Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejrozšířenější mýty v dentální hygieně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12.10.2019 | Zdraví a životní styl

Zuby si musíme čistit pouze drahými zubními pastami či konzumace jablka nahradí plnohodnotné čištění zubů… Na tyto a další stomatologické mýty se podívá MDDr. Ondřej Šrámek.

Důležitost pasty

„Je potřeba říct, že význam zubních past mnoho lidí přeceňuje. Skutečně je pravda, že pokud zuby čistíme důkladně. Tak ani pastu nepotřebujeme. Je vhodná spíše k osvěžení. Když se pacienti ptají, jakou pastu doporučuji, tak jim odpovím, ať si vyberou takovou, která jim chutná. Při čištění stačí používat pouze malé množství. Občas jsou dobré speciální pasty pro jedince s citlivými zuby,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Krásně bílé zuby po bělicí pastě

Nenechte se plést reklamami, protože zázračná bělicí pasta na doma neexistuje. Lidé často utrácí za drahé pasty a gely, které nám mají zuby dokonale vybělit. Bělicí pasty bohužel nefungují, maximálně nám mohou udržzet zuby vybělené. Pokud chcete zuby bílé, nevyhazujte peníze za drahé pasty, ale svěřte se do rukou lékaře nebo hygienistky a zuby nechte vybělit peroxidem, následně pak můžete efekt bělicí pastou pouze udržovat.

Jablko místo kartáčku

Z dětství si mnozí pamatují rčení, že jablko nahrazuje zubní kartáček a po jeho konzumaci si již nemusíme čistit zuby. Toto je samozřejmě nepravdivé. Jablko rozhodně nenahradí čištění zubů. Navíc obsahuje cukr, který je rájem pro bakterie. Jediným stomatologickým „jablečným přínosem“ je jeho „vláknovitá“ struktura, která dobře masíruje dásně a mírně odstraňuje povrchové nečistoty.

Žvýkačka je nezdravá a vytahuje zubní plombu

Mnoho lidí se obává, že žvýkačky jsou na zuby nezdravé a mohou vytahovat plomby. Opak je ale pravdou. „Kvalitní plomby se nedají jen tak vytáhnout žvýkačkou. Pokud přeci jen žvýkačka vytáhne plombu, tak se jednalo o špatnou plombu (např. prasklou) či o plombu, pod kterou se vytváří kaz – takže spíše upozorní na stomatologický problém. Důležité je ale vždy mít žvýkačky bez cukru, protože cukr je potravou pro bakterie, které způsobují zubní kaz. Žvýkačky bez cukru navíc pomáhají neutralizovat kyseliny v puse,“ vysvětluje MDDr. Šrámek.

Čím tvrdší kartáček, tím lepší

Na trhu je k dostání spousta tvrdostí kartáčků. Pokud si pořídíte tvrdší kartáček tak vaše zuby nevyčistí lépe, ale spíše jim uškodí. Příliš tvrdý kartáček totiž může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu a časem může dojít, až k odhalení zubních krčků. Pokud zvolíte příliš měkký kartáček, tak se délka čištění zubů může velmi protáhnout a budete muset volit velmi precizní techniku, abyste si zuby vyčistily opravdu dokonale. Ideální je kupovat soft kartáčky, pokud váš stomatolog neurčí jinak.

Houby podporují imunitní systém

Treska s celerem a pórkem

Treska s celerem a pórkem

7 hlasů
35min 342 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Telecí řízek s mozzarellou

13 hlasů
50min 999kJ 110 Kč

Telecí řízek dušený v rajčatové omáčce.

Grilovaná jehněčí kýta

11 hlasů
12h a 20min 475kJ 199 Kč

Grilované jehněčí maso se zeleninou.

Poradny

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Jak posuzuje ÚP při žádosti o dávky příjmy na účtu?

Dobrý den,při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí doložit prohlášení o celkových m... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více