Zeleninu a ovoce neloupejte. Připravujete se o cenné živiny

Zatímco u takových citrusů je jasné, že oloupeme slupku, jiné druhy ovoce, ale i zeleniny, je škoda loupat. Práve ve slupce či těsně pod ní se totiž skrývají ty nejcennější vitaminy, minerály a antioxidanty.

Jsou druhy zeleniny, ale i ovoce, na které už automaticky bereme škrabku. A to je chyba. Připravujeme se tak o spoustu důležitých živin. Které ovoce nebo zeleninu bychom napříště měli konzumovat i se slupkou?

Jablko

Spousta lidí si jablka loupe kvůli těžší stravitelnosti slupek. Jenže se ochuzují o důležité antioxidanty – především quercetin a vitamin C, které jsou známé jako klíčové živiny v prevenci rakoviny.

Okurka

I když je okurková slupka občas trochu „náročnější“ na žvýkání, rozhodně se o ni neochuzujte! Je totiž plná důležitých antioxidantů, které posilují imunitní systém, a také kvalitní vlákniny, jež pomáhá v boji se zácpou a podporuje trávení.

Mrkev

Stačí ji pořádně omýt, nemusíte ji loupat. Právě nejsvrchnější vrstva mrkve totiž obsahuje většinu důležitých živin, které tahle zelenina nabízí. Je škoda je vyhodit!

Brambory

Věděli jste, že 20 % živin, jako je třeba vitamin B, kvalitní vláknina nebo důležité minerály včetně kalcia, obsahuje právě bramborová slupka? Napříště brambory pouze pořádně vydrhněte, abyste je zbavili nečistot, ale neloupejte!

Sladké brambory

Na našich talířích se zabydlují čím dál víc, ale podobně jako klasické brambory je většina z nás loupe. Chyba. Jejich slupka obsahuje spoustu vitaminu C, draslíku a také betakarotenu!

Lilek

Nebojte se, že slupka lilku zůstane i přes tepelnou úprav u tuhá a nepoživatelná. Vůbec ne! A navíc obsahuje fytonutrient s názvem nasunin, který je velmi silným antioxidantem bojujícím proti stárnutí buněk!


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup &sc... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

264 Příspěvků
Poslední příspěvek 7:52
10 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
124 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat