Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Aerobik stále patří k nejoblíbenějším sportům. Proč mu dát šanci

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Aerobik Češi prostě milují. A to už několik desetiletí. O jeho oblibě svědčí i to, že se naši závodníci v tomto sportu umísťují na mezinárodních závodech na předních příčkách a česká závodnice Adéla Citová letos dokonce vybojovala zlatou v kategorii dospělých žen! Proč je tento sport právě u nás stále tolik populární?

Podobně je tomu dnes s oblibou aerobiku například i v Itálii, kde se konají největší fitness veletrhy v Evropě.

„Tam je aerobik stále stejně populární jako u nás. O tom, že se těší čím dál větší oblibě, svědčí i to, kolik má forem,“ dodává Jana Hubačová, která pořádá kurzy pro instruktory aerobiku.

Kde se vzal

Historie aerobního cvičení se začala psát počátkem 80. let v USA a za jeho zakladatele je považován americký lékař Kenneth Cooper, který se zabýval vlivem sportu na lidský organismus. Slavná americká tanečnice Jackie Sorensonová pak cvičení při hudbě obohatila o taneční prvky, a aerobik tak získal zábavnou složku, a tedy i atraktivitu.

Unikátnost aerobiku spočívá v tom, že se jedná o cvičení prováděné ve středně vysoké intenzitě, kdy nevzniká nežádoucí kyslíkový dluh, a můžeme se mu tedy věnovat dlouhou dobu (proto by mělo být součástí všech cvičebních programů). Podle průzkumů pak pravidelné aerobní cvičení posílí pohybový i kardiovaskulární systém, zvyšuje kapacitu plic, přirozeně formuje postavu a v kombinaci s hudbou působí pozitivně na naši psychiku.

Pohyb pro každého

Rekreační formě aerobiku se může věnovat každý zdravý člověk, není vhodný pouze pro lidi s nadváhou nebo těhotné ženy, které s ním nemají dřívější zkušenost. Aerobikové lekce jsou oblíbené i mezi dětmi, protože jsou zábavné, ale tady se musí vždy přihlédnout k jejich věku a kondici.

„Aerobikové lekce v současnosti nabízí mnoho fitness center. Když se rozhodujete, kam začít chodit, doporučila bych nejprve zajít se podívat na několik ukázkových lekcí, a pak si vybrat tu, která vám bude svým zaměřením nejvíce vyhovovat. Zcela stěžejní je tady totiž osobnost instruktora – jakou vytvoří choreografii a jak ji přizpůsobí cvičícím. Někdo má hodiny zaměřené více na posilování, jiný na tanec. Obecně však platí, že každá cvičební lekce aerobiku by měla zahrnovat zahřátí, blok aerobního cvičení, zklidnění, posilování a nakonec protažení,“ podotýká Jana Havrdová, prezidentka českého svazu aerobiku.

Meningokoky se nevyplatí podceňovat. Řada případů končí t...

Těstovinový salát

Těstovinový salát

15 hlasů
45min 768 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony

37 hlasů
30min 575kJ 115 Kč

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony je rychlé, j...

Fenyklový salát s grepem

11 hlasů
25min 1261kJ 85 Kč

Opomíjený fenykl s červeným grepem.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více