Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pijete balenou vodu. Dejte přednost té ve skle!

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

19.10.2019 | Zdraví a životní styl

Balená voda je plná mikroplastů, které se uvolňují z jejích obalů. Obaly přitom představují obrovskou ekologickou zátěž. A balená voda také nedosahuje kvůli skladování takových kvalit jako voda z kohoutku. Také proto stále více lidí raději volí vlastní přenosnou láhev na vodu, kterou si opakovaně doplňuje. Skleněná je lepší než plastová už kvůli tomu, že nehrozí uvolňování mikroplastů. Ale zároveň se v ní méně usazují bakterie. Ovšem i skleněnou je třeba pravidelně vymývat, snadno se totiž pokryje biofilmem, v němž se můžou množit i škodlivé bakterie.

Hrozba jménem bakterie

„Bakterie mají tendenci vytvářet biofilm na vnitřní straně lahví používaných na pití. Takže je potřeba je pravidelně mechanicky odstraňovat,“ vysvětluje patolog a mikrobiolog profesor Philip Tierno z Newyorské univerzity.

Ideální je použití kartáče a teplé vody se saponátem, pomůže také vypláchnutí octem, který je silně baktericidní.

Podle výzkumů mikrobiologů obsahuje průměrná láhev na vodu 300 tisíc bakteriálních jednotek na centimetr čtvereční. Třikrát více, tedy 900 tisíc na centimetr, jich obsahují lahve, které mají násosku. Proto je lepší používat láhev se šroubováním a pít přímo z hrdla.

Nebezpečné plasty

Bisfenol A není jedinou látkou, na niž by jste si měli dát pozor. Vědci z Harvardovy univerzity varují také před perfluorovanými uhlovodíky (PFC). Perfluorované uhlovodíky a mezi nimi třeba perfluorosulfonát potlačují přirozenou imunitu a to není zdaleka všechno. Tyto látky se během našeho života v těle hromadí a tím také zvyšují riziko rakoviny varlat, ledvin a jater.

Sklo versus plast

Ačkoliv plastová láhev může být z praktického hlediska lepší, tak věřte, že skleněná má mnohem více výhod. Sklo je ekologické, 100 % recyklovatelné, a to je velké plus pro naši přírodu. Další výhodou je čištění, skleněnou láhev můžete snadno dezinfikovat pomocí vroucí vody, u plastové to raději ani nezkoušejte. A to nejzásadnější je fakt, že ze skla se neuvolňují žádné látky, které by mohli ohrozit náš organismus. Všimněte si, že v poslední době se vrací trend skleněných kojeneckých lahví a není se čemu divit, že…

Zlepšete si pracovní den

Kuře pečené s jarní mrkví

Kuře pečené s jarní mrkví

5 hlasů
1h a 30min 422 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřové medailonky Italia s pečenými brambory

8 hlasů
1h a 10min 558kJ 165 Kč

Medailonky z vepřového masa po italsku.

Kuřecí plátky na koriandru

2 hlasy
1h a 20min 630kJ 120 Kč

Pečená kuřecí prsa s koriandrem a pečenými bramborami.

Poradny

Nesouhlasím s rozhodnutím soudu o výživném, co dělat?

Pěkný den i Vám, jak jsem pravděpodobně uvedla v některé ze svých předchozích odpovědí, tabulky M... Více

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více