Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Běhání v zimě? Určitě, ale chce to trénink a kvalitní výbavu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

20.12.2018 | Zdraví a životní styl

Přestože je běhání oblíbenější spíše v jarním a letním období, není důvod, proč bychom nemohli pokračovat i když mrzne, až praští. Je však třeba dodržovat pár zásad, na které jste v teplejších částech roku nebyli zvyklí.

Není moc zima?

Co se týče teploty pod nulou, je zcela na vás, v kolika stupních si zaběhnete pár kilometrů. Vzhledem k tomu, že u nás nebývají zimy nijak drsné, nemusíte mít strach, že by to pro vás mohlo být nějak nebezpečné. Na konec, běhání se příliš neliší od běžkování a to se přece také provozuje v zimě.

Zpomalte

První zásada, kterou byste při běhání v zimě měli dodržovat, je pomalejší tempo. Prudké kopce raději zdolávejte v poklusu nebo svižným krokem a snažte se nedýchat ústy, abyste si nenachladili horní dýchací cesty. Snažte se trénovat dýchání nosem. Pro první dny, než se naučíte nedýchat ústy, doporučujeme přes ústa přetáhnout nákrčník, který ochrání od mrazivého vzduchu vaše dýchací cesty.

Kvalitní oděvy

Co se týče oděvů, rozhodně vsaďte na jejich vrstvení a bezpečnou obuv. První vrstva by měla být prodyšná, přilnavá a měla by odvádět pot. Ideální je tedy nějaké kvalitní termoprádlo. U druhé vrstvy vyhledávejte spíše přírodní materiály, například merino vlnu. Ta třetí by měla být lehká a měla by umět odolat větru a dešti. Co byste ale nikdy neměli vynechat, jsou čepice, nákrčník a rukavice. Skrze hlavu a ruce totiž uniká nejvíce tepla.

U bot se zaměřte na protiskluzovou podrážku, je možné dokonce zakoupit boty s hřeby, které ale využijete spíše do složitých terénů, než na cestu v parku. Také dbejte na výběr materiálu, který by měl být dostatečně prodyšný, aby se vám noha zbytečně nepotila a nebyla vám následně v botě zima.

Strečink až doma

Možná jste zvyklí protahovat se již na zpáteční cestě k domovu, ale v chladném zimním období si strečink nechte až na doma a doběhněte nebo svižně dojděte až tam. Po běhání není vhodné se zastavovat na mrazu, jelikož byste mohli rychle prochladnout. Raději se tedy protáhněte až po příchodu a vypijte nějaký teplý nápoj, který vás prohřeje a pomůže tělu se rychle aklimatizovat.

Okurka na čelo, mrkev na zrak, cibule na kašel... Co opra...

Špagety s kuřecím masem

Špagety s kuřecím masem

14 hlasů
50min 942 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kančí na slanině

11 hlasů
2h a 30min 591kJ 239 Kč

Máte rádi zvěřinu, tento recept vás nezklame.

Květák s vejci

12 hlasů
35min 495kJ 60 Kč

Květák s vejci připravený ve woku.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více