Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

4. 11. 2019 | Zdraví a životní styl

Jedním z důvodů, proč ženy nechodí na gynekologické preventivní prohlídky, je strach, že jejich lékař během vyšetření u nich odhalí nádorové onemocnění. Přitom právě u nádorových onemocnění platí víc než kde jinde, že jejich časný záchyt významně zvyšuje šance na úspěšnou léčbu, která pak v takových případech vede často k úplnému vyléčení.

Prevence = půl zdraví

„Bude-li žena chodit na preventivní prohlídky pravidelně v doporučených intervalech, je velmi pravděpodobné, že tak závažná onemocnění jako jsou nádorová, budou zjištěna buď ještě v období přednádorových či velmi časných nádorových změn, kdy se pravděpodobnost vyléčení blíží často téměř 100 %. Současně také platí, že každé nádorové onemocnění nakonec ženu kvůli svým příznakům k lékaři donutí jít, ale to už může být bohužel pozdě, léčba je v takových případech mnohem složitější, a ne vždy zcela úspěšná,“ zdůrazňuje gynekolog MUDr. Miroslav Verner.

Nezapomínejte na své dcery

Až přijde ten správná čas nezapomeňte objednat na preventivní prohlídku i svoji dceru. První menstruaci berte jako signál a objednejte dceru na první gynekologickou prohlídku. Předtím byste si měla s dcerou pohovořit a vysvětlit ji, že se nemusí ničeho bát. Zároveň je dobré nechat na jejím uvážení, zda chce docházet k lékařce či k lékaři. Časem i ona sama může svoji volbu přehodnotit. Určitě pokud dcera sama od sebe neprojeví zájem nenuťte jí, že ji k lékaři doprovodíte, jistě to zvládne sama. Můžete ji doprovodit, ale neseďte vedle ní napjatě v čekárně. A rozhodně ji hned po prohlídce nezpovídejte. Pokud bude chtít svěří se vám sama. Vy se na její zdravotní stav můžete zeptat diskrétně lékaře a nevystavovat ji tak trapným situacím.

Důležitá je pravidelnost

Každá žena starší patnácti let by měla prohlídku absolvovat jednou za rok, pokud lékař nestanový kratší interval. Tento časový rozestup u drtivé většiny žen zaručuje, že bude případný problém zjištěn včas, tedy ve chvíli, kdy je možné jej ještě vyřešit. „Z hlediska včasného odhalení, především zhoubného nádoru děložního hrdla, je tento interval dostatečný,“ říká MUDr. Miroslav Verner.

Prevenci nezanedbávejte v žádném věku

Prohlídky by neměly vynechávat ženy v kterémkoli věku, týká se to tedy i seniorek, které ukončily pohlavní život. „I ony mohou onemocnět a v podstatě pro ně platí to samé, co pro ženy v produktivním věku. Pravdou bohužel je, že právě seniorky gynekologickou ambulanci navštěvují nejméně, protože většina z nich považuje gynekologické vyšetření ve svém věku za zbytečné. Často pak přichází až v okamžiku, kdy už mají vážný zdravotní problém,“ uvádí MUDr. Miroslav Verner.

K úspěšnosti vyšetření může přispět i samotná žena. Včasná a správná diagnostika většiny onemocnění, gynekologická nevyjímaje, se totiž z velké části opírá o anamnestické údaje, tedy o to, co sama žena lékaři sdělí. „Určitě by měla lékaře upozornit na jakékoliv neobvyklé změny, které u sebe pozoruje. Jde například o nepravidelnosti krvácení, změny na kůži, hmatnou bulku v prsu a podobně,“ zdůrazňuje MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie.

Příznaky, které nikdy nepodceňujte

V některých případech by žena neměla čekat na pravidelnou prohlídku, ale vyhledat gynekologa co nejdříve. „Mezi závažné varovné příznaky patří nepravidelné (tj. nemenstruační) vaginální krvácení, ať už v souvislosti s pohlavním stykem, nebo zcela náhodně, přičemž obzvlášť opatrné by měly být ženy, které začnou krvácet po přechodu. Gynekologa by měly vyhledat i ženy s akutními či chronickými bolestmi břicha, zvlášť pokud jsou spojené s dalším příznaky, jako jsou horečka nebo dlouhodobá nevolnost. To samé platí v případě, že žena u sebe pozoruje nadměrný, zapáchající nebo krvavý výtok, v případě kožních změn v oblasti zevního genitálu (zarudnutí, zbělání, vřídky, …) a také při příznacích onemocnění prsu, jako jsou hmatná bulka v prsu, bolesti prsu či výtok z bradavky,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Verner.

Pravidelná prohlídka může někdy přispět i k odhalení pohlavně přenosných chorob, které mohou dlouhodobě probíhat zcela bez příznaků. „V některých případech může gynekolog rozpoznat některé nenápadné či jen velmi mírné projevy onemocnění, které samotná žena ani nezaznamená a na základě toho jí doporučit další, speciální vyšetření,“ říká MUDr. Miroslav Verner.

Nadměrné užívání paracetmalu je nebezpečné

Květákový salát

Květákový salát

14 hlasů
30min 454 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí závitky s čedarem

9 hlasů
1h a 45min 698kJ 190 Kč

Šťavnaté závitky z hovězího masa plněné sýrem.

Hovězí kostky s houbami

8 hlasů
1h a 45min 458kJ 150 Kč

Hovězí dušené s houbami na červeném víně.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více