Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pijete balenou vodu. Dejte přednost té ve skle!

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

19. 10. 2019 | Zdraví a životní styl

Balená voda je plná mikroplastů, které se uvolňují z jejích obalů. Obaly přitom představují obrovskou ekologickou zátěž. A balená voda také nedosahuje kvůli skladování takových kvalit jako voda z kohoutku. Také proto stále více lidí raději volí vlastní přenosnou láhev na vodu, kterou si opakovaně doplňuje. Skleněná je lepší než plastová už kvůli tomu, že nehrozí uvolňování mikroplastů. Ale zároveň se v ní méně usazují bakterie. Ovšem i skleněnou je třeba pravidelně vymývat, snadno se totiž pokryje biofilmem, v němž se můžou množit i škodlivé bakterie.

Hrozba jménem bakterie

„Bakterie mají tendenci vytvářet biofilm na vnitřní straně lahví používaných na pití. Takže je potřeba je pravidelně mechanicky odstraňovat,“ vysvětluje patolog a mikrobiolog profesor Philip Tierno z Newyorské univerzity.

Ideální je použití kartáče a teplé vody se saponátem, pomůže také vypláchnutí octem, který je silně baktericidní.

Podle výzkumů mikrobiologů obsahuje průměrná láhev na vodu 300 tisíc bakteriálních jednotek na centimetr čtvereční. Třikrát více, tedy 900 tisíc na centimetr, jich obsahují lahve, které mají násosku. Proto je lepší používat láhev se šroubováním a pít přímo z hrdla.

Nebezpečné plasty

Bisfenol A není jedinou látkou, na niž by jste si měli dát pozor. Vědci z Harvardovy univerzity varují také před perfluorovanými uhlovodíky (PFC). Perfluorované uhlovodíky a mezi nimi třeba perfluorosulfonát potlačují přirozenou imunitu a to není zdaleka všechno. Tyto látky se během našeho života v těle hromadí a tím také zvyšují riziko rakoviny varlat, ledvin a jater.

Sklo versus plast

Ačkoliv plastová láhev může být z praktického hlediska lepší, tak věřte, že skleněná má mnohem více výhod. Sklo je ekologické, 100 % recyklovatelné, a to je velké plus pro naši přírodu. Další výhodou je čištění, skleněnou láhev můžete snadno dezinfikovat pomocí vroucí vody, u plastové to raději ani nezkoušejte. A to nejzásadnější je fakt, že ze skla se neuvolňují žádné látky, které by mohli ohrozit náš organismus. Všimněte si, že v poslední době se vrací trend skleněných kojeneckých lahví a není se čemu divit, že…

Jasné důkazy, že lékaři jsou od pacientů zvyklí na všechno

Makrela na víně

Makrela na víně

15 hlasů
55min 812 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Guláš z kuřecího masa s rajčaty

13 hlasů
55min 398kJ 144 Kč

Recept na guláš z kuřecích prsou, který můžete připrav...

Celerový krém

24 hlasů
40min 226kJ 45 Kč

Sytý celerový krém se smetanou a olivovým olejem.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více