Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost na sladkém: Jak ji odhalit a proč se jí rychle zbavit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Závislost na cukru lékaři srovnávají s jakoukoli jinou drogou. Sice vás nebude stát tolik, jako drogy jiné, zdravotní potíže vám ale může způsobit zrovna tak nepříjemné. Jak zjistit, zda jste na sladkém skutečně závislí a jak začít s nutkavou touhou po kousku čokolády nebo jiné pochoutky bojovat?

Jak závislost poznat?

Že je cukr návykový a stimuluje v mozku stejná centra jako kokain nebo heroin, zjistili vědci už dávno. Podobně jako lidé, kteří jsou závislí na jiných drogách, nemají zpočátku „závisláci“ na cukru pocit, že by je jeho konzumace mohla nějak ohrožovat. Mnohdy si svou závislost ani neuvědomují.

Závislost na cukru přitom poznáte poměrně snadno. Jestliže máte několikrát denně nutkavou potřebu sáhnout po něčem sladkém, po každém jídle si dopřáváte dezert a k snídani spořádáte klidně celý pytlík koblih, který spláchnete sladkou limonádou, máte problém. Rozdíl mezi milovníky určité pochoutky a lidmi, kteří jsou závislí, je skutečně patrný. „Závislák“ spořádá tabulku čokolády na posezení, kdežto milovníkům postačí řádek na celý večer.

Proč se závislosti zbavit?

Nadbytečná konzumace cukru vede především k nadváze a následně k obezitě, která bývá spojena s řadou zdravotních problémů jako například cukrovkou nebo zvýšeným cholesterolem. Pro ženy je nadměrná konzumace cukru zdrojem stále se opakujících gynekologických potíží, pro všechny obecně pak může být chvilkový nedostatek cukru viníkem depresí, úzkostí, výkyvů nálad nebo bolestí hlavy. Lékaři zkrátka vědí, proč nás od cukru neustále odrazují. Zbavit se závislosti není ale jednoduché. Abstinenční příznaky jsou totiž velice podobné těm, které zažívají narkomani.

Jak se závislostí bojovat?

Pokud jste se rozhodli, že se s touhou po sladkém poperete, zásobte se kvalitními potravinami, kterými zaženete chutě na něco nezdravého. Dejte přednost oříškům, semenům a nezdravé cukry nahraďte těmi přírodními, například v ovoci. Zvyšte také konzumaci masa, mléčných výrobků a vajec, které dodají vašemu tělu potřebné bílkoviny a zasytí vás. Mnohdy totiž chuť na sladké spouští hlad.

Nejen spánek na břiše urychluje tvorbu vrásek

Grilované jehněčí kotlety

Grilované jehněčí kotlety

6 hlasů
3h a 20min 820 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tuňákový salát s ananasem

12 hlasů
30min 647kJ 83 Kč

Jednoduchý recept na salát s tuňákem a ananasem.

Bramborové taštičky

19 hlasů
60min 434kJ 60 Kč

Klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řa...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více