Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pacienty s rakovinou obtěžuje, když jim říkáte: Jsi statečný, bojovník apod.

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Britští onkologové provedli průzkum u dvou tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Osoby, které se zákeřné choroby zbavují, velmi často musejí čelit různým poznámkám okolí. A přestože se zdraví domnívají, že jim tím dodávají sílu, naopak je shazují, urážejí, unavují a obtěžují. Zdravý člověk by proto měl zvážit použití slov: silný, statečný, bojovník, hrdina, odvážný apod. Někomu mohou dodat odvahu, ale většina onkologických pacientů je neuslyší ráda. Proto je na místě promluvit si také o slovníku.

Na druhou stranu autoři ze společnosti Macmillan Cancer Support tvrdí, že ani termíny z druhé strany spektra – oběť či postižený rakovinou – nepatří k oblíbeným.

Boj, kam se podíváš

Mezi nepopulární označení diagnózy zhoubné rakoviny patří slova „válka“ či „boj“. A pak od nich odvozená prohlášení, že někdo „vyhrál bitvu“, či naopak že někdo „prohrál svůj boj“.

Přitom analýzou mediálních článků o rakovině a příspěvků na sociálních sítích autoři zjistili, že všechna tato „neoblíbená“ označení, tvrzení a prohlášení jsou používána velmi běžně.

Bez metafor

A jaké výrazy by tedy zdraví lidé při hovoru s nemocnými či o nemocných měli používat? Nejčastěji faktická označení. Žádné metafory a žádné emočně zabarvené výrazy. Ale mezi onkologickými pacienty jsou rozdíly, co jednoho povzbudí, může jiného zkrušit.

„Rakovina vám rozvrátí život mnoha směry, problémy s nacházením vhodných slov a emoční zmatek, který zažíváte, když rodina a přátelé nepojmenovávají vše správně, vám život ještě víc znepříjemní. Upozorňujeme proto na toto téma, abychom podpořili lidi v otevřené komunikaci, aby se naučili si říkat, která slova chtějí slyšet a která naopak nikoli, čímž se předejde dalším nepříjemnostem v jejich životě a vztazích,“ uvedla pro BBC Karen Roberts z Macmillan Cancer Support.

Meningokoky se nevyplatí podceňovat. Řada případů končí t...

Těstovinový salát

Těstovinový salát

15 hlasů
45min 768 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony

37 hlasů
30min 575kJ 115 Kč

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony je rychlé, j...

Fenyklový salát s grepem

11 hlasů
25min 1261kJ 85 Kč

Opomíjený fenykl s červeným grepem.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více