Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Syrová zelenina zásadně mění skladbu střevní mikroflóry

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

8. 10. 2019 | Zdraví a životní styl

Na otázku, proč lidé už před tisíci let začali svou potravu tepelně upravovat, odpovídá zřejmě studie mikrobiologů ze San Franciska. V experimentálním výzkumu totiž prokázali, že syrová rostlinná strana výrazně mění střevní mikroflóru. Vařená strava je nejen stravitelnější, ale podporuje některé bakterie, které účinněji tráví sacharidy a pomáhají tělu vstřebávat některé živiny. Ačkoli syrová zelenina dodává tělu cenné vitaminy a je v jídelníčku nezastupitelná, z hlediska studie se čistě syrová strava zvaná raw jeví jak méně prospěšná.

Vařená, nebo syrová?

Jinými slovy, konzumace syrové zeleniny a ovoce je důležitá. Ale v určité míře. Syrové rostliny totiž obsahují látky, které potlačují některé bakterie. V případě škodlivých je to vlastně léčivý účinek, jenže dlouhodobá konzumace čistě rostlinné stravy naznačuje, že při ní dochází k potlačení také některých prospěšných kmenů střevních bakterií. Ze studie expertů z University of California v San Francisku tak vyplývá, že člověk si po tisíce let evoluce už tak zvykl na vařenou stravu, že tato prospívá také jeho mikrobiomu ve střevech.

Z experimentálního výzkumu, který byl nejprve proveden na hlodavcích, a poté potvrzen u lidských dobrovolníků, vyplývá, že vařená a syrová strava nejenže ovlivňují odlišným způsobem skladbu střevní mikroflóry, ale také vypínají a zapínají různé geny v těchto bakteriích.

„Byli jsme překvapení, když jsme zjistili, že nikdo zatím neřešil základní otázku, jak vaření samo o sobě mění skladbu střevního ekosystému v našem trávicím traktu,“ tvrdí mikrobiolog docent Peter Turnbaugh z University of California San Francisco.

Za obezitu mohou škodlivé střevní bakterie

Střevní bakterie ovlivňují metabolismus sacharidů. A je známo, že nezdravá západní strava bohatá na tučné, smažené a na jednoduché cukry bohaté pokrmy podporuje škodlivé střevní bakterie, které svou činností přispívají ke vzniku obezity. Jenže čistě raw strava zase potlačuje některé prospěšné bakterie.

„Byli jsme překvapení tím, že pozorované rozdíly byly ovlivněny nejen změnou metabolismu sacharidů, ale také různými sloučeninami ze syrové rostlinné stravy. Podle mě to zdůrazňuje to, že musíme pečlivě zvážit, jak některé složky naší stravy ovlivňují bakterie ve střevech,“ tvrdí doktor Turnbaugh.

A jaký je závěr?

Experiment s lidským vzorkem byl proveden u velmi malého počtu osob, takže je potřeba ho teď ověřit u vzorků čítajících více než tisíc jedinců, aby byl vědecky průkazný. Stále tak platí, že syrová zelenina a ovoce jsou součástí zdravého jídelníčku a jejich vynechávání zdraví škodí. Je na každém, zda se rozhodne pro čistě syrovou stravu zvanou raw. Je totiž možné, že někomu může prospívat, jinému škodit, v závislosti na odlišné genetické informaci každého člověka.

Mutace způsobující rakovinu lze odhalit až pětatřicet let...

Dušená kuřecí stehna

Dušená kuřecí stehna

5 hlasů
1h a 35min 420 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Žlutý salát

14 hlasů
20min 871kJ 90 Kč

Recept na rychlý zdravý salát ze sýra, ananasu a kukuř...

Ostrá rajčatová polévka

16 hlasů
35min 295kJ 115 Kč

velmi pikantní polévka z mletého masa a rajčatové šťávy

Poradny

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pobírám ID 2. stupně, dostanu PPM a RP?

Dobrý den,pokud kromě invalidního důchodu nepobíráte jiný příjem (nevykonáváte výdělečnou činnost... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více