup zájezdu nebo rezervaci ubytování a dopravy na poslední chvíli. V takovém případě se vám může stát, že budete nuceni vybrat si z méně atraktivních lokalit, nebo neseženete ubytování požadované úrovně. „Milovníci lyžování by s výběrem své zimní dovolené neměli příliš otálet. Například first minute nabídka lyžařských zájezdů je k dispozici již od září. Lidé mohou díky včasnému nákupu ušetřit až 15 % z ceny pobytu,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury. „Včasný nákup je důležitý zejména pro početnější skupinky lyžařských nadšenců, kteří jinak jen těžko najdou společné ubytování,“ dodal Tůma.

2. Prověřte ceny skipasů

Při výběru lyžařského zájezdu hrají významnou roli ceny skipasů, které mohou konečné náklady na vaši dovolenou výrazně ovlivnit. Proto se předem informujte o cenách permanentek v jednotlivých střediscích, jejich rozpětí je totiž velké. Hodnota skipasů se pohybuje od 15 do 50 eur za den. Lze však získat slevu při zakoupení permanentky na více dní nebo pro celou rodinu. Zajímejte se proto o výhodné varianty, které budou odpovídat vašim potřebám. Například některá italská střediska nabízejí k ubytování skipas zcela zdarma.

3. Pečlivý výběr lyžařského střediska

Při plánování dovolené byste neměli zapomenout zhodnotit lyžařské dovednosti všech účastníků a podle toho vybrat odpovídající lyžařské středisko. Proto je vhodné zjistit s předstihem informace o počtu, náročnosti a délce sjezdovek. Důležitým parametrem je rovněž nadmořská výška resortu. Ve výše položených areálech je totiž větší jistota kvalitního sněhu. Pokud však trpíte ve vysokých polohách zdravotními problémy, volte raději střediska položená do 2 500 metrů nad mořem. Čeští turisté s oblibou navštěvují lyžařská střediska v italských Alpách, která zaručují kvalitní lyžování za dobré ceny, bez zdlouhavých front a na upravených trasách. Rakouské areály jsou zase populární díky blízké dojezdové vzdálenosti z České republiky. Letos sem návštěvníky lákají především 3 nové lanovky na oblíbených tyrolských ledovcích Pitztal a Stubaital.

4. Zvolte vhodné ubytování

S výběrem lyžařského střediska úzce souvisí volba ubytování. Velkou roli při hledání místa pobytu by měla kromě ceny hrát především dobrá dostupnost sjezdovek, buď pěší chůzí nebo pomocí skibusu. Také byste měli zvážit, zda preferujete intimitu a domáckost apartmánů, které lze pronajmout na týden od 2 000 Kč na osobu. Nebo dáte přednost komfortu hotelu, kdy za týdenní pobyt se snídaní v tříhvězdičkovém hotelu zaplatíte od 5 500 Kč na osobu. Samozřejmostí v dnešní internetové době je možnost ověřit si ohlasy a spokojenost klientů. Neopomeňte promyslet, jakým způsobem se chcete stravovat. Pokud volíte ubytování beze stravy, je dobré dopředu ověřit, jak daleko se nacházejí restaurace a obchody s potravinami.

5. Prověřte aktivity mimo sjezdovku

Ani ti, kteří nemohou nebo neumějí lyžovat, nemusí být ochuzeni o vynikající zimní dovolenou na horách. Pokud tedy plánujete do výpravy zapojit i nelyžaře, poohlédněte se po aktivitách, které resorty nabízejí. Jde o velmi širokou škálu možností od snowtubingu, bobových drah, přes vyjížďky na saních či na koních, až po bruslení či možnost vyzkoušet si adrenalinové sporty. V případě, že vyrazíte na dovolenou i s dětmi, měli byste se ujistit, že pro ně v areálu nechybí zázemí. V takovém dětském koutku obvykle narazíte na vyhřívanou hernu, ale i na zajímavé atrakce pro malé lyžaře. Nedílnou součástí by pak měla být výuka lyžování pro děti, nejlépe zábavnou formou.

6. Zajistěte si relaxaci po lyžování

Po celém dnu vyčerpávajícího sportování na sjezdovce jistě oceníte možnost relaxovat a zregenerovat své tělo v kvalitním a dobře vybaveném wellness. Odborníci pro kvalitní uvolnění svalů doporučují návštěvu finské sauny, případně parních lázní. Vhodným způsobem aktivního odpočinku je plavání ve vyhřátých bazénech. Pokud vámi zvolený hotel či apartmán tyto relaxační služby nenabízí, nebojte se poohlédnout jinde. Předem si zjistěte, které hotely ve vašem okolí nabízejí možnost využívání wellness zóny nejen pro své hosty, ale i pro ostatní návštěvníky. Vždy je dobré si návštěvu bazénu či sauny rezervovat předem. Zvláště ve večerních hodinách bývá o wellness služby vysoký zájem.

7. Nezapomeňte zkontrolovat vybavení

Před odjezdem na dovolenou byste se měli s dostatečným předstihem ujistit, zda je vaše lyžařské vybavení v pořádku. Vždy je dobré nechat lyže zkontrolovat odborníkem. Ve specializovaném servisu vám zajistí nabroušení hran, zacelí případné rýhy na skluznici a navoskují lyže. Důležitou součástí údržby je i úprava a nastavení vázání dle aktuální výšky a hmotnosti. A to zvláště u dětí, které rychle rostou. Pokud se vám během dovolené stane s vybavením nějaká nehoda, existují dnes samozřejmě ve většině lyžařských areálů půjčovny a opravny lyží a dalších lyžařských potřeb. Také se nezapomeňte informovat, jaká pravidla platí ve střediscích, kam vyrazíte na dovolenou, na některých sjezdovkách je například povinná helma.

8. Sjednejte si správné cestovní pojištění

Odjezd na hory bez cestovního pojištění se může velmi prodražit. Léčebné výlohy se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Přitom sjednání základního pojištění vás přijde na 20 Kč na den. „Při sjednávání cestovního pojištění pro lyžařskou dovolenou, je nutné zjistit, zda pojistka zahrnuje i rizikové sporty, kam lyžování patří. Zároveň myslete na to, že se pojištění nevztahuje na úrazy, které se vám stanou mimo vyznačené tratě,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz. „Rovněž je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. To vás chrání, když způsobíte úraz druhé osobě, což se na sjezdovkách nezřídka stává,“ doplnil Tůma. Pro případ, že se dostanete do potíží, mějte zjištěná důležitá telefonní čísla na ambulanci, policii, hasiče nebo tísňovou linku. Z tohoto důvodu si s dostatečným předstihem sjednejte u svého operátora roaming.

5 tipů na nejlepší lyžařské areály v Evropě

Val di Fiemme
Italský lyžařský areál Val di Fiemme, velmi oblíbený mezi českými turisty, je proslulý pro své široké spektrum sjezdařských terénů s propracovaným systémem zasněžování. Najdete zde snowboardové sjezdovky, běžkaři mohou využít 150 km běžeckých tratí. V ceně skipasu jsou návštěvy bazénů, bruslení, skibus i noční lyžování. Ubytovat se můžete v apartmánech za nízké ceny i v luxusních hotelech. Ubytování pro osobu na týden v apartmánu pro čtyři může vyjít již na 3 000 Kč. Ani vzdálenost 700 km z České republiky není neúnosná, neboť lze využít rychlou cestu po dálnici.

Sella Ronda
Největší lákadlo oblasti Dolomiti Superski, tak bývá označován lyžařský okruh Sella Ronda. Zároveň je to asi nejznámější Evropský skitour. Propojené areály umožňují navštívit jen těžko uvěřitelných 250 sjezdovek o délce téměř 400 km, ke kterým vede 170 lanovek a vleků. Ty se ovíjí kolem horského masivu Gruppo del Sella a spojují tak tuto obrovskou lyžařskou nabídku v jeden celek. Týdenní pobyt pro osobu v apartmánu pro čtyři přijde na 3 000 Kč a víc.

Kitzbühel
Toto exkluzivní středisko budete jistě znát díky náročné sjezdovce Streif, kde je každý rok pořádán závod Světového poháru. Kitzbühel je vzdálen přes 400 km, ale díky dálnici je cesta rychlá a pohodlná. Pro snowboardisty je připravena snowboardová aréna, nadšení lyžaři si mohou koupit komplexní skipas a lyžovat i v dalších areálech Kitzbühelských Alp. Protože oblast patří k dražším, je pro návštěvníky výhodné využít ubytování v Uttendorfu, který je s Kitzbühelem spojen lanovkou. Tam lze sehnat ubytování v apartmánu od 1 600 Kč na osobu za týden. 

Kaprun – Zell am See
Tři lyžařská střediska a 138 km sjezdovek všech obtížností, to na vás čeká v Kaprunu a Zell am See. Pokud si pořídíte skipas, můžete využívat hustou, dobře fungující síť skibusů. Ubytovat se můžete v hotelech i apartmánech, ceny se pohybují od 2 600 Kč za osobu na týden. Levnější variantou je ubytovat se v Maishofenu, odkud se lze do Zell am See dostat skibusem. Hora Schmittenhöhe slibuje mnoho náročných černých sjezdovek, proti tomu Maiskogel ocení začátečníci a rodiny s dětmi. V areálu najdete také sportovní i vyhlídkové běžecké tratě.

Savoie

Nejrozsáhlejší lyžařská oblast celého světa, v níž délka sjezdovek dosahuje 610 km, to je Trois Vallées, Tři údolí. Možnost lyžovat zde osm měsíců v roce je zaručena dobrými sněhovými podmínkami i kvalitním systémem zasněžování. Najdete zde sjezdovky všech obtížností, stejně jako možnost dobrodružného lyžování mimo tratě. Skipas lze koupit pro jedno i všechna střediska, ubytování na týden začíná na 3 500 Kč na osobu.
 


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
13:40

Štíhlá a pevná stehna

Štíhlá a pevná stehna
17:41

Core cvičení

Core cvičení
18:33

Intenzivní trénink na nohy

Intenzivní trénink na nohy

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

32 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
39 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
113 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat