Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak pečivo a cukrovinky ničí vaše střeva?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11.11.2016 | Zdraví a životní styl

Emulgátory jsou mezi éčky považovány většinou za málo škodlivé či neškodné. Nepůsobí sice na zdraví člověka přímo, ale podle britských vědců zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Mění totiž střevní mikroflóru tak, že je riziko rozvoje karcinomu vyšší. Emulgátory jsou přítomny ve většině potravinářských výrobků od pečiva, cukrovinek, mléčných výrobků až po konzervy.

Mají dodávat výrobkům lepší strukturu a nadýchanost, neboť dokážou nemožné – smísit vodu s tukem. Jenže po konzumaci ve střevech prospívají škodlivým střevním bakteriím, narušují zdravou skladbu střevní mikroflóry a zvyšují zánětlivost tlustého střeva a také riziko rakoviny jeho buněk.

Vědci z Georgia State University prokázali u laboratorních hlodavců, že konzumace polysorbátu 80 a karboxymetylcelulózy (potravinářských emulgátorů) zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. A to tím, že mění skladbu střevní mikroflóry škodlivým způsobem.

„Nárůst výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku nastal v polovině dvacátého století, kdy se mohutně začala používat potravinářská aditiva,“ dodává autorka výzkumu doktorka Emilie Viennoisová.

Mezi karcinogenní éčka patří také dusitan sodný, známá uzenářská sůl obsažená ve většině masných výrobků. Dusitan při pravidelném a vyšším přísunu přímo vyvolává rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Dobroty pro zdravá střeva

Každý z nás občas zhřeší a svému zažívacímu traktu předloží pokrm, který pro něj není právě zdravý. A tak bychom se měli co nejvíce soustředit na to, abychom do svého jídelníčku zařadili potraviny, které naopak našemu zažívání svědčí.

Tak například:

1. Luštěniny

Počínaje fazolemi přes čočku až po hrášek, luštěniny jsou malým pokladem, který nejenže prospívá díky vysokému obsahu vlákniny našemu zažívání, ale dodává našemu tělu řadu důležitých vitaminů, minerálů, ale i proteinů. Nebojte se je zařadit do jídelníčku alespoň jednou týdně!

2. Brokolice

Nejenže obsahuje spoustu vlákniny, ale dodává i důležité látky, jež ovlivňují zdravé zažívání.

3. Špenát

Nezáleží ani tak na tom, zda dáváte přednost špenátu dušenému, nebo čerstvému v salátech (i když čerstvý má samozřejmě mnohem více vitaminů a antioxidantů, jež v teple podléhají zkáze) – spoustu vlákniny vám poskytnou oba typy.

4. Ořechy

Vitaminy, minerály, důležité (a hlavně „hodné“) tuky v kombinaci s vysokým obsahem vlákniny dělají z ořechů ideálního společníka k svačině.

5. Jahody/maliny/borůvky

Ovoce je skvělým zdrojem vlákniny. A to výše jmenované udělá vašemu zažívání zvlášť dobře. Třeba v kombinaci s dalšími střevům prospěšnými dobrotami, jako je jogurt nebo ovesné vločky.

6. Hrušky a jablka

A když už jsme u ovoce, nesmíme zapomínat na dva typicky české zástupce této skupiny potravin – jablka a hrušky. Obsahují tolik vlákniny, že jen dva plody denně nám téměř zajistí optimální denní příjem. Na zdravé zažívání to bude stačit určitě!

7. Sušené ovoce

Představuje v podstatě takový koncentrovaný zdroj vlákniny. Ale také cukru, tak ho nejezte moc najednou! Na cesty nebo na odpoledne do práce je ale ideálním společníkem.

8. Jogurt

Obsahuje spoustu bakterií, které jsou pro naše střeva nesmírně důležité. Jogurt dokáže pomoci obnovit střevní mikroflóru a tím uzdravit zažívání.

Vyměňte počítání oveček za pohyb. Tyto aktivity nejlépe p...

Králík na žampiónech

Králík na žampiónech

9 hlasů
1h a 30min 443 kJ 260 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Hubnutí s proteinovou dietou Prodietix

TESTOVÁNÍ: Hubnutí s proteinovou dietou Prodietix

TESTOVÁNÍ: Limitovaná kolekce Fialka od Manufaktury

TESTOVÁNÍ: Limitovaná kolekce Fialka od Manufak...

TESTOVÁNÍ: 100% ovocná pyré Ovocňák pro děti

TESTOVÁNÍ: 100% ovocná pyré Ovocňák pro děti

TESTOVÁNÍ: Mop Vileda Ultramat Turbo

TESTOVÁNÍ: Mop Vileda Ultramat Turbo

Inspirace: Jaro ve vašem bydlení

Inspirace: Jaro ve vašem bydlení

TESTOVÁNÍ: Zelené superpotraviny Blendea Supergreens

TESTOVÁNÍ: Zelené superpotraviny Blendea Superg...

Tip na oběd

Treska s citrónovým dresinkem

10 hlasů
55min 496kJ 240 Kč

Ryba s dušenou zeleninou a citronovým dresinkem.

Plněné grilované žampiony

19 hlasů
35min 346kJ 85 Kč

Houby Portobello jsou naprosto ideální pro plnění, vyz...

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění během neplaceného volna?

Dobrý den, pokud se nechcete po rodičovské dovolené vracet do práce, požádejte si o neplacené vo... Více

Kolegyně se vrátila z RD, dostaneme kvůli ní výpověď?

Dobrý den, Váš dotaz je určen spíše pro právníka, přesto se pokusím odpovědět. Pokud pro Vaši ko... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Peníze, na které čekáte už nějakou dobu, jsou na cestě! Vydržte a uvidíte, že se vaše finanční situace brzo markantně zlepší. Naštěstí moc dobře víte, že to není signálem k většímu utrácení, a peníze chytře investujete do...

Více