Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pacienty s rakovinou obtěžuje, když jim říkáte: Jsi statečný, bojovník apod.

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Britští onkologové provedli průzkum u dvou tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Osoby, které se zákeřné choroby zbavují, velmi často musejí čelit různým poznámkám okolí. A přestože se zdraví domnívají, že jim tím dodávají sílu, naopak je shazují, urážejí, unavují a obtěžují. Zdravý člověk by proto měl zvážit použití slov: silný, statečný, bojovník, hrdina, odvážný apod. Někomu mohou dodat odvahu, ale většina onkologických pacientů je neuslyší ráda. Proto je na místě promluvit si také o slovníku.

Na druhou stranu autoři ze společnosti Macmillan Cancer Support tvrdí, že ani termíny z druhé strany spektra – oběť či postižený rakovinou – nepatří k oblíbeným.

Boj, kam se podíváš

Mezi nepopulární označení diagnózy zhoubné rakoviny patří slova „válka“ či „boj“. A pak od nich odvozená prohlášení, že někdo „vyhrál bitvu“, či naopak že někdo „prohrál svůj boj“.

Přitom analýzou mediálních článků o rakovině a příspěvků na sociálních sítích autoři zjistili, že všechna tato „neoblíbená“ označení, tvrzení a prohlášení jsou používána velmi běžně.

Bez metafor

A jaké výrazy by tedy zdraví lidé při hovoru s nemocnými či o nemocných měli používat? Nejčastěji faktická označení. Žádné metafory a žádné emočně zabarvené výrazy. Ale mezi onkologickými pacienty jsou rozdíly, co jednoho povzbudí, může jiného zkrušit.

„Rakovina vám rozvrátí život mnoha směry, problémy s nacházením vhodných slov a emoční zmatek, který zažíváte, když rodina a přátelé nepojmenovávají vše správně, vám život ještě víc znepříjemní. Upozorňujeme proto na toto téma, abychom podpořili lidi v otevřené komunikaci, aby se naučili si říkat, která slova chtějí slyšet a která naopak nikoli, čímž se předejde dalším nepříjemnostem v jejich životě a vztazích,“ uvedla pro BBC Karen Roberts z Macmillan Cancer Support.

Jak si poradit při kousnutí hmyzem nebo popraskaných žilkách

Houbové rizoto s kuřecím masem

Houbové rizoto s kuřecím masem

3 hlasy
1h a 5min 686 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rychlý pstruh

15 hlasů
35min 783kJ 147 Kč

Recept na rychlou a dietní přípravu pstruha.

Lišky zapečené s těstovinou

7 hlasů
1h a 5min 656kJ 120 Kč

Skvělý recept na zapečené těstoviny s houbami a sýrem.

Poradny

Dostanu podporu při výpovědi ze zdravotních důvodů?

Dobrý den, to, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstanosti, bude záležet na tom, zda splníte... Více

Aktivita klíšťat a očkování

Dobrý den, klíšťata začínají být aktivní, když průměrné venkovní teploty překonají 5 st. Celsia a... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Partner vás pozitivně ovlivní svými názory. I když se jim zpočátku budete bránit a snaha lpět na starých přesvědčeních vás nemine, nakonec připustíte, že váš protějšek má v jistých ohledech pravdu. Vaše drahá polovička nav&iacut...

Více