Bylinky, které pomohou, když se nemůžete zbavit jarní únavy

Teplé počasí a probouzející se rostliny, ptáci i hmyz potvrzují, že jaro už je definitivně tady. Ne na každého ale mají sluneční paprsky stejný vliv. Odpovědi, jak se konečně probudit ze zimního spánku a využít jarní energie, je možné najít přímo v přírodě.

Malátnost, celková ospalost a letargie bývá reakcí na právě prožité zimní období, kdy se propojuje mnoho vlivů. Příkladem může být nedostatek slunečního záření, ze kterého lidské tělo v hlubších vrstvách pokožky vytváří vitamin D. Pokud člověk přichází do práce za tmy a stejně tak se po setmění vrací, tělo nemůže tuto látku ze slunce získat. Problém je i se zapadajícím sluncem. Pokud je totiž v příliš nízkém úhlu, paprsky se mohou odrážet od ozonové vrstvy a až k člověku tak neproniknou. Bez dostatku vitaminu D je poté tělo náchylnější k chronickým onemocněním.

Játra v hlavní roli. Ta vaše!

Malé množství vitaminu D lze získat z potravin, jako je rybí tuk nebo játra. Nabízí se ale i pro mnohé příjemnější varianta v podobě bylinek.

„Pro odstranění únavy a zlepšení celkového stavu organismu během celého roku, ale hlavně v jarním období, je třeba očistit a regenerovat játra. V nich jsou vlivem menší míry pohybu během zimního období nahromaděny látky, které je třeba odstranit, hlavně toxiny. K hlavním bylinným prostředkům využívaným již odedávna patří ostropestřec, jenž nejlépe zabírá zpracovaný do tinktury, nebo gemmoterapeutikum z jeho klíčků. Dalšími očistnými a regeneračními prostředky jater a žlučníku jsou měsíček, schizandra, rozmarýn či gemmoterapeutikum z pupenů jalovce nebo klíčků žita. Důležité je také v předjarním období zařadit do stravy více zeleniny a ovoce, které dodá do organismu vitaminy,“ říká česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Probuďte se konečně naplno do jara

Bylinky v širším pojetí jsou podle ní jednou z nejlepších odpovědí na otázku, jak se definitivně probudit ze zimního spánku a využít jarní energie.

Přírodní cestou je totiž možné zmírnit i následky dalších příčin vzniku jarní únavy, jako jsou nahromaděné toxiny, špatná tělesná kondice a nabraný tělesný tuk zapříčiněný menším množstvím pohybu a konzumací tučnějších jídel v neprospěch zeleniny, protože v létě většina lidí na rozdíl od zimy po ovoci ke svačině nebo zeleninových salátech sahá přirozeněji. V neposlední řadě se též jedná o nahromadění spánkového hormonu melatoninu.

Spánkoví záškodníci. Zbavte se jich co nejdřív

Právě melatonin, často přezdívaný spánkový hormon, souvisí s určováním denních a spánkových rytmů, ale i se sezonními rytmy. Nejvyšší hladiny v těle má dosahovat uprostřed noci a podílet se tak na kvalitním spánku. Jeho postupné zvyšování je navázáno na tmu, takže se spánkovými standardy může zahýbat i změna času.

Pro lepší tvorbu melatoninu je potřeba na večer i v noci omezit nadbytečné umělé osvětlení. Netýká se to přitom jen lustrů a lampiček. Nejen nespavci by si měli dát pozor na takzvané modré světlo vycházející z obrazovek televizí i displejů chytrých telefonů a tabletů, ale například také z šetrných LED žárovek. Na tělo totiž tento typ světla působí podobně jako sluneční světlo a oddaluje tak přirozené usínání.

Dobrou prevencí je odložit nejlépe několik hodin před spaním telefon mimo ložnici a místo po ovladači od televize sáhnout kupříkladu po knize. Především u dětí je potom dobré omezit světlo zvenku kvalitním cloněním. Řešením mohou být i klapky na oči.

Zanesený organismus? Příroda má řešení

„Příčinou zhoršeného spánku může být též zanesený organismus, játra či podrážděný žlučník. Důležitá je tedy opět očista organismu, hlavně jater a žlučníku, i regenerace dalších orgánů trávicího ústrojí – slinivky, žaludku, střev – a dále také dalších orgánů, jako jsou ledviny a cévní ústrojí. K regeneraci a očistě slinivky je vhodné použít houbičku penízovku nebo gemmoterapeutikum z rozmarýnu či borůvky. K očistě střev a regeneraci celého trávicího traktu je vhodná řimbaba, olše nebo penízovka a k regeneraci sliznice střev černý rybíz,“ říká Jarmila Podhorná. „Někdy je třeba pro navození kvalitního spánku tělo podpořit bylinkami. Nejvíce využívány jsou třezalka, kozlík, bakopa a gemmoterapeutikum z pupenů lípy. Druh bylinky ke zlepšení spánku volíme pro každého jedince s ohledem na ostatní zdravotní problémy,“ dodává.

Často skloňovaným tématem mezi fanoušky zdravého životního stylu je jarní detoxikace organismu. Narazit lze na opravdu velké množství několikadenních či týdenních programů, jídelníčků či receptů. Zařazení většího množství zeleniny, výběr vyváženějších potravin a omezení, nebo ještě lépe úplné vynechání cigaret a alkoholu ovšem organismu prospěje kdykoli, a nemělo by se tedy vztahovat pouze k jarním měsícům. K vnitřní očistě těla můžeme využít také mladé jarní rostlinky, které nám dodají vitaminy a minerální látky, jež tělu prospívají. Využívaná je například směs kopřivy, řebříčku, pampelišky a jetele.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat