Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pacienty s rakovinou obtěžuje, když jim říkáte: Jsi statečný, bojovník apod.

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Britští onkologové provedli průzkum u dvou tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Osoby, které se zákeřné choroby zbavují, velmi často musejí čelit různým poznámkám okolí. A přestože se zdraví domnívají, že jim tím dodávají sílu, naopak je shazují, urážejí, unavují a obtěžují. Zdravý člověk by proto měl zvážit použití slov: silný, statečný, bojovník, hrdina, odvážný apod. Někomu mohou dodat odvahu, ale většina onkologických pacientů je neuslyší ráda. Proto je na místě promluvit si také o slovníku.

Na druhou stranu autoři ze společnosti Macmillan Cancer Support tvrdí, že ani termíny z druhé strany spektra – oběť či postižený rakovinou – nepatří k oblíbeným.

Boj, kam se podíváš

Mezi nepopulární označení diagnózy zhoubné rakoviny patří slova „válka“ či „boj“. A pak od nich odvozená prohlášení, že někdo „vyhrál bitvu“, či naopak že někdo „prohrál svůj boj“.

Přitom analýzou mediálních článků o rakovině a příspěvků na sociálních sítích autoři zjistili, že všechna tato „neoblíbená“ označení, tvrzení a prohlášení jsou používána velmi běžně.

Bez metafor

A jaké výrazy by tedy zdraví lidé při hovoru s nemocnými či o nemocných měli používat? Nejčastěji faktická označení. Žádné metafory a žádné emočně zabarvené výrazy. Ale mezi onkologickými pacienty jsou rozdíly, co jednoho povzbudí, může jiného zkrušit.

„Rakovina vám rozvrátí život mnoha směry, problémy s nacházením vhodných slov a emoční zmatek, který zažíváte, když rodina a přátelé nepojmenovávají vše správně, vám život ještě víc znepříjemní. Upozorňujeme proto na toto téma, abychom podpořili lidi v otevřené komunikaci, aby se naučili si říkat, která slova chtějí slyšet a která naopak nikoli, čímž se předejde dalším nepříjemnostem v jejich životě a vztazích,“ uvedla pro BBC Karen Roberts z Macmillan Cancer Support.

Jídelníček, díky kterému vyzrajete na záněty

Feta s růžovým pepřem

Feta s růžovým pepřem

8 hlasů
20min 467 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní kuře

35 hlasů
35min 393kJ 132 Kč

Jarní kuře je pokrm plný barev a chutí, přesně jako ja...

Krůtí guláš s kapustou

13 hlasů
1h a 15min 357kJ 170 Kč

Rychlá a velmi chutná variace krůtího guláše.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více