Umělá sladidla blokují vnímání hořké chuti

Kombinace sacharinu a cyklamátu při slazení potravin jako náhražky cukru se používá už přes šedesát let. Proč je tato dvojice spolu tak účinná, ale popsali vědci z Německa teprve nyní. Společně totiž potlačují vnímání hořké chuti, takže zvýrazňují sladkost a snižují hořkost potraviny či nápoje.

Nicméně vědci teď před konzumací sladidel varují. Jejich častá konzumace totiž poškozuje schopnost těla regulovat hladinu krevní glukózy a správně reagovat na množství energie ve zkonzumovaném pokrmu. Zvyšuje se tím riziko diabetu 2. typu.

Oklamané receptory

Sacharin a cyklamát jsou přitom velmi často používanou kombinací umělých sladidel. A týmu německých vědců vedených doktorem Maikem Behrensem se podařilo zjistit, že sacharin tlumí receptor hořkosti, které aktivuje cyklamát, ale ten zase tlumí dva receptory hořkosti, které aktivuje sacharin. Oba přitom dráždí receptory pro vnímání sladkosti.

Člověk, který konzumuje potravinu se sacharinem a cyklamátem, vnímá sladkost, ale zároveň není schopen vnímat hořkost pokrmu. Ten tak může být hořký, ale jemu se jeví pouze sladce.

Kontroverzní sladidla

Sacharin a cyklamát jsou jedněmi z nejkontroverznějších sladidel současnosti. Třeba USA užívání cyklamátu zakázaly. Už v šedesátých letech přitom vědci prokázali, že kombinace obou sladidel podávaná laboratorním hlodavcům u nich výrazně zvyšovala riziko rakoviny.

Behrens se zabýval výzkumem chuti, nikoli vlivem sladidel na zdraví. Sám však varuje před jejich užíváním, protože podle něj můžou zakrývat významné informace, které mozek může vnímáním hořkosti dostat. Třeba přítomnost některých nebezpečných látek v nápoji či pokrmu.

Naopak u některých léků pro děti je možné právě kombinaci sladidel a jejich schopnost tlumit vnímání hořkosti využít, protože děti často nejsou schopny lék kvůli příliš silné hořkosti spolknout.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
09:33

Štíhlé nohy a pevné hýždě

Štíhlé nohy a pevné hýždě
20:12

Cvičení na kulatý zadek

Cvičení na kulatý zadek
20:32

Kardio trénink

Kardio trénink

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
56 Příspěvků
Poslední příspěvek 11.4.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat