Máte jen nadváhu, nebo už jste obézní? Rozdíl je menší, než si myslíte

Více než polovina Čechů má problémy s váhou. Nadváha a obezita se týká nejen dospělých, ale i mladší generace. Může za to nedostatek pohybu a nesprávné stravovací návyky. Jak jste na tom vy? Znáte svůj index tělesné hmotnosti?

Nemoc celého světa

Rostoucí nadváha je problémem na celosvětové úrovni. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se týká nadváha nebo obezita v průměru 39 % žen a mužů ve věku nad 18 let na celém světě. V České republice se toto číslo vyšplhalo na celých 62 %.

Nadváha a obezita však nesouvisí jen s optickým hromaděním nadbytečného tuku. Projevuje se negativně také na našem zdravotním stavu a přináší celou řadu onemocnění, jako cukrovku druhého typu, artrózu (onemocnění kloubů), vysoký krevní tlak, aterosklerózu (kornatění tepen), neplodnost nebo nádorová onemocnění.

Jak jsem na tom?

K posouzení tělesné stavby člověka se mezinárodně používá index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI (z angl. Body Mass Index).

„BMI vychází z poměru hmotnosti a druhé mocniny výšky a výsledek se porovnává se statistickými tabulkami pro daný věk a pohlaví. Díky výpočtu BMI zjistíte, zda je vaše váha v normě nebo zda trpíte nadváhou či podvýživou,“ vysvětluje výživová specialistka Susan Bowerman.

Jak BMI vypočítat? Jednoduše vydělíte svou hmotnost (v kilogramech) druhou mocninou své výšky (v metrech). Tedy například žena, která váží 65 kilogramů a měří 1,7 metru, má BMI rovný 22,5. Pokud se vám nebude chtít BMI počítat „ručně“, najdete na internetu najdete on-line kalkulačky. A co hodnota BMI znamená?

  • méně než 16,5: těžká podvýživa
  • 16,5–18,5: podváha
  • 18,5–25: normální (zdravá) váha
  • 25–30: nadváha
  • 30–35: obezita I. stupně
  • 35–40: obezita II. stupně
  • více než 40: obezita III. stupně (též morbidní obezita)

Průměrná hodnota BMI indexu tělesné hmotnosti obyvatel České republiky byla v loňském roce 25,2 bodu, což je těsně nad horní hranicí normální (zdravé) váhy. Mírnou nadváhou pak trpí přibližně 47 % mužů a 33 % žen. Obezita jako taková se pak týká 20 % mužů a 18 % žen.

Muži versus ženy

Nejčastější příčinou nadváhy a obezity je nevyvážený příjem a výdej energie. Pokud výdej energie převýší její příjem, hubneme. Naopak pokud energii obsaženou ve stravě přijímáme více než ji vydáme, tloustneme. Nadváha a obezita je pak projevem dlouhotrvající nerovnováhy mezi stravováním (energetickým příjmem) a pohybem (energetickým výdejem). Kombinace nevyváženého jídelníčku, sedavého zaměstnání, lenošivého trávení volného času a nedostatek sportovních aktivit jsou pro vzrůstající obezitu stěžejní.

„Zamyslete se nad svým životním stylem a udělejte si přehled v tom, kolik a jaké jídlo a pití zkonzumujete během dne. Současně si přeberte, zda máte dostatek aktivního pohybu. Po takové revizi si připravte plán „nového já“, díky kterému vybalancujete zdravé stravování a fyzickou aktivitu,“ radí Susan Bowermanová.

Celkem 40 % dospělých mužů a žen v Česku se nevěnuje pravidelně žádné sportovní ani rekreační pohybové aktivitě. Obecně však muži sportují více než ženy. Pohybem stráví týdně v průměru 3,6 hodiny, zatímco ženy 3,2 hodiny. Ženy se naopak více zabývají jídelníčkem. 21,4 % žen jí ovoce alespoň dvakrát denně, zatímco u mužů je to pouhých 12 % z nich.

Jak ven z bludného kruhu

Sáhněte si sami do svědomí, jak vypadá váš běžný talíř. Jak často jíte těžkou českou kuchyni, bílé pečivo, knedlíky, smažená jídla nebo tučná masa? Taková jídla by měla být umístěna na okraji našich stravovacích návyků a měli bychom si je dopřát jen výjimečně.

„Naopak si dopřejte dostatek sezónního čerstvého ovoce a zeleniny, rýži, luštěniny, semínka, ořechy, ryby a bílé maso. Inspirací vám může být středomořská kuchyně, která je krásně barevná a bohatá na rozmanité ingredience,“ říká Susan.

Pokud jíte poměrně zdravě, ale váha se vám přesto drží vysoko, možná je na vině nedostatek pohybu. Podle světové zdravotnické organizace činí doporučená minimální dávka fyzického pohybu alespoň tři hodiny týdně. Toto doporučení přitom není nijak drasticky vysoké – odpovídá to pouhým 26 minutám pohybu každý den.

Postačí tedy krátká procházka na čerstvém vzduchu, třeba v obědové pauze. Po cestě z práce můžete vystoupit o zastávku dříve a projít se domů pěšky. Pokud v týdnu nemáte příležitost k pohybu, věnujte se sportovním aktivitám o víkendu, vyrazte na výlet do přírody nebo se věnujte práci na zahradě.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

138 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:39
226 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:17
107 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:45

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat