Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejrozšířenější mýty v dentální hygieně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12. 10. 2019 | Zdraví a životní styl

Zuby si musíme čistit pouze drahými zubními pastami či konzumace jablka nahradí plnohodnotné čištění zubů… Na tyto a další stomatologické mýty se podívá MDDr. Ondřej Šrámek.

Důležitost pasty

„Je potřeba říct, že význam zubních past mnoho lidí přeceňuje. Skutečně je pravda, že pokud zuby čistíme důkladně. Tak ani pastu nepotřebujeme. Je vhodná spíše k osvěžení. Když se pacienti ptají, jakou pastu doporučuji, tak jim odpovím, ať si vyberou takovou, která jim chutná. Při čištění stačí používat pouze malé množství. Občas jsou dobré speciální pasty pro jedince s citlivými zuby,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Krásně bílé zuby po bělicí pastě

Nenechte se plést reklamami, protože zázračná bělicí pasta na doma neexistuje. Lidé často utrácí za drahé pasty a gely, které nám mají zuby dokonale vybělit. Bělicí pasty bohužel nefungují, maximálně nám mohou udržzet zuby vybělené. Pokud chcete zuby bílé, nevyhazujte peníze za drahé pasty, ale svěřte se do rukou lékaře nebo hygienistky a zuby nechte vybělit peroxidem, následně pak můžete efekt bělicí pastou pouze udržovat.

Jablko místo kartáčku

Z dětství si mnozí pamatují rčení, že jablko nahrazuje zubní kartáček a po jeho konzumaci si již nemusíme čistit zuby. Toto je samozřejmě nepravdivé. Jablko rozhodně nenahradí čištění zubů. Navíc obsahuje cukr, který je rájem pro bakterie. Jediným stomatologickým „jablečným přínosem“ je jeho „vláknovitá“ struktura, která dobře masíruje dásně a mírně odstraňuje povrchové nečistoty.

Žvýkačka je nezdravá a vytahuje zubní plombu

Mnoho lidí se obává, že žvýkačky jsou na zuby nezdravé a mohou vytahovat plomby. Opak je ale pravdou. „Kvalitní plomby se nedají jen tak vytáhnout žvýkačkou. Pokud přeci jen žvýkačka vytáhne plombu, tak se jednalo o špatnou plombu (např. prasklou) či o plombu, pod kterou se vytváří kaz – takže spíše upozorní na stomatologický problém. Důležité je ale vždy mít žvýkačky bez cukru, protože cukr je potravou pro bakterie, které způsobují zubní kaz. Žvýkačky bez cukru navíc pomáhají neutralizovat kyseliny v puse,“ vysvětluje MDDr. Šrámek.

Čím tvrdší kartáček, tím lepší

Na trhu je k dostání spousta tvrdostí kartáčků. Pokud si pořídíte tvrdší kartáček tak vaše zuby nevyčistí lépe, ale spíše jim uškodí. Příliš tvrdý kartáček totiž může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu a časem může dojít, až k odhalení zubních krčků. Pokud zvolíte příliš měkký kartáček, tak se délka čištění zubů může velmi protáhnout a budete muset volit velmi precizní techniku, abyste si zuby vyčistily opravdu dokonale. Ideální je kupovat soft kartáčky, pokud váš stomatolog neurčí jinak.

Když se v noci budíte v ten samý čas

Filety z okouna

Filety z okouna

9 hlasů
40min 742 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Měkká rajčata s brusinkami a jehněčím filetem

0 hlasů
45min 453kJ 223 Kč

K jaru a k Velikonocům patří jehněčí mas...

Zapečené zelené fazolky

6 hlasů
55min 782kJ 150 Kč

Zapečené sterilované fazolky s kuřecím masem.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více