Radiace z mobilů může způsobit ztrátu paměti u teenagerů

Ačkoli mladí do mobilů spíš koukají a používají textové a audiovizuální komunikátory, pokud jimi často a dlouze telefonují, radiace při hovoru může poškozovat jejich mozek. Švýcarští vědci prokázali, že pokud teenager v životě protelefonuje celkem, sečteno a podtrženo, rok času, jeho mozek může být poškozen v oblastech, které interpretují obrázky a tvary.

Expert na účinky radiace z mobilních telefonů Martin Röösli studoval sedm stovek adolescentů ve věku dvanáct až sedmnáct let. Provedl u nich řadu testování paměti a zjistil, že mezi horšími výsledky v těchto testech a zářením RG-EMF existuje vztah.

Čím déle je dospívající vystaven této radiaci, tím horší výsledky v testech paměti má. Přitom pravorucí teenageři jsou náchylnější k těmto účinkům a jistý vliv má i to, když s mobilem netelefonují ale brouzdají v něm na internetu či komunikují s kamarády textovými službami.

„Naše výsledky naznačují, že záření RF-EMF absorbované mozkem je zodpovědné za tyto pozorované vztahy. Možná rizika pro mozek lze minimalizovat používáním sluchátek nebo reproduktoru při telefonování, zvláště když je kvalita signálu slabá a telefon pracuje na maximální výkon,“ tvrdí Röösli.

Varování ze zámoří

O negativních dopadech používání mobilních telefonů na naše zdraví se spekulovalo poměrně dlouhou dobu. Poměrně nedávno se k varování odborníků připojily i první oficiální instituce. Kalifornské ministerstvo zdravotnictví bylo prvním, které vydalo oficiální varování před užíváním mobilních telefonů. Podle jejich doporučení by všichni obyvatelé nejbohatšího státu USA měli udržovat mobil většinu času – kdy ho bezprostředně nepoužívají – na vzdálenost paže od těla.

Telefony emitují záření, které je sice v této míře pro zdraví neškodné, ale jedná se pouze o okamžité působení. Řada studií z celého světa prokázala, že existuje vztah mezi dlouhodobým užíváním telefonu (dlouhodobým působením záření na tělo) a vyšším rizikem rakoviny či neplodnosti.

„Mít telefon přímo na těle nikdy nebyl dobrý nápad. Většina lidí ani neví, že na samotném přístroji je dnes varování, aby ho drželi dále od těla,“ varuje doktorka Devra Davis z University of Pittsburgh, která trvale upozorňuje na rizika související s používáním mobilních telefonů.

Kalifornští zdravotníci ve svém varování uvádějí, aby lidé nosili mobil v tašce a nikoli kapse oděvu, aby ho v noci umístili daleko od lůžka a v oblasti se slabým signálem ho drželi co nejdále od těla.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

144 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:04
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.1.
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.1.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat