Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Potraviny obsahující tuky a cukry nutí mozek k přejídání

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

27.06.2018 | Zdraví a životní styl

Mozek se během milionů let vyvíjel k tomu, aby poznal hodnotné potraviny v přírodě, které jsou dobrým zdrojem všech potřebných živin. Jenže evoluce nepočítala s výrobou pokrmů. V přírodě se totiž nevyskytuje nic, co by v sobě kombinovalo vysoký obsah jednoduchých cukrů a nasycených tuků zároveň. Člověk ale umí takové pokrmy vyrobit sám. A mozek si s nimi neví rady. Totálně zmatou jeho systémy a on nutí svého majitele se jimi přejídat.

Když tak člověk ochutná koblihy, pizzu, hranolky či tučné a na sacharidy bohaté pokrmy, nemá nikdy dost. I když je sytý, mozek ho neustále nutí tlačit do pusy další a další sousta.

Mozek v nesnázích

Vědci z Yaleovy univerzity prokázali, že tyto nepřirozené pokrmy zcela vykolejí systém odměny v mozku, který pak donutí strávníka podobnými nezdravými věcmi se cpát.

„Náš výzkum dokazuje, že když smísíte obě živiny, mozek začne přeceňovat energetickou hodnotu takové potraviny,“ tvrdí doktorka Dana Smallová z Yaleovy univerzity.

Podle ní mozek nezvládá, když jsou najednou silně aktivovány nervové dráhy pro metabolismus tuků a sacharidů. Mozek neví, jak se s tím vypořádat a selhává v regulačních mechanismech, takže člověk se přejídá a tloustne.

Výzkum dokazuje, že podobným pokrmům je prostě nejlepší se vyhnout zcela nebo je konzumovat opravdu výjimečně.

Hlavně nesedět

Mechanismům a důvodům přejídání se věnovaly i další studie. Například švédští vědci tvrdí, že lidský mozek má speciální varovný systém, který se zapíná, když se jeho majitel přejídá a začne přibývat na váze. Jenže tento mechanismus je účinný zároveň jen tehdy, když člověk minimálně během dne posedává. V moderní sedavé společnosti je jasné, proč je tolik lidí obézních.

Většina lidí totiž sedí v zaměstnání i doma po skončení pracovní doby. Mozek tedy nemá žádnou šanci systém aplikovat.

„Pokud mozek savců zaznamená zvýšení tělesné hmotnosti, spustí signály, které podvědomě říkají mozku, aby přestal tolik jíst. Nicméně tyto vnitřní váhy nefungují u těch, kdo příliš dlouho během dne sedí, především u zaměstnanců kanceláří, kteří tráví hodiny u stolu,“ tvrdí autoři z Univerzity v Gothenburgu.

„Objevili jsme naprosto nový systém, který reguluje množství tuku. Doufáme, že tyto objevy povedou k novému směru ve výzkumu obezity,“ dodal profesor John-Olov Jansson.

Na dietě bez sacharidů zhubnete. Ale výrazně si také zkrá...

Hovězí hrudi na pivu

Hovězí hrudi na pivu

10 hlasů
4h a 0min 365 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa s mandlemi

20 hlasů
40min 563kJ 140 Kč

Kuřecí plátky s mandlemi a šafránem.

Podzimní ovocný salát

17 hlasů
20min 706kJ 55 Kč

Salát z nektarinek a švestek.

Poradny

existuje prevence hemoroidů?

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické rizi... Více

Pobírám RP a pracuji na HPP, mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den,kdybyste pouze pobírala RP bez toho, abyste pracovala pro Vašeho původního zaměstnavate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více