Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ovzduší nad Evropou je dvakrát čistší než loni touto dobou

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

22.04.2020 | Zajímavosti

Evropská vesmírná agentura zveřejnila satelitní snímky čistoty vzduchu nad Evropou. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku dýchají obyvatelé většiny velkých měst Evropy polovinu prachových částic, oxidů dusíku a dalších exhalátů. Nejvýraznější je právě pokles obsahu nanočástic prachu a oxidů dusíku, které produkují spalovací motory.

Ve většině měst Evropy poklesla koncentrace oxidů dusíku mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti procenty ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na výzkumu se podílí Nizozemský královský meteorologický institut.

Podle dat máme nejčistší vzduch za posledních dvacet let. Příčinou je nouzový stav a omezení dopravy a provozu řady továren – největších znečišťovatelů vzduchu. Oxidy dusíku produkují krom spalovacích motorů také chemický průmysl a výrobny hnojiv.

Máme pro vás pár jednoduchých kroků, kterými může šetřit přírodu opravdu každý.

Jde to i bez plastů

Jeden igelitový sáček se rozkládá i více než sto let, proto bychom jejich využívání měli omezit. Není nic jednoduššího, než si na nákupy nosit své plátěné tašky či proutěný košík. V poslední době řada lidí začala bojkotovat také jednorázové sáčky na zeleninu a ovoce, místo toho plody vkládají do svých. Ty lze zakoupit například na různých e-shopech nebo podomácku vyrobit ze staré záclony.

Podobně se dá omezit spotřeba plastových brček či kelímků na kávu, pokud si ji rádi berete s sebou, nabízí se vlastní termo hrnek.

Voda nad zlato

Abnormálně suché loňské léto, a jako následek prázdné studny, nás důrazně varovaly, že voda rozhodně není nekonečně čerpatelným zdrojem. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik litrů proteče, když umýváte nádobí pod tekoucí vodou? Necháváte otevřený kohoutek, když si čistíte zuby? I v každodenním běžném životě můžete plýtvání zamezit.

Třídit lze (skoro) všechno

Třiďte odpad! Tolikrát omílané sousloví a stále stejně pravdivé. K třídění stačí vyčlenit koutek v kuchyni na barevné koše, které vám každý den připomenou, kam daný odpad patří. Pomůžete tak šetřit zdroje a energii k vyrábění dalšího zboží.

Venkovní stanoviště s popelnicemi navíc bývají dobře vybavená a naleznete tam nádoby na bioodpad, textil či použité baterie. Vždy je ale třeba sledovat značky na obalech, které určují, jak využitý produkt vytřídit.

Sdílením momentek z dovolené zvete zloděje do svého prázd...

Moravský vrabec se špenátem

Moravský vrabec se špenátem

12 hlasů
55min 465 kJ 96 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí prsa s hořčicí a tymiánem

18 hlasů
1h a 10min 618kJ 99 Kč

Tento recept na kuřecí prsa je výborný k rýži, ale tře...

Bílý chřest s estragonem

2 hlasy
1h a 5min 268kJ 120 Kč

Chřest s bílou omáčkou a chlebovou drobenkou.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více