Proč byste měli být večer potmě?

Umělé noční osvětlení má zhoubný vliv na biorytmy a narušuje zdravý spánek. Zůstat v noci ve tmě se ale vyplatí z mnoha dalších zdravotních důvodů. Nizozemští vědci totiž prokázali, že nedostatek tmy vede také k úbytku svalové hmoty a řídnutí kostí. Naštěstí se také podařilo prokázat, že pokud se vrátí situace do normy a tělo dostává opět v noci tmu, svalovou hmotu nabere zpět a kosti ztvrdnou.

Zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatečný spánek, to jsou tři hlavní mantry pro pevné zdraví a dlouhý život. Ovšem nizozemští vědci k tomu dodávají, že dostatečný spánek musí být provázen absolutní tmou v noci. Pokud je tělo vystaveno umělému osvětlení, začne přirozeně ztrácet svalovou a kostní hmotu.

„Náš výzkum dokazuje, jako jeden z mnoha, že cyklus světla a tmy je pro zdraví nezbytný,“ tvrdí doktorka Johanna Meijerová z Leidenské univerzity v Nizozemsku.

Neustálé osvětlení, které se vyskytuje ve městech i během noci, snižuje funkci v mozkovém centru řídícím cirkadiánní rytmy o sedmdesát procent. To vede ke snížení objemu svalové hmoty a také hustoty kostí.

Při pokusech s myšmi bylo prokázáno, že po návratu do normálního střídání světla a tmy během dne se obnoví funkce mozkových center, kosti opět nabudou normální hustoty a svalová hmota zvýší svůj objem.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dotahujte do konce vše, co začnete – a to jak v pracovní, tak i osobní oblasti. Nezačínejte rozhovor, který nebudete schopni uzavřít, nejděte do sporu, pokud už je předem jasné, že jej nevyřešíte. Přiděláte si tím totiž spoustu starostí navíc &n... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:55
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:53

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat