Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost na sladkém: Jak ji odhalit a proč se jí rychle zbavit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Závislost na cukru lékaři srovnávají s jakoukoli jinou drogou. Sice vás nebude stát tolik, jako drogy jiné, zdravotní potíže vám ale může způsobit zrovna tak nepříjemné. Jak zjistit, zda jste na sladkém skutečně závislí a jak začít s nutkavou touhou po kousku čokolády nebo jiné pochoutky bojovat?

Jak závislost poznat?

Že je cukr návykový a stimuluje v mozku stejná centra jako kokain nebo heroin, zjistili vědci už dávno. Podobně jako lidé, kteří jsou závislí na jiných drogách, nemají zpočátku „závisláci“ na cukru pocit, že by je jeho konzumace mohla nějak ohrožovat. Mnohdy si svou závislost ani neuvědomují.

Závislost na cukru přitom poznáte poměrně snadno. Jestliže máte několikrát denně nutkavou potřebu sáhnout po něčem sladkém, po každém jídle si dopřáváte dezert a k snídani spořádáte klidně celý pytlík koblih, který spláchnete sladkou limonádou, máte problém. Rozdíl mezi milovníky určité pochoutky a lidmi, kteří jsou závislí, je skutečně patrný. „Závislák“ spořádá tabulku čokolády na posezení, kdežto milovníkům postačí řádek na celý večer.

Proč se závislosti zbavit?

Nadbytečná konzumace cukru vede především k nadváze a následně k obezitě, která bývá spojena s řadou zdravotních problémů jako například cukrovkou nebo zvýšeným cholesterolem. Pro ženy je nadměrná konzumace cukru zdrojem stále se opakujících gynekologických potíží, pro všechny obecně pak může být chvilkový nedostatek cukru viníkem depresí, úzkostí, výkyvů nálad nebo bolestí hlavy. Lékaři zkrátka vědí, proč nás od cukru neustále odrazují. Zbavit se závislosti není ale jednoduché. Abstinenční příznaky jsou totiž velice podobné těm, které zažívají narkomani.

Jak se závislostí bojovat?

Pokud jste se rozhodli, že se s touhou po sladkém poperete, zásobte se kvalitními potravinami, kterými zaženete chutě na něco nezdravého. Dejte přednost oříškům, semenům a nezdravé cukry nahraďte těmi přírodními, například v ovoci. Zvyšte také konzumaci masa, mléčných výrobků a vajec, které dodají vašemu tělu potřebné bílkoviny a zasytí vás. Mnohdy totiž chuť na sladké spouští hlad.

Ranní cvičení patří k nejefektivnějším. Tedy pokud si ho ...

Pikantní banánová polévka

Pikantní banánová polévka

23 hlasů
35min 307 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Luštěniny se zelím

11 hlasů
1h a 10min 348kJ 75 Kč

Nebojte se neobvyklé kombinace zelí a luštěnin a ochut...

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více