Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zapomínáte jména nebo obsah rozhovoru? Příčiny mohou být vážnější, než si myslíte

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10.11.2018 | Zdraví a životní styl

Potíže s občasným zapomenutím jména, předmětů nebo toho, co jste chtěli říct, má čas od času snad každý. Důvodů, proč zapomínáme, může být skutečně mnoho. Někdy je to přepracováním a únavou, nesoustředěním se na konkrétní situaci, jindy to zase může být signál vážného onemocnění. Kdy byste měli zpozornět?

Co je běžné?

Běžné je zapomenou si občas klíče od domu, telefon, jméno nového kolegy (a to i opakovaně) a není ani příliš zvláštní, když zapomenete v polovině věty, proč to vlastně říkáte – takzvaně ztratíte nit. Takové zapomínání je součástí života a dá se regulovat pomocí paměťových tréninků. Pokud však máte dojem, že zapomínáte víc, než je běžné, je možné si nechat paměť změřit v certifikovaných lékárnách, kde vás podrobí testu, který trvá přibližně půl hodiny a ihned odhalí, zda je s vaší pamětí něco v nepořádku.

Kdy zpozornět?

Potíže s pamětí mohou značit závažnější choroby. Pokud často něco hledáte a následně nacházíte na zvláštních místech, nevzpomínáte si, kdy jste byli naposledy nakoupit nebo si telefonovali s rodinou, divíte se, když vám ostatní tvrdí, že to co říkáte, opakujete již poněkolikáté, měli byste navštívit praktického lékaře, který doporučí další vyšetření, která vyvrátí či potvrdí, zda se o vás nepokouší například Alzheimerova choroba. Ta začíná totiž pozvolna a nesetkáváme se s ní pouze u starších osob. Nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Zhoršování krátkodobé paměti, špatné rozhodování a zmatenost bývají prvními signály, se kterými se u této choroby můžete setkat.

Trénujte

Procvičování mozku je skvělým pomocníkem, pokud vás trápí občasné zapomínání. Prospěšné a zároveň zábavné činnosti jsou například luštění křížovek, sudoku, řešení hlavolamů, ale také hraní společenských her nebo zpěv u kterého jde o udržení melodie a textu ve vzájemné shodě, což je pro trénování paměti velmi účinné.

Existují dokonce různé sady pro kognitivní trénink nebo pracovní sešity, které pomáhají zlepšit soustředění, myšlení a paměť. Tyto pomůcky doporučují lékaři zejména starším osobám, které jsou s přibývajícím věkem těmito chorobami více ohroženy. Zakoupit je můžete v lékárně, specializovaných zdravotnických prodejnách nebo větších knihkupectvích.

Sovy kvůli rannímu vstávání častěji onemocní rakovinou prsu

Celerová polévka

Celerová polévka

16 hlasů
40min 399 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Koprové brambory

9 hlasů
1h a 5min 440kJ 75 Kč

Recept na jednu z možností, jak připravit zapečené bra...

Zapečené kotlety

14 hlasů
2h a 0min 575kJ 165 Kč

Nejlepší jsou druhý den! Takže pokud máte čas a vydrží...

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více