Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak funguje skořice? Ochlazuje žaludek

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.10.2016 | Zajímavosti

Skořice má prokazatelně antibakteriální a protizánětlivé účinky, čínská a ajurvédská medicína ji používají jako lék už tisíce roků. Australští vědci teď odhalili mechanismus, jímž látky obsažené ve skořici tiší žaludeční obtíže a chrání sliznici žaludku před poškozením. Snižují teplotu tohoto orgánu až o dva stupně Celsia.

A právě tohle ochlazování působí na žaludek jako ochrana před řadou poškození, potíží se zažíváním, záněty a bolestmi. Krom toho skořice také léčí záněty dýchacích cest, nachlazení a nechutenství.

„Celkově vzato skořice ochladila žaludek o dva stupně Celsia. Není tedy divu, že je skořice tak oblíbená v horkých oblastech, lidé se po ní cítí lépe a dodává jim pocit ochlazení,“ tvrdí doktor Jian Zhen Ou z RMIT University v Melbourne.

Látky obsažené ve skořici snižují produkci oxidu uhličitého v žaludku. To snižuje nejen říhání, ale právě také teplotu tohoto orgánu.

Sloučeniny obsažené ve skořici mají také protizánětlivé a antioxidační účinky, chrání před volnými radikály a vznikem řady poškození. Zkoumá se rovněž její role v prevenci některých typů rakoviny.

Na co dalšího můžete skořici použít?

1. Na akné

Skořice je díky svým antibakteriálním účinků skvělým prostředkem při léčbě pupínků. Smíchejte lžičku skořice se stejným množstvím nastrouhaného muškátového oříšku a lžičkou medu a naneste na postižená místa. Nechte 20 minut působit a poté opláchněte vlažnou vodou.

2. Na bolest zad

Díky své charakteristické vůni pomáhá skořice svalům relaxovat. Naplňte třeba povlak na malý polštářek (nebo třeba i ponožku) ze tří čtvrtin rýží, přidejte několik rozlámaných kousků skořice a asi lžíci hřebíčku. Ohřejte v mikrovlnce (asi 2 minuty) a přiložte na namožené místo.

3. Na šatní moly

Pokud máte ve skříni nezvané okřídlené návštěvníky, dejte do mističky či látkového sáčku směs kousků celé skořice, hřebíčku a pepře. Molům se tahle kombinace líbit nebude.

4. Přirozený konzervant

Pokrmy obsahující skořici jsou relativně trvanlivé (záleží samozřejmě i na dalších surovinách), nicméně díky tomu, že toto koření působí antibakteriálně, funguje jako přirozený konzervant.

5. Zmírnění menstruačních bolestí

To, co pro prevenci či úlevu při chřipce, platí v souvislosti se skořicí i pro bolestivou menstruaci. Některé studie ukazují, že toto koření dokáže zmírnit nepříjemné křeče.

Kulturně univerzální barvou je červená

Dušené pikantní  kotlety

Dušené pikantní kotlety

8 hlasů
1h a 5min 791 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny s červenou řepou

13 hlasů
1h a 35min 1136kJ 75 Kč

Těstoviny s pečenou řepou a sýrem.

Jemná kuřecí prsa s libečkem

16 hlasů
35min 447kJ 205 Kč

Kuřecí plátky provoněné libečkem.

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více