Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Syrová zelenina zásadně mění skladbu střevní mikroflóry

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

8. 10. 2019 | Zdraví a životní styl

Na otázku, proč lidé už před tisíci let začali svou potravu tepelně upravovat, odpovídá zřejmě studie mikrobiologů ze San Franciska. V experimentálním výzkumu totiž prokázali, že syrová rostlinná strana výrazně mění střevní mikroflóru. Vařená strava je nejen stravitelnější, ale podporuje některé bakterie, které účinněji tráví sacharidy a pomáhají tělu vstřebávat některé živiny. Ačkoli syrová zelenina dodává tělu cenné vitaminy a je v jídelníčku nezastupitelná, z hlediska studie se čistě syrová strava zvaná raw jeví jak méně prospěšná.

Vařená, nebo syrová?

Jinými slovy, konzumace syrové zeleniny a ovoce je důležitá. Ale v určité míře. Syrové rostliny totiž obsahují látky, které potlačují některé bakterie. V případě škodlivých je to vlastně léčivý účinek, jenže dlouhodobá konzumace čistě rostlinné stravy naznačuje, že při ní dochází k potlačení také některých prospěšných kmenů střevních bakterií. Ze studie expertů z University of California v San Francisku tak vyplývá, že člověk si po tisíce let evoluce už tak zvykl na vařenou stravu, že tato prospívá také jeho mikrobiomu ve střevech.

Z experimentálního výzkumu, který byl nejprve proveden na hlodavcích, a poté potvrzen u lidských dobrovolníků, vyplývá, že vařená a syrová strava nejenže ovlivňují odlišným způsobem skladbu střevní mikroflóry, ale také vypínají a zapínají různé geny v těchto bakteriích.

„Byli jsme překvapení, když jsme zjistili, že nikdo zatím neřešil základní otázku, jak vaření samo o sobě mění skladbu střevního ekosystému v našem trávicím traktu,“ tvrdí mikrobiolog docent Peter Turnbaugh z University of California San Francisco.

Za obezitu mohou škodlivé střevní bakterie

Střevní bakterie ovlivňují metabolismus sacharidů. A je známo, že nezdravá západní strava bohatá na tučné, smažené a na jednoduché cukry bohaté pokrmy podporuje škodlivé střevní bakterie, které svou činností přispívají ke vzniku obezity. Jenže čistě raw strava zase potlačuje některé prospěšné bakterie.

„Byli jsme překvapení tím, že pozorované rozdíly byly ovlivněny nejen změnou metabolismu sacharidů, ale také různými sloučeninami ze syrové rostlinné stravy. Podle mě to zdůrazňuje to, že musíme pečlivě zvážit, jak některé složky naší stravy ovlivňují bakterie ve střevech,“ tvrdí doktor Turnbaugh.

A jaký je závěr?

Experiment s lidským vzorkem byl proveden u velmi malého počtu osob, takže je potřeba ho teď ověřit u vzorků čítajících více než tisíc jedinců, aby byl vědecky průkazný. Stále tak platí, že syrová zelenina a ovoce jsou součástí zdravého jídelníčku a jejich vynechávání zdraví škodí. Je na každém, zda se rozhodne pro čistě syrovou stravu zvanou raw. Je totiž možné, že někomu může prospívat, jinému škodit, v závislosti na odlišné genetické informaci každého člověka.

Riziko předčasného úmrtí sníží o třicet procent i jediný ...

Filé v žampionové omáčce

Filé v žampionové omáčce

14 hlasů
2h a 45min 435 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Karbanátky z čočky

10 hlasů
50min 1070kJ 65 Kč

Jednoduché karbanátky nejen pro vegetariány.

Vodnice s barevnou paprikou

13 hlasů
30min 307kJ 70 Kč

Jednoduchý způsob, jak připravit vodnici.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více