Zeleninu a ovoce neloupejte. Připravujete se o cenné živiny

Zatímco u takových citrusů je jasné, že oloupeme slupku, jiné druhy ovoce, ale i zeleniny, je škoda loupat. Práve ve slupce či těsně pod ní se totiž skrývají ty nejcennější vitaminy, minerály a antioxidanty.

Jsou druhy zeleniny, ale i ovoce, na které už automaticky bereme škrabku. A to je chyba. Připravujeme se tak o spoustu důležitých živin. Které ovoce nebo zeleninu bychom napříště měli konzumovat i se slupkou?

Jablko

Spousta lidí si jablka loupe kvůli těžší stravitelnosti slupek. Jenže se ochuzují o důležité antioxidanty – především quercetin a vitamin C, které jsou známé jako klíčové živiny v prevenci rakoviny.

Okurka

I když je okurková slupka občas trochu „náročnější“ na žvýkání, rozhodně se o ni neochuzujte! Je totiž plná důležitých antioxidantů, které posilují imunitní systém, a také kvalitní vlákniny, jež pomáhá v boji se zácpou a podporuje trávení.

Mrkev

Stačí ji pořádně omýt, nemusíte ji loupat. Právě nejsvrchnější vrstva mrkve totiž obsahuje většinu důležitých živin, které tahle zelenina nabízí. Je škoda je vyhodit!

Brambory

Věděli jste, že 20 % živin, jako je třeba vitamin B, kvalitní vláknina nebo důležité minerály včetně kalcia, obsahuje právě bramborová slupka? Napříště brambory pouze pořádně vydrhněte, abyste je zbavili nečistot, ale neloupejte!

Sladké brambory

Na našich talířích se zabydlují čím dál víc, ale podobně jako klasické brambory je většina z nás loupe. Chyba. Jejich slupka obsahuje spoustu vitaminu C, draslíku a také betakarotenu!

Lilek

Nebojte se, že slupka lilku zůstane i přes tepelnou úprav u tuhá a nepoživatelná. Vůbec ne! A navíc obsahuje fytonutrient s názvem nasunin, který je velmi silným antioxidantem bojujícím proti stárnutí buněk!Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:43
118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat