Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak funguje skořice? Ochlazuje žaludek

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 10. 2016 | Zajímavosti

Skořice má prokazatelně antibakteriální a protizánětlivé účinky, čínská a ajurvédská medicína ji používají jako lék už tisíce roků. Australští vědci teď odhalili mechanismus, jímž látky obsažené ve skořici tiší žaludeční obtíže a chrání sliznici žaludku před poškozením. Snižují teplotu tohoto orgánu až o dva stupně Celsia.

A právě tohle ochlazování působí na žaludek jako ochrana před řadou poškození, potíží se zažíváním, záněty a bolestmi. Krom toho skořice také léčí záněty dýchacích cest, nachlazení a nechutenství.

„Celkově vzato skořice ochladila žaludek o dva stupně Celsia. Není tedy divu, že je skořice tak oblíbená v horkých oblastech, lidé se po ní cítí lépe a dodává jim pocit ochlazení,“ tvrdí doktor Jian Zhen Ou z RMIT University v Melbourne.

Látky obsažené ve skořici snižují produkci oxidu uhličitého v žaludku. To snižuje nejen říhání, ale právě také teplotu tohoto orgánu.

Sloučeniny obsažené ve skořici mají také protizánětlivé a antioxidační účinky, chrání před volnými radikály a vznikem řady poškození. Zkoumá se rovněž její role v prevenci některých typů rakoviny.

Na co dalšího můžete skořici použít?

1. Na akné

Skořice je díky svým antibakteriálním účinků skvělým prostředkem při léčbě pupínků. Smíchejte lžičku skořice se stejným množstvím nastrouhaného muškátového oříšku a lžičkou medu a naneste na postižená místa. Nechte 20 minut působit a poté opláchněte vlažnou vodou.

2. Na bolest zad

Díky své charakteristické vůni pomáhá skořice svalům relaxovat. Naplňte třeba povlak na malý polštářek (nebo třeba i ponožku) ze tří čtvrtin rýží, přidejte několik rozlámaných kousků skořice a asi lžíci hřebíčku. Ohřejte v mikrovlnce (asi 2 minuty) a přiložte na namožené místo.

3. Na šatní moly

Pokud máte ve skříni nezvané okřídlené návštěvníky, dejte do mističky či látkového sáčku směs kousků celé skořice, hřebíčku a pepře. Molům se tahle kombinace líbit nebude.

4. Přirozený konzervant

Pokrmy obsahující skořici jsou relativně trvanlivé (záleží samozřejmě i na dalších surovinách), nicméně díky tomu, že toto koření působí antibakteriálně, funguje jako přirozený konzervant.

5. Zmírnění menstruačních bolestí

To, co pro prevenci či úlevu při chřipce, platí v souvislosti se skořicí i pro bolestivou menstruaci. Některé studie ukazují, že toto koření dokáže zmírnit nepříjemné křeče.

Každodenní loupežníci našeho času

Zapékané brambory s kedlubnami

Zapékané brambory s kedlubnami

9 hlasů
1h a 10min 542 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kiwi salát

18 hlasů
25min 559kJ 65 Kč

Lehký salát z kiwi a mozzarelly.

Pikantní kotlety

9 hlasů
1h a 20min 728kJ 105 Kč

Kotlety marinované v medu a chilli omáčce.

Poradny

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Počítá se do doby pojištění doba na nemocenské?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více